“Mano namai – mano tvirtovė”: 4 patarimai, padėsiantys sukurti jaukią erdvę

Mano namai - mano tvirtovė

Vienoje vietoje jaučiamės kaip namie, o kitoje – itin nejaukiai… Kodėl? Kas tai lemia? Į kokius architektūrinius ir dizaino aspektus reikia atsižvelgti, norint savo namuose sukurti jaukią atmosferą?

Deja, bet stilingas interjeras, modernūs baldai, madingos spalvos, neįprasti architektūriniai sprendimai ir ryškios detalės dar negarantuoja, kad namai taps jaukia atmosfera alsuojančia vieta. Taigi, į ką, kuriant savuosius namus, reikėtų atkreipti dėmesį?

Patarimai, padėsiantys sukurti jaukius namus

Šviesa ir erdvė

Projektuodami gyvenamąją erdvę pasirūpinkite, kad ji būtų šviesi ir erdvi, naudodami tinkamus planavimo sprendimus. Galioja taisyklė, kad kuo daugiau natūralios šviesos, tuo geriau, todėl langai – jų dydis ir išdėstymas – yra itin svarbūs.

Jei norite apsaugoti savo gyvenimą nuo smalsių akių, langus dekoruokite šviesiomis užuolaidomis.

Vietoj įprastų stiklų galite naudoti dabar populiarius veidrodinius stiklus. Jie sulaiko vasaros karštį, neleidžia prarasti šilumos, kai šalta, padeda taupyti energijos sąnaudas.

Spalvų gama

Tamsiai įrengtas namas ar butas gali atrodyti šauniai, tačiau gyventi tokioje “niūrioje erdvėje” gali būti sunku, o ir pailsėti tikriausiai nelabai pavyks. Tamsios spalvos gali kelti nerimą ir liūdesį, o tai skatina depresiją.

Netinka ir itin ryškios bei efektingos spalvos, tokios kaip raudona ir violetinė. Šios spalvos provokuoja veikti ir puikiai tinka klubui ar sporto salei, tačiau gyvenamosiose patalpose – ne itin.  Namuose turėtų būti ramu.

Geriausia, kad sienos būtų šviesios arba pastelinės spalvos: smėlio, gelsvos, pudros ar ochros. Žalia spalva teigiamai veikia mūsų psichiką, o balta ir jos atspalviai suteikia švelnumo ir romantikos. Jos mūsų neerzina ir leidžia atsipalaiduoti.

Namų apdaila

Geriausia medžiaga namui dekoruoti yra medis. Tokios sienos kvėpuoja ir padeda išvalyti įeinantį orą sulaikydamos kenksmingas daleles. Dėl mažo šilumos laidumo mediena ar rąstai šilumą išsaugo geriau nei betonas ar plytos. Dar vienas privalumas – medienos kvapas. Dėl jo savo namuose galite jaustis atsipalaidavę ir ramūs.

Ramybė

Daugiaaukščiame name, kuriame gyvena daug triukšmingų kaimynų, gali būti sunku atsipalaiduoti ir pailsėti. Rinkdamiesi butą tokiame name atkreipkite dėmesį į sienų konstrukciją ir storį: jos turėtų būti daugiasluoksnės, ne mažiau kaip 30 cm storio.

Jei jau gyvenate pastate, kuriame labai triukšminga, pasistenkite rasti laiko ir pinigų, kad tai kompensuotumėte. Pavyzdžiui, galite pridėti dar vieną garso izoliacijos sluoksnį.

Pastato architektūra daro mums itin didelę įtaką. Prastai suprojektuoti pastatai, pilki atspalviai, blogas apšvietimas – visa tai ir, neretai, niūrus Lietuvos oras daugelį iš mūsų verčia jaustis prislėgtais. Rinkdamiesi gyvenamąją vietą, atkreipkite dėmesį į tai, ar vietovė yra žalia (aplink auga medžiai, netoli yra miškas ar parkas ir kt.), ar joje daug erdvės ir šviesos.

Beje, savo namuose neturėtumėte laikyti nereikalingų daiktų, svarbu apsupti save tik nuotaiką keliančiomis detalėmis.

“NE VISIEMS REIKIA NAMŲ – RAMYBĖS UOSTO“

Maria Weiss, psichologė

Namų išvaizda gali daug ką papasakoti apie jo savininką: namų būklė, dekoras – aiškus psichologinio tipo atspindys.

Ne visiems namai reikalingi kaip ramybės ir poilsio vieta; vieniems žmonėms namai gali būti saviraiškos vieta, o kitiems…, pvz.: viena mano klientė balkone sukūrė nuostabią vietą su gėlėmis, dirbtiniu židiniu ir žvakėmis. Atlikusi visus namų ruošos darbus, ji ten galėjo pabūti viena.

Namai gali būti kūrybiškumo ir idėjų generavimo erdvė. Jei dirbate namuose, verta įrengti ergonomišką erdvę, kurioje galėtumėte jaustis patogiai.

Psichologiniu požiūriu saugumas namuose yra itin svarbus. Jei nuolat susiduriame su toksiškais santykiais, erzinančiomis spalvomis, aštriais kampais ir nepatogia aplinka, tai paveiks mūsų bendrą savijautą.

Užduokite sau klausimus: kas man yra mano namai? Kokių išteklių noriu iš jų pasisemti? Ko man dabar trūksta? Iš atsakymų sužinosite, kokie architektūriniai ir dizaino sprendimai jums tinka labiausiai.

Išeiti iš mobilios versijos