Kuo skiriasi narcisizmas nuo aukštos savivertės? Gal tai tik du apibrėžimai reiškiantys tą patį? Pamėginkime išsiaiškinti.
KOKS SKIRTUMAS TARP NARCISIZMO IR AUKŠTOS SAVIVERTĖS?
Skirtumas tarp narcisizmo ir aukštos savivertės aptariamas Amsterdamo universiteto, Utrechto universiteto (Nyderlandai) ir Sautamptono universiteto (JK) specialistų atlikto bendro psichologinio tyrimo rezultatuose.
Tyrimo vadovas psichologas Eddie Brummelman teigė: „Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad šios sąvokos reiškia tą patį, bet iš tikrųjų jos yra visiškai kitokio pobūdžio. Narciziški žmonės save iškelia aukščiau kitų, tačiau tai netrukdo jiems, kad ir kaip bebūtų keista, menkai vertinti save.“
Paprastai tie, kurie žino savo vertę, vertina aplinkinius, neniekina jų, nežiūri į juos iš aukšto ir nesitiki pagyrų savo adresu. Kita vertus, narcizai siekia visuotinio susižavėjimo, o to nepasiekę, lengvai patenka į agresijos ir pykčio ratą.
Tyrimo autoriai taip pat mano, kad aukštą vaikų narcisizmo lygį gali sukelti nuolatinės pagyros: „Tėvai ir pedagogai turėtų išreikšti savo meilę vaikams ir juos vertinti, jokiu būdu neiškeliant jų aukščiau kitų. Taip elgdamiesi suaugusieji gali padėti vaikams pasijusti laimingiems ir vertinamiems, nelyginant savęs su kitais ir nežiūrint į juos iš aukšto.
KAIP GALITE PADĖTI NARCIZIŠKAM ŽMOGUI?
Yra būdų, kaip padėti žmonėms, turintiems žemą savivertę, atsisakyti savo narciziško požiūrio ir įsitikinimų.
„Norint padėti žmogui atsikratyti narcisizmo ir nepagrįsto pranašumo prieš kitus jausmo, galima pasiūlyti jam pagalvoti, kuo jis yra panašus į jį supančius asmenis. Taip pat galite paprašyti jo paaiškinti komplimentų ar pagyrimų, kuriuos jis girdi iš kitų, prasmę – tai gali padėti jam pradėti geriau save vertinti, nesumenkinant kitų (džiaugiantis pagyromis, dažniausiai, džiaugiesi ir žmogumi, kuris jas tau išsakė).“
Eddie Brummelman pažymi: „Skirti narcisizmą ir aukštą savivertę svarbu dirbant su atitinkamomis žmonių grupėmis. Per pastaruosius dešimtmečius Vakarų šalių jaunimas tapo kur kas narciziškesnis. Tiek pedagogams, tiek kitiems specialistams bei, žinoma, tėvams, būtų naudinga bei reikalinga padėti jiems pažaboti šią savybę kol ji neprivedė prie blogų ateities perspektyvų.“
Taip pat skaitykite: