Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

“Ne vyro reikalas”: kaip mus veikia stereotipai apie vyriškumą?

Ar tiesa, kad stereotipai apie tai, kas yra “tikras” vyras, kenkia net ir patiems vyrams? O kaip šie stereotipai paveikia moteris? Panagrinėkime šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Vyriškumas – kas tai?

Psichologai, pedagogai ir patys vyrai nuolat meta iššūkį išankstinėms nuostatoms apie tai, kas yra tikrasis vyriškumas ir kaip reikėtų auklėti berniukus. JAV ne pelno siekianti organizacija “Promundo” sukūrė skalę, pagal kurią lengviau įvertinti, kaip normos ir stereotipai apie vyriškumą veikia vyrus. Skalę sudarė tokie elementai kaip “savarankiškumas”, “brutalumas”, “fizinis patrauklumas”, “vyrų lyčių vaidmenys”, “hiperseksualumas” ir “kontrolė”.

“Nors žiniasklaidoje ir mokslo bendruomenėje daug kalbama apie žalingą vyriškumo suvokimą, ilgą laiką nebuvo jokio būdo, kaip įvertinti jo tikrąjį poveikį, – sako Elizabeth Miller, gydytoja ir Pitsburgo universiteto Pensilvanijoje Paauglių medicinos skyriaus vadovė. Ši idėja kilo tik devintajame dešimtmetyje.

2018 m. Amerikos psichologų asociacija (APA) išleido psichologinės praktikos vadovą, skirtą padėti berniukams ir vyrams, ir į jį įtraukė punktus, į kuriuos psichologai, dirbantys su pacientais vyrais, turėjo atsižvelgti. Taigi žalingo vyriškumo suvokimo problema vėl sulaukė visuotinio dėmesio.

APA įrodė, kad vyrai, kurie vadovaujasi įsišaknijusiais vyriškumo stereotipais, dažniau kenčia nuo depresijos ir minčių apie savižudybę. Tokie vyrai taip pat dažniau smurtauja prieš kitus. Mokslininkai mano, kad berniukams ir vyrams, kaip ir mergaitėms bei moterims, visuomenės normos daro tokią pat įtaką. Tai kenkia ir jiems, ir aplinkiniams.

Atlikti tyrimai rodo, kad vyrai, kurie laikosi griežto požiūrio į vyriškumą, kenkia kitų gerovei ir kenčia patys. Tokie vyrai penkis kartus dažniau žodžiu ar fiziškai smurtauja prieš kitus žmones, seksualiai priekabiauja. Jiems du kartus dažniau pasireiškė depresija ir mintys apie savižudybę.

“Šie rezultatai rodo, koks pavojingas stereotipinis vyriškumas patiems jo šalininkams, jų bendraamžiams, šeimoms ir visai visuomenei”, – sako pagrindinė vieno iš atliktų tyrimų autorė Amber Hill.

Vyriškumas – kas tai

Siekdami padėti psichologams ir psichiatrams efektyviau dirbti su pacientais vyrais, tyrėjai parengė trumpą 4 punktų klausimyno versiją. Jei vyras sutikdavo su kiekvienu iš jų, tai reiškė, kad jis yra linkęs į smurtą:

Vyras neturėtų dirbti namų ruošos darbų.

Norėdami užsitarnauti pagarbą, vyrai, jei reikia, turėtų naudoti smurtą.

Tikras vyras turėtų turėti kuo daugiau seksualinių partnerių.

Vyras, kuris per daug kalba apie savo baimes ir problemas, nenusipelno pagarbos.

“Radome būdą, kaip įvertinti stereotipinį vyriškumą. Dabar matome, kad vyrai, kurie laikosi griežtų nuostatų dėl vyriškumo, kenkia kitų gerovei ir patys kenčia”, – sako “Promundo USA” prezidentas ir generalinis direktorius Gary Barkeris.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai