Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Nenuspėjamos žaidimo taisyklės: kodėl narcizai taip mėgsta viską kontroliuoti?

Narcizas padarys bet ką, kad galėtų kontroliuoti aplinkinius. Apgaulė, manipuliacijos, įsakymai – viskas naudojama žmonėms kontroliuoti. Narcizo diktuojamos taisyklės dažnai yra prieštaringos ir nepastovios. Kaip nuo to išsilaisvinti? Kaip atsikratyti visa apimančios kontrolės?

NEĮVARDINTŲ TAISYKLIŲ NUSTATYMAS

Žinoma, narcizai niekada aiškiai neįvardija visų taisyklių – kitaip iškart suprastume, kokie absurdiški ir neįvykdomi yra jų reikalavimai. Tačiau jie visada baudžia už jų taisyklių nepaisymą, pvz.: sudrausmina, ignoruoja, atstumia, sukelia kaltės jausmą.

VISIŠKA KONTROLĖ

Pavyzdžiui, partneris nepatenkintas, kad apsirengėte per daug provokuojančiai arba, atvirkščiai, per daug kukliai. Jis bara jus už tai, kad dėvite sportines kelnes, šlepetes ar jam nepatinkančią palaidinę.

Narcizas gali net kontroliuoti jūsų mitybą, pavyzdžiui, smerkiamai klausdamas: „Kodėl tu tai valgai?” Jam gali nepatikti, kaip vaikštote, kalbate, skirstote savo laiką. Jis nori kontroliuoti visą jūsų gyvenimą iki pat smulkmenų.

AMŽINI POKYČIAI

„Girdėjau daugybę istorijų apie įvairias taisykles, kurias narcizai nustato savo artimiesiems, pvz.:  nevaikščiokite be batų, nevalykite šlapių rankų į kelnes, nerašykite trumpųjų žinučių, tik skambinkite. Nevalgykite cukraus… suvalgykite gabalėlį pyrago. Niekada neateikite aplankyti pirmieji. Niekada nevėluokite. Visada atvykite penkiomis minutėmis anksčiau. Niekada neimkite kredito kortelės… Visada pasiimkite tik kredito kortelę“, – sako psichoterapeutė Shary Steines.

Keista, bet narcizų savivalė ir nepastovumas yra nuspėjami. Jų elgesyje kartojasi tam tikri modeliai. Vienas iš šių dėsningumų – nenuspėjamumas, nes taisyklės nuolat keičiasi.

NEĮVARDINTŲ TAISYKLIŲ NUSTATYMAS

VALDŽIOS TROŠKIMO PRIEŽASTYS

Arogancija

Narcizai laiko save pranašesniais už kitus ir mano, kad geriau už jus žino, „kaip reikia elgtis”. Todėl jie tiki, kad turi teisę nustatyti ribas kitiems. Tik labai narciziškas žmogus mano, kad visi aplinkiniai privalo paklusti jo savavališkiems reikalavimams.

Savęs įtvirtinimas

Narcizas bando auką (partnerį, vaiką, bendradarbį) paversti „blogu” žmogumi. Jo požiūriu, jis tampa „blogas”, nes pažeidžia jo taisykles. Jis turi jaustis auka ir parodyti, kad turi teisę jus bausti.

KAIP ELGTIS SU NARCIZU?

„Jei jums artimas žmogus yra narcizas ir jūs desperatiškai stengiatės jam įtikti, kad neišprovokuotumėte konflikto, galiu duoti tik vieną patarimą: liaukitės. Susikurkite savo taisykles ir jų laikykitės. Tegul šis žmogus kelia skandalus, pyksta, bando jumis manipuliuoti. Tai jo reikalas. Susigrąžinkite savo gyvenimo kontrolę ir nepasiduokite bandymams manipuliuoti”, – užbaigia Shary Steines.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *