Neverbaliniai signalai bendravimo procese mums suteikia apie 70 % informacijos apie žmogų – koks jis yra, ką jaučia ir ką nori mums pasakyti. Tik 30 proc. šios informacijos gauname iš to, ką jis iš tikrųjų pasako.
Žinoma, ypatingą vietą neverbalinių signalų spektre užima šypsena. Ar ji gali būti netikra, o jei taip, kaip tai atpažinti?
Netikros šypsenos požymiai
AKYS „NESIŠYPSO“
Žmogaus veidas nušvinta geranoriška šypsena – atrodo, kad jis yra taikiai nusiteikęs ir džiaugiasi jūsų draugija. Ar tikrai? Mintyse padalykite jo veidą į dvi dalis: viršutinę ir apatinę. Pasistenkite abstrahuotis nuo to, kaip atrodo lūpos – atkreipkite dėmesį į akis. Ar jos primerktos, ar spinduliuoja gera nuotaika, ar nuo jų „sklaidosi“ raukšlelės? Jei taip – viskas gerai.
Tačiau jei žvilgsnis atrodo šaltas ir atsainus – žmogus nejaučia džiaugsmo, kurį demonstruoja.
ASIMETRIŠKA ŠYPSENA
Grožinėje literatūroje vis dar galime susidurti su “kreiva” šypsena – tai reiškia, kad lūpų kampučiai nėra pakelti simetriškai. Visa esmė ta, kad, kai žmogus imituoja džiaugsmą, lūpų išlenkimas atrodo ne idealus, su nedideliu pakrypimu.
Tačiau svarbu atsižvelgti į tai, kad visiškai simetriškų veidų nebūna, o kartais dėl individualių bruožų net ir nuoširdi šypsena būna šiek tiek “kreiva”. Todėl, užtikrintumo labui, pažvelkime į trečiąjį punktą.
ŠYPSENA GREITAI DINGSTA
Kai žmogus džiaugiasi ne pernelyg nuoširdžiai, emocija labai lengvai išnyksta iš jo veido – tarsi būtų ištrinta trintuku. Tai reiškia, kad šypsena blykstelėjo ir tuoj pat užgeso, nes tai nėra natūralu – kai žmogus tikrai palankiai nusiteikęs arba kažkas jį prajuokino, jo raumenys atsipalaiduoja palaipsniui ir daug lėčiau.