Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Ką daryti, jei tapote internetinių sukčių auka: svarbiausi žingsniai

Facebook nulaužtas / TY Lim / Shutterstock.com
3 min. skaitymo

Nors visi girdime patarimų, kaip saugotis sukčių internete, vis tiek daug žmonių nukenčia. Beveik kasdien pasirodo naujienos apie pavogtus slaptažodžius, ištuštintas sąskaitas ar perimtus socialinių tinklų profilius.

Svarbiausia – reaguoti greitai

Jeigu sužinojote, kad jūsų duomenys galėjo būti nutekinti, svarbu kuo greičiau pasikeisti visus svarbiausius slaptažodžius. Taip pat įjunkite dviejų žingsnių patvirtinimą – tuomet prisijungti bus galima tik su papildomu kodu, kuris ateina SMS žinute.

„Pirmiausia pasikeiskite slaptažodžius visose svarbiausiose paskyrose – el. paštas, socialiniai tinklai, internetinės parduotuvės. Kiekvienai paskyrai sugalvokite atskirą, naują slaptažodį. Ir visur, kur tik įmanoma, įjunkite dviejų žingsnių patvirtinimą. Tai viena paprasčiausių, bet veiksmingiausių apsaugų“, – sako „Tele2“ inovacijų ekspertas Arnoldas Lukošius.

Jei jau nepavyksta prisijungti – veikiausiai paskyra buvo perimta. Tokiu atveju nedelskite: susisiekite su paslaugos tiekėju ir vykdykite paskyros atkūrimo nurodymus. Pavyzdžiui, „Google“ paskyrą galima atkurti per jų svetainę, o „Facebook“ – per puslapį www.facebook.com/hacked.

Svarbu: būkite atsargūs, ką spaudžiate

Jeigu gavote el. laišką ar žinutę, kur rašoma, kad jūsų paskyra neva pavogta, ir siūloma paspausti nuorodą – tai gali būti dar vienas sukčių triukas.

Kaip atpažinti apgaulingą laišką?

Jei el. pašto adresas ar telefono numeris atrodo keistai – tarkim, daug atsitiktinių raidžių ar nepažįstamas šalies kodas – tai jau rimtas signalas.

„Net jei siuntėjas atrodo patikimas, verta įsižiūrėti. Sukčiai darosi vis gudresni – jų žinutės vis dažniau atrodo tikros. Bet jeigu jus kreipia ne vardu, o, pavyzdžiui, el. paštu, arba vardas parašytas klaidingai – tai ženklas, kad kažkas negerai. Dar vienas požymis – netaisyklinga lietuvių kalba, gramatikos klaidos. Tokios žinutės dažnai jus gąsdina arba žada kažką neįtikėtino ir ragina skubiai spausti nuorodą“, – pasakoja A. Lukošius.

Neapsigaukite, Facebook siautėja sukčiai
Neapsigaukite, Facebook siautėja sukčiai

Ką daryti, jei pavogė jūsų socialinių tinklų paskyrą?

Kai atgausite prieigą, būtinai peržiūrėkite, ką sukčiai darė, kol buvo prisijungę – galbūt siuntė žinutes jūsų draugams ar paskelbė įrašų. Pažymėkite, kad tai nebuvote jūs.

Grėsmės internete – visur

Vien per pirmuosius šių metų mėnesius „Tele2“ užblokavo daugiau nei 95 milijonus įvairių kibernetinių grėsmių. Ekspertai sako, kad saugoti reikia ne tik vaikus ar vyresnio amžiaus žmones – kibernetinė apsauga svarbi ir smulkiam verslui, kuris kaupia klientų duomenis, bet dar negali investuoti į brangias apsaugos sistemas.

Kur kreiptis pagalbos

Jeigu tapote sukčių auka arba pastebėjote bandymą jus apgauti, pranešti galite šiose svetainėse:

  • epolicija.lt
  • nksc.lt

Šaltinis: sc.bns.lt

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Sekti:
Donatas Varnas – KAIPKADA.LT portalo straipsnių autorius, besidomintis naujausiomis technologijomis, žiniatinklio tendencijomis ir dirbtinio intelekto pasauliu. Mano straipsniai padeda skaitytojams suprasti sudėtingas technologines naujoves, atrasti sprendimus ir neatsilikti nuo sparčiai besikeičiančio skaitmeninio pasaulio.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus