Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Pasaulinis lyčių atotrūkis: kaip vyrai ir moterys renkasi darbinę sritį?

Daugelis tyrimų rodo, kad abiejų lyčių smegenys veikia skirtingai. O kaip dėl darbinės srities pasirinkimo?  Neseniai mokslininkai nustatė, kad ir čia yra didelis skirtumas tarp vyrų ir moterų!

Vyrų ir moterų darbinės srities pasirinkimas

Visame pasaulyje moterys mieliau dirba su žmonėmis, o vyrai – su įrankiais, mašinomis ir įrenginiais. Tokie yra tyrimo, kuriame nagrinėjami įvairių pasaulio etninių grupių ir kultūrų žmonių profesinių interesų skirtumai, rezultatai. Grupės amerikiečių psichologų straipsnis buvo paskelbtas žurnale „Sex Roles”.

Tyrėjai rėmėsi vadinamuoju sferiniu modeliu, pagal kurį visus individualius profesinių interesų skirtumus galima apibūdinti trimis priešingai nukreiptų preferencijų sferomis: darbas su žmonėmis (mokytojas, socialinis darbuotojas, gydytojas ir t. t.) ir darbas su negyvais objektais (įrankiai, mechanizmai, mašinos ir t. t.); darbas su idėjomis (pvz., rašytojas, mokslininkas) ir darbas su informacija (pvz., buhalteris, duomenų analitikas, programuotojas); prestižinis darbas (generalinis direktorius, aukščiausio lygio vadovas, skyriaus vadovas) ir neprestižinis darbas.

Vyrų ir moterų darbinės srities pasirinkimas

Tirdami vyrų ir moterų profesinius interesus, psichologai pastebėjo, kad moterys mieliau renkasi darbą, susijusį su bendravimu su žmonėmis, o vyrai – su įrankiais ir mašinomis. Tačiau iki šiol tyrimai šia tema buvo atliekami tarp tos pačios tautos narių, dažniausiai ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse.

Siekdami išsiaiškinti, kiek tokie skirtumai yra visuotiniai, mokslininkai išanalizavo beveik 76 000 vyrų ir moterų, gyvenančių 42 šalyse, duomenis. Kiekvienam iš šių žmonių buvo apskaičiuoti individualūs visų trijų profesinių pageidavimų sričių balai.

Paaiškėjo, kad nepriklausomai nuo tautinės, etninės ar kultūrinės kilmės moterys daug dažniau nei vyrai renkasi darbą su žmonėmis, o vyrai daug dažniau nei moterys renkasi darbą su negyvais daiktais.

Šioje srityje pastebimi didžiausi lyčių skirtumai visose šalyse ir kultūrose. Tačiau šių skirtumų mastas įvairiose šalyse skiriasi. Beje, nustatyta, kad moterys dažniau dirba su idėjomis nei su informacija, taip pat moterys šiek tiek dažniau domisi prestižiškesnėmis darbo vietomis.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *