PCM metodika (Process Communication Model) gali būti naudojama visur, kur reikia sukurti veiksmingą bendravimą arba geriau suprasti kitą žmogų. Tai yra, beveik visose mūsų gyvenimo srityse. Kaip ji buvo sukurta ir išbandyta? Kur ji naudojama dabar? Ir kokios yra jos ypatybės?
Turinys
PCM METODIKOS SUKŪRIMO ISTORIJA
PCM metodikos pagrindus 1972 m. padėjo amerikiečių psichologas Taibi Kahler, kai Purdue universitete siekė daktaro laipsnio. Modelio šaknys glūdi transakcinės analizės teorijoje, kuri savo ruožtu siekia Sigmund Freud psichoanalizės laikus. Kahler idėja buvo kuo paprasčiausia: bendravimas susideda iš stimulų ir reakcijų į stimulus, kurie priklauso nuo asmenybės tipo ir yra lengvai analizuojami.
Po dvejų metų Kahler paskelbė straipsnį “Mini scenarijus”, kuriame aprašė streso vystymąsi ir tai, kaip jo atsiradimą galima numatyti ir pakeisti. Tačiau geriausia RSM metodo valanda atėjo aštuntojo dešimtmečio pabaigoje, kai mokslininkas buvo pakviestas dirbti NASA efektyvios astronautų atrankos srityje. Organizaciją domino, kaip suburti darnią komandą, kurią būtų lengva suvaldyti stresinėse situacijose – ir daktaras Kahler, remdamasis PCM principais, sugalvojo visą tam skirtą sistemą. Tuo metu pasirodė daug naujų mokslinių straipsnių, kuriuose aprašomas šios metodikos taikymas praktikoje.
ASMENYBĖS TIPAI PAGAL PCM
PCM – tai modelis, pagal kurį kiekviename iš mūsų skirtingomis proporcijomis egzistuoja šeši asmenybės tipai:
- Nuoširdus – pasižymi šiluma ir empatija, yra sentimentalus. Nori būti vertinamas toks, koks yra.
- Logiškas – remiasi faktais, visada atsakingas ir nuoseklus.
- Atkaklus – atidus ir kryptingas, laukia savo nuopelnų pripažinimo iš kitų, principingas ir atsidavęs.
- Aktyvistas – nuolat kupinas idėjų, kurias nori įgyvendinti. Charizmatiškas ir žavus.
- Maištingas – kūrybingas, drąsus ir energingas. Jis linksmas ir dažnai aplink save suburia linksmą kompaniją, mėgsta laužyti taisykles.
- Svajotojas – ramus, mąslus, turintis lakią vaizduotę. Jis ilgai apgalvoja savo veiksmus, nebijo vienatvės.
Pagal RSM metodiką nėra asmenybės tipų, kurie būtų geresni ar blogesni už kitus. Pirma, kiekvienas tipas turi savų stipriųjų ir silpnųjų pusių, į kurias reikėtų atsižvelgti bendraujant. Antra, neįmanoma sutikti žmogaus, kuris turėtų tik vieno tipo bruožų. Kiekvienas bendraujantis žmogus yra sudėtinga asmenybė, kurioje pagrindinis tipas yra ryškesnis už kitus. Būtent pagrindinis asmenybės tipas lemia žmogaus suvokimo tipą, tai, per ką mes suvokiame mus supantį pasaulį: jausmus, mintis, nuomones, veiksmus, reakcijas ar įsivaizduojamus veiksmus.
Žmogus gimsta turėdamas tam tikrą asmenybės struktūrą, tačiau tai, kaip jis ją išvysto, priklauso nuo daugelio veiksnių: tai ir auklėjimas, ir gyvenimo aplinkybės, ir net genetika.
Pagrindinis asmenybės tipas žmogui išlieka visam laikui. Tačiau gyvenimo eigoje žmogus gali patirti ryškų kitokio asmenybės tipo pasireiškimą. PCM metodikoje tai vadinama fazių kaita: keičiasi prioritetai, psichologiniai poreikiai, mus motyvuoja ir įkvepia dalykai, kurie anksčiau mums nebuvo tokie svarbūs. Frazė “jis tapo kitu žmogumi” būtent apie tai ir kalba. Fazinis pokytis yra dinamikos rodiklis, todėl PCM yra ne duotybė, o būsenos, kurioje dabar yra žmogus, rodiklis.
Ir, žinoma, PCM nurodo asmeniui streso ypatybes, kurios būdingos jo asmenybės tipui. Tai padeda numatyti, kaip asmuo elgsis konfliktinėje situacijoje, ir efektyviai spręsti tiek negatyvaus bendravimo, tiek vidinius prieštaravimus.
KUR IR KAIP TAIKOMAS PCM METODAS?
PCM metodą 54 šalyse taiko pirmaujančios organizacijos, tokios kaip NASA, BMW, “Pixar”, “Apple”, “Sberbank”, “Beeline”. Verslui tai praktiška ir suprantama priemonė, kuri per trumpą laiką padaro bendravimą įmonėje efektyvesnį, suvienija komandas ir sumažina konfliktų skaičių.
Per 50 metų šis metodas taip pat išpopuliarėjo individualaus ir šeimos konsultavimo srityje. Jų forma leidžia susipažinti su PCM ir susieti modelį su asmeniu, pora, šeima; suprasti, kaip valdyti savo emocijas ir konfliktines situacijas. Mokymų metu klientas susipažįsta su savo charakterio savybėmis, mokosi pastebėti asmenybės apraiškas, taip pat analizuoti ir stebėti kitų žmonių elgesį pagal verbalinius ir neverbalinius ženklus.
Jei žinosite savo artimųjų psichologinius poreikius, kaip juos motyvuoti ir kaip išvengti susierzinimo, galėsite kurti visai kitokio lygio santykius šeimoje. Pavyzdžiui, bendraudami su vaiku, ypač paaugliu, žmonės dažnai neranda, ką pasakyti, arba, priešingai, kalba per daug – PCM technika padeda geriau suprasti vaiką, pažvelgti į jį kitaip.
Mokymus rengia ir konsultacijas teikia tik sertifikuoti PCM instruktoriai ir treneriai. Svarbu turėti kompetentingą trenerį, kuris paaiškintų visus niuansus ir atsakytų į klausimus, kylančius kiekvienam, bandančiam pažinti save. PCM yra brangus „produktas“, tačiau gaunamos informacijos kokybė ir kiekis, jau nekalbant apie jos pritaikomumą, nusveria šį niuansą.
KAIP ĮSISAVINTI PCM METODĄ?
Yra kelios PCM mokymo formos. Paprastai jis prasideda nuo asmeninio profilio (klausimyno) užpildymo ir individualios konsultacijos, trunkančios 2 valandas, kurios metu klientas gauna bendrą informaciją apie metodą. Konsultacijos metu treneris parengia 25 puslapių kliento profilį, kuriame išsamiai aprašoma asmenybės struktūra ir visos jos savybės, ir atsako į klausimus.
Jei kalbame apie įmones, jos paprastai užsako dviejų dienų mokymus darbuotojams arba vadovams, kurių metu instruktoriai suteikia išsamesnės informacijos apie PCM ir įtvirtina darbuotojų įgytas žinias ir įgūdžius. Kiekvienas dalyvis taip pat gauna savo asmeninį profilį.
Norintiems sužinoti apie savo ir kitų žmonių elgesį patiriant stresą, rengiami kvalifikacijos kėlimo mokymai, kuriuose išsamiai sužinoma, kaip teigiamai reaguoti į išpuolius, kaltinimus, sėkmingai sugrąžinant save ir žmogų, su kuriuo bendraujate, į konstruktyvaus bendravimo zoną.
Kiekvienas pasirenka, kurį žingsnį žengti: vieniems užtenka asmeninio konsultavimo seanso, kiti domisi metodikos subtilybėmis.
Bendravimo proceso modelį galite pradėti taikyti iškart, kai tik perprasite jo principus. Paprastai jau po dviejų valandų konsultacijų turėsite atsakymus į daugelį klausimų ir galėsite pradėti naujai bendrauti su kitais žmonėmis.
Net jei žmogus turi problemų, dėl kurių reikia ilgalaikio gydymo, PCM taikymas gali padėti jas sušvelninti ir leisti išgyventi terapiją lengviau. Tarp PCM seminarus baigusių dalyvių 78 % teigia, kad jų bendravimas su kitais pagerėjo, o 88 % be išlygų rekomenduotų PCM draugams ir kolegoms.