Esame įpratę manyti, kad mūsų gyvenimas yra mūsų sprendimų ir veiksmų rezultatas. Bet ar tikrai? Kodėl užmezgame santykius su tam tikro tipo partneriais arba susiduriame su tomis pačiomis problemomis visuose darbuose ir nieko negalime pakeisti? Greičiausiai todėl, kad gyvename pagal kažkieno kito scenarijų, kuris mūsų šeimoje perduodamas iš kartos į kartą.
Mes esame savo šeimos pratęsimas, norime to ar ne. Mes nešiojamės savo šeimos genus, augame tam tikroje aplinkoje ir nuo vaikystės perimame artimųjų požiūrį, baimes ir troškimus.
Štai kodėl mums tokią didelę įtaką daro tėvų gyvenimo scenarijai – įvykiai ir elgesio modeliai, kuriuos pirmiausia patiriame tėvų šeimoje, o paskui nesąmoningai perkeliame į savo gyvenimą.
TĖVAI
Mūsų tėvai, be abejo, neretai patys tampa/tapo kitų žmonių (dažniausiai – savo tėvų) gyvenimo scenarijų aukomis. Pavyzdžiui, pagal vieną iš galimų scenarijų nėra įprasta rodyti šiltų jausmų net savo artimiausiems šeimos nariams. Iš kur tai atsirado? Tikriausiai iš senelių (tėvų tėvai), kurie gyveno sunkiomis sąlygomis, kai nebuvo laiko švelnumui – reikėjo išgyventi.
Kiek naujausioje pasaulio istorijoje buvo įvykių, kai žmonės badavo, prarado turtą, laisvę, sveikatą? Kiek žmonių per karus ir represijas pergyveno savo artimuosius ir, norėdami susidoroti su šia trauma bei išgyventi, “uždraudė” sau jausti?
Būtent dėl to jie augino vaikus, kurie nepažino meilės. O šie, laikui bėgant, užblokavo jausmų išraišką savo vaikų atžvilgiu. Tai – nesąmoningas gyvenimo scenarijaus kartojimas.
KOKIOMS MŪSŲ GYVENIMO SRITIMS TURI ĮTAKOS TĖVŲ GYVENIMO SCENARIJUS?
- Privatus gyvenimas
Mūsų asmeninis gyvenimas, daugeliu atžvilgių, atspindi mūsų auklėjimo scenarijų. Pavyzdžiui, jei mūsų tėvai išsiskyrė, galime pradėti muštis į krūtinę: “Aš tikrai būsiu kitoks, nebesiginčysiu dėl smulkmenų ir nekelsiu nereikalingų scenų.” Ir tada, netikėtai, atsiduriame santykiuose, kuriuose, patys to nepastebėdami, pernelyg įtariai žiūrime į savo partnerį ir visą laiką laukiame, kada jis mus išduos. Taip sukūrėme sąlygas situacijai, kurios nenorėjome pakartoti.
- Karjera
Jei mūsų tėvai neturėjo galimybės pasireikšti profesinėje srityje, galime nesąmoningai blokuoti savo sėkmę: rinktis mažiau perspektyvų darbą arba vis kažką atidėlioti, kai, priešingai, būtina susitelkti.
Pasąmonės lygmeniu tai veikia taip: “Jei tapsiu sėkmingesnis už savo tėvus, neatitiksiu priimto gyvenimo būdo. Tai reiškia, kad galiu būti atmestas. Kad būčiau priimtas ir sulaukčiau tėvų meilės, turiu būti panašus į juos. Net jei jie sako, kad nori, jog tobulėčiau ir patirčiau sėkmę.
Tiems, kurių šeimos nariai patyrė rimtų finansinių įvykių (nuostolių), ypač sunku tapti turtingais ir sėkmingais. Svarbu tai žinoti bei suvokti, kad būtų galima spręsti galimas pasekmes.
- Požiūris į save
Ar leidžiame sau leisti pinigus savo malonumams? Ar pakankamai ilsimės? Ar rūpinamės savo sveikata? Tai taip pat priklauso nuo mūsų tėvų.
Pavyzdžiui, asmuo, kuris sukūrė sėkmingą verslą, gali turėti vidinį draudimą atostogauti: “Mano tėvai dirbo nuo ryto iki vakaro, septynias dienas per savaitę, todėl aš taip pat turiu dirbti.“
Sportininkas mąsto kitaip: “Mano tėvas laimėjo varžybas būdamas traumuotas, todėl ir aš privalau laimėti.“
Mažų vaikų mama galvoja: “Senelė visą gyvenimą pragyveno su viena suknele, bet užaugino septynis vaikus. Taigi, kodėl turėčiau ką nors nusipirkti sau?”
Taip nesąmoningai užkertame kelią lengvam ir džiaugsmingam keliui į laimingesnį gyvenimą.
- Sveikata
Jei bijome paveldimų ligų, jaučiame simptomus “kaip mama” arba delsiame kreiptis į gydytoją kaip tėtis, tėvų gyvenimo scenarijai vaidina svarbų vaidmenį šioje mūsų gyvenimo srityje. Jų įtaka tokia stipri, kad gali paveikti net mūsų jausmus.
KAIP IŠMOKTI GYVENTI SAVO GYVENIMĄ?
Tėvų auklėjimo modelių įtaka neabejotinai didelė, tačiau nepriimkite jų kaip savaime suprantamo dalyko. Jie nėra nuosprendis jūsų gyvenimui. Jei pasistengsite juos pakeisti į gerąją pusę, galite ištaisyti net ir pesimistiškiausią scenarijų. Ką reikia daryti?
- Išnagrinėkite šeimos istoriją, kad pamatytumėte esamus/buvusius scenarijus ir sąmoningai nuspręstumėte eiti kitu keliu;
- Susitaikykite su tuo, kad praeities pakeisti neįmanoma;
- Prisiimkite atsakomybę už savo gyvenimą;
- Suteikite sau galimybę gyventi tokį gyvenimą, kokio norite;
- Jei reikia, kreipkitės į pagalbos specialistus, pavyzdžiui, gydytojus ir psichologus. Jie gali padėti nustatyti jūsų gyvenamą gyvenimo scenarijų ir padėti jums keistis.
Taip pat skaitykite: