Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Tavo kiemo veja išdžiūvo? Paprasti, bet veiksmingi būdai kaip ją paversti vėl gražia

4 min. skaitymo

Vasaros metu vejos dažnai praranda sodrią žalią spalvą, tampa gelsvos, sausos ar net visiškai nudžiūsta. Tačiau net ir tokia, atrodytų, beviltiška veja gali būti sėkmingai atgaivinta. Viskas, ko reikia – žinoti, kodėl veja džiūsta, kaip įvertinti jos būklę ir kokių priemonių imtis. Dažniausios priežastys – ilgalaikė sausra, netinkamas laistymas, maisto medžiagų trūkumas, per žemas pjovimas, kenkėjų ar ligų pažeidimai. Pastebėjus, kad veja pradeda nykti, būtina greitai reaguoti.

Įvertink vejos būklę

Atgaivinimą reikėtų pradėti nuo vejos būklės įvertinimo. Jeigu žolė lengvai išsitraukia su šaknimis, vadinasi ji jau žuvusi ir teks ją atsėti. Jei šaknys vis dar gyvos ir tvirtos, veją galima atgaivinti tinkamai ją prižiūrint.

Laistyk teisingai

Svarbiausia – tinkamas laistymas. Geriausia veją laistyti gausiai, bet ne kasdien – užtenka 2–3 kartų per savaitę. Laistymas turėtų būti atliekamas anksti ryte, kai garavimas minimalus, o augalai spėja įsisavinti drėgmę. Tolygiam drėkinimui naudingi automatiniai purkštuvai.

Nepamiršk aeravimo

Dirvožemio aeravimas – dar vienas svarbus žingsnis. Laikui bėgant žemė susispaudžia, todėl šaknims tampa sunku pasisavinti orą ir vandenį. Aeravimas, arba dirvos pradūrimas specialiais įrankiais, pagerina oro, vandens ir maisto medžiagų cirkuliaciją. Tai rekomenduojama daryti pavasarį arba rudenį.

Tręšk pagal sezoną

Tręšimas padeda papildyti maistinių medžiagų atsargas. Vejoms reikalingos trąšos, kuriose yra azoto, fosforo ir kalio. Skirtingu metų laiku naudojamos skirtingos trąšos: pavasarį skatinančios augimą, vasarą palaikančios žalią spalvą, o rudenį stiprinančios šaknis žiemai. Organinės trąšos taip pat gali būti puikus pasirinkimas – jos gerina dirvožemio struktūrą ir yra ekologiškos.

Tobula veja

Taisyklingas pjovimas – gyvybiškai svarbus

Pjauti žolę reikia taisyklingai – ne trumpiau nei 1/3 jos aukščio. Per trumpas pjovimas silpnina šaknis, skatina drėgmės išgaravimą ir gali dar labiau pakenkti vejos būklei. Peiliai turi būti aštrūs, kad žolė būtų nupjaunama, o ne suplėšoma.

Naudok mulčiavimą

Mulčiavimas – paprastas, bet naudingas būdas palaikyti drėgmę. Palik dalį nupjautos žolės, ji apsaugos šaknis nuo karščio, pagerins dirvą ir natūraliai papildys ją maistinėmis medžiagomis.

Atsėk plikus plotus

Jeigu vejoje atsirado plikų vietų ar žolė žuvo, padės atsėjimas. Pašalink negyvus augalus, purenk dirvą, pasėk naujas sėklas ir užberk kompostu ar durpėmis. Laistyk reguliariai, kol pasirodys daigai.

Apsaugok nuo ligų ir kenkėjų

Nepamiršk ir apsaugos nuo kenkėjų bei ligų. Jei pastebi dėmes ar vejos vietose atsiranda skylės, verta patikrinti dirvą – gali būti, kad ten veisiasi vabzdžiai, pavyzdžiui, grambuoliai. Naudok natūralias arba chemines priemones, tačiau nepamiršk jų kaitalioti ir nepersistenk tręšdamas.

Svarbiausi patarimai trumpai

Laistyk ryte, kad sumažėtų vandens išgaravimas. Nepjauk žolės per trumpai – taip apsaugosi šaknis ir palaikysi drėgmę. Tręšk pagal metų laikus, kad veja gautų tai, ko jai reikia. Aeruok 1–2 kartus per sezoną, kad pagerintum dirvožemio kvėpavimą. Atsėk plikus plotus, kad veja būtų tanki ir sveika.

Apibendrinimas

Nudžiūvusi veja dar nereiškia prarastos vilties. Tinkamai laistant, tręšiant, aeruojant ir prižiūrint veją, galima ją sėkmingai atgaivinti. Stebėk žolės būklę, veik greitai ir naudok aukštos kokybės priemones – rezultatai tikrai pradžiugins.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Miglė Pociuvienė – sodininkystės, daržininkystės ir augalininkystės entuziastė, savo žinias ir patirtį kaupiu jau daugelį metų. Rašau straipsnius KAIPKADA.LT portalo skaitytojams ir padedu geriau suprasti augalų priežiūrą, derliaus auginimo subtilybes bei tvarios aplinkos kūrimą.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus