Kai turime daug galimybių bei pasirinkimų, rasti tą vienintelį ir nepakartojamą gali užtrukti pernelyg ilgai. Taigi, ką turėtumėme daryti?
Tinkamumo skalė
Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame vyrauja laisvesnis mąstymas, tikimybė rasti tikrąją meilę tapo didesnė, tačiau, paradoksalu, šis procesas tapo sudėtingesnis, daugialypis ir skausmingesnis.
Žinoma, visada norisi meilės “iš pirmo žvilgsnio ir iki paskutinio atodūsio”. Bet kaip suprasti, ar tai tikrai tas tikrasis sielos draugas. Širdis sako: „nerk nesigilindamas“, bet ar verta jos klausytis? Įvardinsime tris pagrindinius žingsnius, kuriuos reikėtų atlikti, norint suprasti, ar tai jūsų žmogus.
PRIDĖKITE TRUPUTĮ SKEPTICIZMO
Visko apmąstymas paprastai yra gana lėtas procesas, o romantiniuose reikaluose – nelabai naudingas. Taigi čia įsijungia emocinė intuicija.
Mes greitai ir automatizuotai suprantame, ar galime tęsti tolimesnį bendravimą. Šis mechanizmas pagrįstas patirtimi, o romantikos gausoje geriau vadovautis intuicija nei užsiimti sudėtinga intelektine gimnastika.
Pateikiame tyrimo, kurio metu psichologai išsiaiškino, ką galima laikyti jaunų šeimų laimės raktu, rezultatus. Paaiškėjo, kad jaunavedžiai, kurie vadovavosi intuicija, o ne šaltu apskaičiavimu, buvo labiau patenkinti savo santuoka.
Tačiau intuicija gali klysti. Todėl tokiu atveju reikia tobulo derinio: po intuityvaus optimizmo įjunkite refleksyvųjį realizmą. Kitaip tariant – nepamirškite analizuoti.
ELKITĖS KAIP BUHALTERIS
Populiariausias būdas išsirinkti partnerį yra sudaryti tam tikrą kontrolinį sąrašą. Surašykite savybes, kurias laikote labai svarbiomis, taip pat tas, kurios jums nepriimtinos, ir “pažymėkite” prie kiekvieno punkto varnelę ar kryžiuką.
Toks formatas naudingas norint atsijoti tuos, kurie yra gerokai žemiau jūsų nustatytos kartelės. Šiame sąraše daugiausia dėmesio skiriama paviršutiniškoms savybėms, kad būtų galima greitai atrinkti kandidatus. Tačiau sąrašas nepadeda įgyvendinti pagrindinio tikslo: rasti idealią porą, o ne pašalinti akivaizdžiai netinkamus.
Patariame išvardyti visus partnerio privalumus ir trūkumus bei duoti sau kelias dienas pagalvoti. Geriausias požiūris renkantis partnerį sutelkia dėmesį į kelias esmines teigiamas ir neigiamas savybes, kurioms skiriama daug dėmesio. Svarbūs teigiami bruožai, tokie kaip gerumas, protingumas, rūpestingumas ir jautrumas, padeda kurti stabilius ir šiltus santykius, o globalūs neigiami bruožai: šykštumas, kvailumas, savanaudiškumas ir tingumas, dažnai gali mums brangiai kainuoti, jei juos ignoruosime.
Jei neigiamų bruožų susikaupė trys ar daugiau, tai jau yra nerimą keliantis signalas.
IEŠKOKITE NE “GERIAUSIO”, O “TINKAMO”
Net ir pats šauniausias žmogus gali būti netinkamas santykiams apskritai ar asmeniškai su jumis. Paprasčiausias pavyzdys: abu mėgstate keliauti, tačiau jis mėgsta kalnus, o jūs – jūrą. Tai nereiškia, kad vienas ar kitas variantas yra blogas, tai reiškia, kad jis jums netinka.
Psichologijoje tai atrodo taip:
- asmens “asmeninio balo” skalė, pagal kurią vertinama tam tikrų charakterio bruožų ar išvaizdos vertė;
- tinkamumo santykiams skalė, kuri priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant partnerių tarpusavio sąveiką.
Nors pirmoji skalė niekaip nepriklauso nuo antrosios, tinkamumo skalės vertę iš dalies lemia asmeniniai balai.
Būtent šių dviejų vertinimo būdų supainiojimas dažnai lemia klaidas. Žmonės turėtų ieškoti ne tobulo partnerio, o tinkamiausio. Pirmuoju atveju paieška gali būti begalinė, o antruoju – ribota. Ir tie, kurie nesiekia idealo, gali daug greičiau rasti savo laimę.