Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Vaikai ir išmanieji prietaisai: 7 sveikų santykių principai

Jie dar nemoka vaikščioti, bet jau naudojasi visomis išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių galimybėmis. Skaitmeninė vaikystė šiandien yra realybė.

Vis dažniau pradedama kalbėti apie “ekrano dietą” vaikams, pripažįstant banalų faktą, kad planšetiniai kompiuteriai ir išmanieji telefonai yra mūsų gyvenimo dalis. Jais bendraujame, dirbame, mokomės, kuriame, jų dėka – atsipalaiduojame. Taigi, ar turėtume stebėtis, kad mūsų vaikai seka paskui mus?

 

Vaikai ir išmanieji prietaisai

“Šiandien daugiau nei 50 % jaunesnių nei dvejų metų amžiaus vaikų žaidžia naudodami mobiliuosius įrenginius”, – teigiama Amerikos pediatrų akademijos ataskaitoje. – Apie 85 % paauglių turi asmeninį išmanųjį telefoną, o 54 % pripažįsta, kad juo naudojasi nuolat.” Ar šis santykis su elektronika yra sveikas?

Vaikų praleidžiamas laikas prie ekrano jau seniai kelia susirūpinimą pediatrams ir vaikų psichologams. Kaip anksti galima duoti vaikui į rankas planšetinį kompiuterį arba pasodinti jį prie kompiuterio? Ar verta leisti jam ar jai kasdien žaisti su tokiu prietaisu? Kaip tai veikia vaikų sveikatą ir vystymąsi?

Įvairiais tyrimais jau nustatytas neigiamas ankstyvo skaitmeninių prietaisų naudojimo poveikis: kalbos ir socialiniams įgūdžiams, dėmesio, atminties, emocinės sferos problemoms.

Kartu ekspertai primena, kad nesveikas santykis su technologijomis dažnai atsiranda dėl tėvų aplaidumo. Pagunda užimti kūdikį/vaiką animaciniu filmu ar žaidimu yra tikrai didelė.

Amerikos pediatrų akademija pateikė naujų rekomendacijų tėvams. Pavyzdžiui, mobilieji įrenginiai gali būti naudingi tik tuo atveju, jei vaikas jų pagalba mokosi pažindamas skaitmeninį pasaulį per bendravimą.

Kai kurios gairės išlieka galioti: tėvai neturėtų duoti mobiliųjų įrenginių jaunesniems nei dvejų metų vaikams ir neleisti vaikui praleisti daugiau nei dvi valandas per dieną prie ekrano.

Naujosiose gairėse mažiau dėmesio skiriama laikui, o daugiau – vaiko ir įtaiso santykių kokybei.

  • Nustatykite vienodas taisykles. Vaikai virtualioje aplinkoje elgiasi taip pat, kaip ir bet kurioje kitoje. Visur turėtų būti nustatytos ribos, kurių laikytumėtės ir jūs, ir vaikas.
  • Pradėkite nuo savęs. Atminkite, kad vaikai kopijuoja jūsų elgesį. Peržiūrėkite savo santykį su skaitmeniniais prietaisais. Kiek laiko jiems skiriate? Kaip dažnai tikrinate el. paštą, naujienas ar atnaujinimus? Ar skiriate sau laisvas nuo elektronikos dienas?
  • Kartu padarykite atradimų. Būkite tarpininkas vaiko santykiuose su skaitmeniniu pasauliu. Skatinkite jį tyrinėti, užduoti klausimus, atsakyti į juos ir dalytis patirtimi.
  • Sutelkite dėmesį į turinį, o ne į laiką. Turinio kokybė yra svarbesnė už laiką, kurį vaikas praleidžia prie įrenginio. Pirmenybę teikite lavinamiesiems žaidimams ir programoms, padedančioms vaikui lavinti dėmesio sutelkimo ar bendravimo įgūdžius. Rinkitės programėles, kurios sukurtos kartu su vaikų psichologais ir pedagogais arba yra jų patvirtintos.

Vaikai ir mobilieji telefonai

  • Pasirinkite žaidimus, susijusius su bendravimu. Atminkite, kad įtaisas turėtų būti įrankis, o ne bendravimo pakaitalas. Venkite vienpusio dalijimosi, kai vaikas turi dalyvauti minimaliai. Užuot žiūrėję vaizdo įrašus, rinkitės interaktyvias programas, bendraukite nuotoliniu būdu per “Skype” ar kitas žinučių programas.
  • Pasinaudokite socialinės žiniasklaidos galimybėmis. Dalyvavimas socialinėje žiniasklaidoje ypač svarbus paaugliui, kuris dar tik mokosi kurti savo tapatybę ir siekia kitų pritarimo. Jei šiuo metu esate šalia, jie gali geriau suprasti gyvenimo internete principus ir išvengti klaidų.
  • Sukurkite “laisvąsias zonas”. Paskirkite erdvės saleles (miegamajame, virtuvėje), kuriose visuomet nebus prietaisų. Aiškiai pasakykite vaikui, kad čia negalima įsinešti planšetinio kompiuterio ar išmaniojo telefono. Įsitikinkite, kad miegui ar šeimos bendro valgymo rutinai skirtas laikas yra “šventas”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 5 / 5. Balsų skaičius: 1

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai