Visi vaikai yra skirtingi, todėl auklėjimo metodai, kurie veikia su vienu vaiku, neveikia su kitu. Vis dėlto galima įžvelgti tam tikrų dėsningumų. Knygoje “Children are from Heaven: Positive Parenting Skills for Raising Cooperative, Confident, and Compassionate Children” amerikiečių psichologas John Gray nurodo keturis vaikų temperamento tipus, taigi ir keturis požiūrius, kaip elgtis su vaikais.
Pagrindinis John Gray metodikos uždavinys – padėti tėvams užauginti laisvą, laimingą ir nepriklausomą visuomenės narį. Autorius mano, kad tam tėvai turi išmokti bendrauti su vaiku, atsižvelgdami į jo temperamentą.
Kiekvienas vaikas yra unikalus ir nepakartojamas. Kiekvienas žmogus turi savų savitumų, gebėjimų, poreikių ir interesų. Tėvai turėtų tai žinoti ir nenusiminti, jei jų sūnus ar dukra labai skiriasi nuo draugų, vyresnių brolių ir seserų vaikų. Lyginimai švietime nepriimtini.
Be to, autorius rekomenduoja skirtingus požiūrius į dukterų ir sūnų auklėjimą. Trumpai tariant, šią idėją galima suvesti į formulę “mergaitėms – rūpestis, berniukams – pasitikėjimas”. Mergaitėms reikia daugiau pagarbos ir rūpestingumo. Tačiau berniukais reikia pasitikėti, suteikti daugiau savarankiškumo.
Nustatydami vaiko temperamento tipą, galite su juo užmegzti veiksmingesnį bendravimą. Tačiau atkreipkite dėmesį į tai, kad temperamentas ne visada pasireiškia grynuoju pavidalu. Kartais tai būna dviejų ar net trijų tipų mišinys – tada vaikas elgiasi labai skirtingai net ir panašiose situacijose.
Vaikų temperamento tipai
JAUTRUS
Emociškai silpnas, pažeidžiamas ir jautrus vaikas. Skundimasis yra šio vaiko prigimties dalis. Jautriems vaikams reikia užuojautos, jų rūpesčių ir nuoskaudų pripažinimo.
Suteikite vaikui galimybę pasidalyti savo našta ir jis iškart pasijus geriau. Pagrindinė klaida – bandyti pralinksminti jautrų sūnų ar dukrą. Tikėtina, kad tai turės priešingą poveikį – vaikas dar labiau sutelks dėmesį į neigiamus dalykus.
Kaip bendrauti? Tokie vaikai jautriai reaguoja į situacijas, susijusias su jų norais ir poreikiais. Dažnai į atstūmimą jie reaguoja ašaromis, tačiau labiau bendradarbiauja, kai jų klausomasi ir jie suprantami. Jautriam vaikui reikia daugiau dėmesio, o tėvai turi padėti jam susirasti draugų tarp bendraamžių.
Jautrūs vaikai tampa mažiau uždari, linksmesni ir aktyvesni, kai jiems padeda suaugusieji.
AKTYVUS
Šiuos vaikus labiausiai domina jų gebėjimas daryti įtaką juos supančiam pasauliui. Jie noriai veikia ir imasi veiksmų. Jie yra gimę lyderiais ir mėgsta būti dėmesio centre.
Tačiau aktyviems vaikams reikia iš karto nustatyti ribas, kitaip jie greitai peržengia leistinas ribas ir priešinasi suaugusiųjų sprendimams.
Tokio temperamento vaikai visada turėtų prisiminti, kad tėvai vis dar vadovauja. Tačiau tam tikrais atvejais reikia leisti vadovauti ir jam.
Kaip bendrauti? Tokiems vaikams teigiamą poveikį daro komandinės sporto šakos, kurias prižiūri išmintingas treneris. Svarbu nepamiršti skatinti vaiko troškimo siekti sėkmės. Jam itin svarbu žinoti, kad tėvai juo tiki.
Tokiems vaikams sunku nieko neveikti. Jie nemėgsta laukti ar stovėti eilėse. Todėl nuobodulio metu geriau iš karto pagalvoti apie žaidimą ar kitą pramogą.
Su aktyviais vaikais lengva susitarti, kai jiems paaiškinamas veiksmų planas: “Pirmiausia nueisime į parduotuvę. Kurį laiką turėsi būti kantrus. Bet paskui eisime į parką ir tu galėsi žaisti.“ Laikui bėgant šie vaikai tampa labiau linkę bendradarbiauti ir ieškoti kompromisų.
REAKTYVUS
Tokie vaikai paprastai būna labiau bendraujantys ir draugiški nei jų bendraamžiai. Jiems svarbu bendrauti su kitais, jie visada mokosi, kaip reaguoti į kitų elgesį. Kartu jie yra atviri naujai patirčiai ir emocijoms.
Jie nori kuo daugiau pamatyti, išgirsti ir patirti, mėgsta pokyčius. Dėl to reaktyviam vaikui kartais sunku susikaupti ir užbaigti darbą. Jiems reikia nuolatinės stimuliacijos ir aiškių tėvų nurodymų.
Kaip bendrauti? Prioritetas – nuolatinė veiklos kaita. Eikite į naujas žaidimų aikšteles, muziejus ir teatrus, žiūrėkite animacinius filmus ir skaitykite knygas. Be to, tokį vaiką lengviau „perjungti“ ir įtraukti. Jiems patinka padėti tėvams užsiimti nauja veikla. Tereikia paprasto pasakymo: “Padarykime ką nors smagaus…”. – ir jūsų vaikas padeda jums kepti sausainius arba siurbti.
Svarbu nepamiršti, kad reaktyvūs vaikai yra nepastovūs ir greitai pradeda nuobodžiauti. Tačiau atradę tai, kas jiems patinka, jie dažnai tampa dar atkaklesni ir drausmingesni.
ĮŽVALGUS/IMLUS
Įžvalgūs vaikai turi žinoti, kas nutiks kitą akimirką ir ko tikėtis rytoj. Šio temperamento vaikams reikia nuspėjamumo.
Jiems reikia laiko pasiruošti ir priprasti prie naujos veiklos. Todėl niekada jų neskubinkite ir nebauskite už lėtumą. Pavyzdžiui, žaidimų aikštelėje imlus vaikas įsitrauks į žaidimą tik tada, kai jį stebės ir supras jo taisykles.
Kaip bendrauti? Tokiam vaikui reikia užduočių, ritualų, rutinos ir tėvų palaikymo naujoje veikloje. Be jos vaikas gali neįgyti jokių interesų. Jam sunku išeiti iš komforto zonos. Norėdami paskatinti vaiką ką nors daryti, pirmiausia leiskite jam stebėti, kaip tai darote jūs. Išsamiai paaiškinkite, kas ir kodėl. Tokie vaikai mėgsta išsamius paaiškinimus.
Neverskite savo sūnaus ar dukros užsiimti bendra veikla. Tai sukels atsakomąją reakciją ir stiprų pasipriešinimą. Nors dažniausiai imlūs vaikai yra plastiški, su jais lengva užmegzti kontaktą, jie yra labai draugiški ir rūpestingi. Laikui bėgant jie gali tapti aktyvesni.
Apie autorių: John Gray yra psichologas ir šeimos santykių specialistas. Jis yra 17-os knygų apie žmonių santykius autorius, įskaitant bestselerį “Vyrai kilį iš Marso, moterys – iš Veneros”.