Esame įpratę vienatvę sieti su artimų žmonių nebuvimu šalia: kai nėra į ką kreiptis pagalbos, nėra su kuo pasikalbėti „iš širdies“ ar tiesiog praleisti laisvalaikį. Tačiau pasitaiko ir “vienatvė minioje”, kai net artimųjų ir draugų buvimas nedaro mūsų laimingesnių. Kokia tokios būsenos priežastis ir kaip tai pakeisti?
Vienatvė minioje
Miestuose, ypač didmiesčiuose, mus nuolat supa žmonės, mūsų dienos pripildytos veiklos. Tačiau kartais apsidairome aplink ir suprantame, kad net ir minioje jaučiamės vieniši.
Vienatvė nebūtinai susijusi su kitų žmonių nebuvimu šalia: net ir būdami tarp artimųjų galime jausti, kad mūsų mintys ir emocijos nesuprantamos. Tokiomis akimirkomis šis jausmas tampa dar labiau žeidžiantis.
Dažnai vienatvė pasireiškia ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Ją galime patirti net turėdami daugybę draugų realiame ir virtualiame gyvenime. Atrodo, kad niekas negali mūsų iš tiesų suprasti ir įsigilinti į mūsų jausmų gelmę.
PRIEŽASTYS
Ši vienatvės rūšis yra sunkiausia, nes jos priežastys dažnai nėra akivaizdžios. Šis jausmas „šliaužia“ nepastebimai ir tampa kaupiamojo poveikio rezultatu.
Įvardinsiu kelias priežastis, dėl kurių galime jaustis vieniši:
- Tobulumo siekis
Gyvename pasaulyje, kuriame tobulumas matuojamas tam tikrais idealais ir standartais. Nesugebėjimas atitikti šių modelių gali sukelti susvetimėjimo ir vienatvės jausmą.
- Socialiniai ryšiai
Jei neturime tvirtų socialinių ryšių, tai gali sukelti atskirtumo nuo mus supančio pasaulio jausmą, o tai lemia vienatvę ir tuštumą.
- Gyvenimo pokyčiai
Persikraustymas, artimųjų netektis, skyrybos ar santykių pabaiga – tokie įvykiai gali sukelti vienatvės jausmą, ypač jei nejaučiame kitų žmonių palaikymo.
- Žema savivertė
Buvimas netinkamu, menkesniu savo pačių akyse gali būti dar viena vienatvės priežastis. Galime jausti, kad niekas mūsų nesupras ir nepriims tokių, kokie esame.
KAIP TAI PAKEISTI?
Yra keletas būdų, kurie gali padėti atsikratyti nepageidaujamo svečio – vienatvės.
- Pabandykite atsigręžti į save
Raskite progą pabūti su savo mintimis, įsigilinti į savo troškimus ir tikslus. Juk tik jūs patys žinote, kas jums teikia tikrąją laimę ir džiaugsmą. Padarykite savo svajones prioritetu ir pradėkite jas įgyvendinti!
- Nesidrovėkite atsiverti kitiems
Raskite artimų draugų ar šeimos narių, su kuriais galėtumėte pasidalyti savo mintimis ir jausmais. Kartais užtenka tik išgirsti gerų žodžių ir pajusti palaikymą, kad nesijaustumėte vieniši.
- Stenkitės leisti laiką lauke
Pasivaikščiojimas parke ar pajūrio pakrantėje suteiks jums ne tik fizinį, bet ir emocinį stimulą! Gamta ir erdvė padės atsipalaiduoti ir mėgautis akimirka.
- Išplėskite savo socialinį ratą
Jei visa tai, kas išdėstyta pirmiau, nepadeda, galbūt norėsite imtis naujo hobio arba prisijungti prie pomėgių klubo. Tai puikus būdas ne tik praplėsti savo socialinį ratą, bet ir sužinoti ką nors naujo apie save ir supantį pasaulį. Arba apsilankykite pas specialistą, su kuriuo galite pasikalbėti apie viską ir kuris niekada jūsų už nieką nesmerks.