Vyras ir moteris: draugai ar būsimi meilužiai?

Vyro ir moters draugystė

Ar įmanoma vyro ir moters draugystė? Jei nustatomos bendravimo ribos – tai įmanoma. Be to, tokia draugystė gali būti daug nuoširdesnė ir gilesnė, sako psichoterapeutė ir porų santykių specialistė Esther Perel.

Tais laikais, kai moterų vieta buvo prie laužo gaminant maistą, o vyrų – medžioklėje, skirtingų lyčių žmonių bendravimas apsiribojo vien romantiniais santykiais. Tuo tarpu šiandien, mes turime skirtingų lyčių draugų ir tai jau nieko nebestebina… Taigi, kaip žinoti, ar priešingos lyties asmuo gali būti tik mūsų draugas ar kai kas daugiau?

KĄ ŽMONĖS MANO APIE VYRŲ IR MOTERŲ DRAUGYSTĘ?

Klausiau draugų, kolegų ir pacientų, ar vyras ir moteris gali būti tiesiog draugai. “Taip, žinoma”, – atsakė Henris, 33 metų kompiuterių programuotojas. – „Tai ne tik įmanoma, bet ir ypatinga. Tačiau tai sunku, jei vienas kitam atrodote fiziškai patrauklūs. Jei ne, problemų nėra.”

Mano studentas iš Niujorko Karlas pamatė Džoaną gatvėje rugsėjo 11-osios tragedijos dieną. Ji su siaubu žiūrėjo į degančius bokštus dvynius. “Aš priėjau prie jos ir apkabinau“, – prisimena jis. – “Manau, kad tai padariau, nes tuo metu, kai aplink tvyrojo baimė ir chaosas, tai buvo vienintelis būdas rasti ryšį su gyvenimu… Su Džoana tapome draugais, bet netrukus supratau, kad noriu daugiau. Deja, ji to nenorėjo.”

Ši istorija – tai pavyzdys, kaip galima įveikti sunkumus, kai dėl fizinės traukos trūkumo draugystė tampa įmanoma, o meilė – ne.

Deja, bet ganėtinai dažnai pasitaiko, kad vienas asmuo nori kažko daugiau nei tik platoniška draugystė, o kitas – ne. Kad Karlo ir Džoanos santykiai iš tiesų taptų draugyste, Karlas turėjo priimti Džoanos seksualinio susidomėjimo stoką jo atžvilgiu – priimti tai kaip dovaną, o ne kaip atmetimą. Tam reikėjo laiko ir pasitikėjimo. Džoana turėjo būti tikra, kad jis neapsimetinėja, kad viskas tikrai gerai ir Karlas nepasinaudos jos silpnumu, kai ji tiesiog norėjo šilumos, o jis vienintelis buvo šalia. Tai jiems pasiteisino.

Šiuo metu Džoana jų santykius apibūdina kaip gilesnius, labiau šeimyniškus. “Mes priimame vienas kitą kaip šeima, – sako ji, – ne su aistra, bet su rūpesčiu“. Karlas sutinka: “Myliu ją kaip seserį – tai unikali draugystė, kokios negaliu turėti su jokiu vyru.“

Turiu draugų vyrų, kuriuos pažįstu nuo mokyklos laikų. Meilužiai atėjo ir išėjo, o draugai vis dar yra šalia. Niekada jiems nejaučiau jokių romantiškų jausmų. Bėgant metams vienas kitam atlikome daugybę vaidmenų: buvome bičiuliai, karjeros konsultantai, paslapčių saugotojai ir net suteikdavome vienas kitam alibi. Patarėme vienas kitam, ką dėvėti, ką sakyti ir ką daryti sunkiomis akimirkomis, buvome vienas šalia kito per artimųjų laidotuves ir kai žlugo mūsų santuokos. Ir tai nuostabu. “Draugystėje mes atiduodame daug daugiau savęs nei meilės santykiuose, – sako mano draugė Liana. – Esu daug malonesnė, geresnė ir jautresnė savo draugams nei savo vyrui.”

AR DRAUGYSTĖ TRUKDO MEILEI?

Mes galime įsimylėti staiga, o draugystė vystosi palaipsniui. Tai, kas mumyse geriausia, dažniausiai paliekame draugams, o su partneriais elgiamės kur kas blogiau.

Vyro ir moters draugystėje turime nuolat tikrinti savo ribas. Kai vienas iš mūsų susiranda partnerį, susimąstome: “Ar turėčiau papasakoti savo partneriui apie tai, kas vyksta tarp manęs ir mano draugo (draugės)?”, “Ar turime teisę vaikščioti vieni (be partnerio), ar dabar mūsų būtinai turi būti daugiau (kiekvienas su savo partneriu)?”

Partnerio pavydas yra priežastis, dėl kurios daugelis žmonių mano, kad vyro ir moters draugystė yra neįmanoma. Tačiau aš esu įsitikinusi, kad raktas į problemos sprendimą yra pasitikėjimas!

Žurnale “Personal and Social Relationships” paskelbtame tyrime psichologė Linda Sapadin apklausė 156 vyrus ir moteris apie tai, kas jiems patinka ir nepatinka skirtingų lyčių draugystėje. Moterų nemėgstamų dalykų sąrašo viršuje atsidūrė seksualinė įtampa. Tuo tarpu vyrai mano, kad seksualinė trauka yra pagrindinė vyro ir moters draugystės užmezgimo priežastis ir kad dėl jos draugystė gali tapti net gilesnė.

KOKIA YRA VYRŲ IR MOTERŲ DRAUGYSTĖS NAUDA?

Mano pacientė Michelle neseniai išgyveno sunkias skyrybas. Draugės ją palaikė ir davė patarimų: “Pasakyk jam, kad neleisi jam tavimi pasinaudoti… nesigailėk jo” ir pan. Jos pernelyg su ja susitapatino, ir nors nuoširdžiai norėjo padėti, kartais jų patarimai buvo žalingi.

Michelle atkreipia dėmesį į vyro draugo gebėjimą klausytis “iš saugaus atstumo”. “Mano draugas Džo nesistengia būti manimi. Jis gali būti objektyvus”, – sako ji.

Vyrai taip pat domisi draugyste su moterimis dėl daugelio priežasčių. Tačiau svarbiausia – galimybė kalbėti apie savo pažeidžiamumą, o tai daug sunkiau padaryti draugystėje su vyrais. Moterys leidžia jiems atsiverti ir išsakyti savo jausmus.

Manau, kad esame apdovanotos gebėjimu megzti įvairius santykius su vyrais, tačiau man vyrų ir moterų draugystė yra unikali gija, kurią reikėtų labai vertinti.

Exit mobile version