Nepagrįstas dirglumas, apatija, darbingumo praradimas – pasirodo, vyrai taip pat turi savo “ypatingas dienas”. Dėl to kalti hormonai.
Nuotaikos svyravimai, depresija, nepaaiškinama apatija ir kiti simptomai, kurie paprastai siejami su moterų menstruacijų ciklo pradžia, pasireiškia ir vyrams. Kai kurie mano, kad taip pasireiškia partnerių emocinis artumas – įsimylėjusio žmogaus kūnas tariamai prisitaiko prie ritmo, kuriam paklūsta mylimosios kūnas.
Ar tai skamba abejotinai? Žinoma, nes mūsų kūnai fiziologiškai pernelyg skirtingi. Tačiau ar tai reiškia, kad vyrai, kurie praneša apie tokio pobūdžio simptomus, tik kvailioja? Pasigilinkime įdėmiau.
Menstruacijų ciklas skirtas moters lytiniams organams pasiruošti apvaisinimui. Likus kelioms dienoms iki mėnesinių, o kai kuriais atvejais ir kelioms savaitėms po jų, moters organizme sutrinka hormonų pusiausvyra. Šiuo laikotarpiu moters patiriami pojūčiai vadinami priešmenstruaciniu sindromu arba PMS.
Vyrai nejaučia mėnesinių skausmų, galvos skausmo ir pilvo pūtimo, kurie būna cikliški. Tačiau jų hormoninis fonas taip pat gali pasikeisti.
Iš tikrųjų “vyrų PMS” yra ne medicininė sąvoka, o mėgėjiškas bandymas rasti panašų terminą, apibūdinantį ypatingą psichologinę būseną, kurią sukelia hormonų svyravimai.
Vyrai tampa irzlūs, kai sumažėja testosterono kiekis, o ne atvirkščiai. Pirmasis tai pastebėjo škotų gydytojas Džeraldas Linkolnas ir net pasiūlė pavadinimą “dirgliojo vyro sindromas”, arba IBS. 2005m. psichoterapeutas Jed Diamond pirmą kartą išsamiai aprašė, kaip pasireiškia vyrų PMS ir kokie procesai jį lemia.
“Priešingai paplitusiai nuomonei, vyrai tampa irzlūs, kai sumažėja jų testosterono kiekis, o ne atvirkščiai. Dirglumą, depresiją ir abstinenciją sukelia šio hormono trūkumas organizme”, – aiškina Diamond.
Diamond pataria vyrams, kuriems gali pasireikšti PMS, stebėti savo hormonų ciklus. “Kiekvienam iš mūsų šis laikotarpis pasireiškia skirtingai, tačiau mes galime jam pasiruošti”, – pažymi psichoterapeutas. – Problema ta, kad šis reiškinys dar nėra iki galo suprastas ir ištirtas. Daugelis žmonių tiesiog nesusimąsto apie tai.
Gera žinia ta, kad vyrų ir moterų ciklai negali turėti įtakos vienas kitam, o galimybė „užsikrėsti“ kito asmens ciklo simptomais yra tik fantazija. “Mūsų tyrimai parodė, kad tik moterų hormonų ciklai gali sinchronizuotis tarpusavyje. PMS apraiškos negali sukelti panašios reakcijos vyrui”, – patikina Jed Diamond.
Ar galima sumažinti su PMS susijusius nepatogumus? Pasak Diamond, šią problemą galima išspręsti tinkamai maitinantis ir sportuojant. Gydymas taip pat gali apimti hormono testosterono vartojimą, jei jo kiekis nuolat yra mažas.
Jed Diamond paskelbti faktai apie vyrų hormonų svyravimus:
Testosterono kiekis vyrams labai svyruoja – iki 4 ar net 5 kartų per valandą.
Testosterono kiekis vyrams kinta visą dieną, paprastai jis būna didesnis ryte ir mažesnis vakare.
Taip pat pastebimi sezoniniai hormono svyravimai: didžiausias kiekis pasiekiamas lapkričio mėnesį, o balandžio mėnesį – sumažėja.
Sulaukę 40-55 metų, vyrai išgyvena vadinamąją vyrų menopauzę arba andropauzę.
Taip pat skaitykite: