Poros, kuriose vyras yra daug vyresnis už moterį, sulaukia didesnio visuomenės susidomėjimo. Neretai tokie įsimylėjėliai palydimi kreivais, smalsumo kupinais žvilgsniais… Kam moteriai reikalinga tokia sąjunga? Kuo ji naudinga?
Tai ne tik fiziologija…
Dažnas žinome, kad mergaitės fiziologiškai, o kartu ir psichologiškai vystosi greičiau nei berniukai. Kol bendraklasiai dar tik pradeda suprasti, kas tokios yra mergaitės ir demonstratyviai bendrauja tik tarpusavyje, nemaža dalis mergaičių skendi romantiškose svajonėse apie Igną iš 11-os klasės.
Ši tendencija išlieka maždaug iki 23-25 metų: merginoms bendraamžiai vaikinai nėra labai įdomūs, daug mieliau renkamasi iš vyresnių vyrų. Tačiau kai amžiaus skirtumas tarp poros narių yra 15, 20 ar daugiau metų, priežastis slypi ne tik fiziologijoje.
Kodėl moterys renkasi vyresnius vyrus?
„Tėvo“ paieška
Žinoma, kad neretu atveju tėvai tampa partnerių, kuriuos renkamės, prototipais. Vyrai įsimyli moteris, panašias į savo mamą, moterys įsimyli vyrus, panašius į savo tėvą.
Daugelis moterų instinktyviai ieško vyresnių vyrų, nes vaikystėje negavo pakankamai tėviškos meilės, rūpesčio ir dėmesio. Arba moteris dėl kokių nors priežasčių užaugo nepilnoje šeimoje, kurioje nebuvo tėvo.
Dar vienas liūdnas variantas: tėvas buvo, bet emociškai – ne. Į tokį tėvą negalima atsiremti, o mergaitė desperatiškai ieško meilės, supratimo, rūpesčio ir dažniausiai jo neranda.
Atsiskyrimo nuo tėvų baimė
Kai moteris taip ir nepasiekia visiškos autonomijos nuo tėvų, ji siekia grįžti į šiuos santykius. Ji bijo visiems laikams prarasti tėvų ir vaiko ryšį.
Ši moteris saugiame tėvų lizde jaučiasi jaukiai ir nori, kad šalia esantis vyras taptų vyresniu draugu ar globėju, kuris aprūpintų finansiškai ir padėtų morališkai. Tokia moteris negali (o dažniau ir nenori) savarankiškai spręsti finansinių ar kitokių klausimų ir be kito asmens paramos jaučiasi nepatogiai. Taip pat ji labai bijo vienatvės.
Besikartojantys šeimos scenarijai
Vaikams pasąmonės lygmeniu perduodami šeimos gyvenimo scenarijai, kurie atkartojami iš kartos į kartą. Ryškus pavyzdys, kai visoms šeimos moterims nesiseka su vyrais: jie geria, smurtauja, lošia ar kt. O moterys tai toleruoja, augina su jais vaikus ir perduoda šį scenarijų savo dukroms.
Tokių santykių ypatumai: kokie jie?
Privalumai
Dažnu atveju brandus vyras yra patikimas užnugaris, už kurio moteris dėl daugelio priežasčių jaučiasi gerai:
- Materialinė nauda. Finansiškai pasiturintis vyras yra patikima parama šeimai, kurioje moteris, nejausdama poreikio uždirbti pinigus, gali užsiimti buitimi, pomėgiais ir vaikų auklėjimu.
- Įdomi asmenybė. Brandus vyras – daug matęs ir daug žinantis žmogus. Žinoma, su juo įdomiau nei su bendraamžiu, kuris dar nėra apsisprendęs, kas jis yra.
- Emocinė parama ir rūpestis. Su amžiumi vyrai pradeda bent šiek tiek suprasti moteris arba bent jau apsimeta, kad jas supranta. Jie geba išklausyti ir palaikyti sunkią minutę, kas jaunose porose gali būti sudėtinga.
- Patikimumas. Subrendęs vyras jau žino, ko nori. Su juo nebaisu kurti šeimą, juo galima pasikliauti.
- Intymus gyvenimas. Jis patyręs, žino, kaip, kiek ir ko nori moteris bei nesureikšmina savo laimėjimų.
Minusai:
- Nelygybė. Saugumo ir komforto atvirkštine puse tampa vyro dominavimas, kuriame moteris turi paaukoti savo „aš“, nustumti jį į antrą planą. Vyras gali laikyti moterį medžiaga, iš kurios formuoja idealią partnerę. Jai gali nusibosti nuolatiniai pamokymai ir moralizavimas. Laikydamas save labiau patyrusiu ir išmintingu, vienas pats priims svarbius abiem sprendimus.
- Pavydas. Sugyventi su tokiu žmogumi gali būti labai sunku. Ypač jei jis pavydi jaunos ir patrauklios partnerės. Tuomet prie moralinių pamokymų prisidės ir noras apriboti partnerės bendravimą su bendraamžiais.
- Skirtingos vertybės ir interesai. Šie partneriai jaunystėje klausėsi skirtingos muzikos, skaitė skirtingas knygas, žiūrėjo skirtingus filmus. Viena vertus, tai gali kelti problemų, kita vertus, priešingai, didina susidomėjimą vienas kitu.
- Palyginimai su ankstesnėmis žmonomis ir partnerėmis. Kyla pavojus sulaukti priekaištų dėl kulinarinių sugebėjimų, įpročių, įgūdžių.
- Nenoras turėti vaikų. Jis turi vaikų iš ankstesnių santykių ir daugiau jų turėti nenori. Jis yra, kaip sakoma, „pavargęs“ ir nori gyventi savo malonumui, o jauna moteris, dažnu atveju, yra subrendusi šeimai.
- Veiklos disharmonija. Idealus savaitgalis vyrui – namuose ant sofos, o partnerė pasiilgo slidinėjimo… Svarbu tartis, ieškoti kompromisų ir leisti laisvalaikį tiek kartu, tiek atskirai vienas nuo kito. Pavyzdžiui, vieną savaitgalį būnate namuose, antrą praleidžiate gamtoje, trečią – vyras guli ant sofos, o žmona važiuoja slidinėti.
Ar egzistuoja ilgalaikių santykių galimybė?
Jei santykiai, organizuojami pagal modelį „tėvas-vaikas“, tinka abiem, tikimybė išsaugoti porą yra didelė. Svarbu ne pats amžiaus skirtumas, o tai, kiek metų yra kiekvienam iš partnerių. Su amžiumi geriau suprantame, ko norime, išmokstame kurti santykius, aptarti problemas, užuot užtrenkę duris, ir stengiamės būti atlaidesni vienas kito trūkumams. Viskas priklauso nuo kiekvieno partnerio emocinės brandos ir noro būti kartu nepaisant skirtumų.