Skiepai nuo koronaviruso (COVID19): 10 dalykų kuriuos reikia žinoti

10 dalyku kuriuos turite zinoti apie COVID vakcinas

10 dalyku kuriuos turite zinoti apie COVID vakcinas

Neseniai Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad vien per liepos mėn. utilizuota (sunaikinta) 14,4 tūkst. dozių vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19). Be to, nuo rugpjūčio mėn. planuojamas didžiųjų vakcinacijos centrų uždarymas. Kodėl Lietuvos Respublikos gyventojai nebenori skiepytis? Ką turite žinoti apie „AstraZeneca“, „Pfizer“, „Johnson & Johnson“, „Moderna“ vakcinas? Kokie vakcinų pliusai ir minusai? Apie tai šiame straipsnyje.

10 dalykų kuriuos reikia žinoti apie vakcinas nuo koronaviruso

Vakcinos nuo koronaviruso

Pasiskiepijus COVID-19 vakcina galima apsisaugoti nuo ligos

COVID-19 vakcinos bendradarbiauja su jūsų imunine sistema, todėl jūsų organizmas bus pasirengęs kovoti su koronavirusu, jei su juo susidursite. Kadangi COVID-19 pandemija tęsiasi, skiepijimasis vakcina yra svarbus žingsnis siekiant pasirūpinti savo sveikata. Jei skiepijama taip, kaip nurodyta, PSO patvirtintos vakcinos gali užkirsti kelią sunkiai COVID-19 formai ir mirčiai.

Skiepijimasis nuo COVID-19 padeda kitiems jūsų bendruomenės nariams

Vyresnio amžiaus žmonės ir asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, širdies ligomis ir diabetu, užsikrėtę COVID-19, dažniau patiria sunkius – net mirtinus – ligos atvejus. Kuo daugiau žmonių pasiskiepys nuo koronaviruso, tuo greičiau pažeidžiami žmonės galės jaustis saugūs tarp kitų.

Daugiau skiepų nuo COVID-19 reiškia galimybę grįžti į normalią būklę

Po daugiau nei metus trukusių koronaviruso pandemijos uždarytų, atšauktų ir atidėtų darbų visi nekantrauja galvoti apie grįžimą į darbą, mokyklą, sportą, šeimos šventes ir visuomeninę veiklą. Nors niekas nežino, kada pandemija baigsis, kiekvienas žmogus, kuris apsisaugo nuo koronaviruso pasiskiepydamas, padeda mums priartėti prie normalaus ir įprasto gyvenimo.

Nors COVID-19 vakcinos kūrimas buvo greitas, tačiau nebuvo praleisti jokie žingsniai

Kuriant COVID-19 vakcinas nebuvo apsiribota saugumo ir veiksmingumo tyrimais. Vakcinos buvo gaminamos taikant daugelį metų kurtus ir bandytus procesus, kurie skirti greitai pagaminti – ir kruopščiai išbandyti – vakcinas, jei kiltų tokia infekcinių ligų pandemija, kokią stebime su COVID-19.

Šalutinis COVID-19 vakcinos poveikis yra laikinas

Vakcinos sudėtyje nėra gyvo koronaviruso, todėl pasiskiepiję COVID-19 negalite užsikrėsti ir neužsikrėsite kitų. Po skiepų Jums gali skaudėti ranką, galite jausti lengvą karščiavimą ar kūno skausmus, tačiau tai nereiškia, kad Jūs sergate COVID-19. Šie simptomai, jei jie apskritai pasireiškia, yra laikini, paprastai trunka tik dieną ar dvi. Jie signalizuoja apie natūralią reakciją, kai Jūsų organizmo imuninė sistema mokosi atpažinti koronavirusą ir su juo kovoti.

Ar esate alergiškas? Tikriausiai vis tiek galite pasiskiepyti COVID-19 vakcina.

Žmonės, alergiški tam tikriems maisto produktams, vabzdžiams, lateksui ir kitiems įprastiems alergenams, gali pasiskiepyti COVID-19 vakcina. Jei kada nors yra buvusi sunki alerginė reakcija į vakciną, būtinai aptarkite tai su savo gydytoju, kuris gali įvertinti riziką. Tačiau, jei esate labai alergiškas bet kuriai iš koronavirusinės vakcinos sudedamųjų dalių, Jums nereikėtų skiepytis.

Štai ką žinome apie nėštumo, žindymo ir vaisingumo problemas, susijusias su COVID-19 vakcinomis

Nėščios moterys turėtų aptarti COVID-19 vakciną su savo gydytojais. Nors vakcinos dar nebuvo išbandytos nėščioms moterims, skiepijimas COVID-19 nėštumo metu gali būti pavojingas, todėl gydytojas gali padėti nuspręsti, ar vakcinos Jums tinka. Vakcinos yra saugios krūtimi maitinančioms motinoms ir nekenkia moters gebėjimui pastoti.

Jei jau esate sirgę COVID-19, pasiskiepijimas šia vakcina suteiks papildomą apsaugą

Net jei jau sirgote COVID-19, vis tiek galite pasiskiepyti. Dabartinėse rekomendacijose siūloma skiepyti visus, kurie anksčiau buvo užsikrėtę COVID-19. Kai kurie žmonės, kurie skiepijosi po to, kai buvo susirgę COVID-19, pastebėjo stiprią imuninę reakciją po pirmojo iš dviejų skiepų Pfizer ir Moderna vakcinomis.

COVID-19 vakcinos: laikas yra labai svarbus

Kai kurie žmonės nusprendžia nesiskiepyti koronaviruso vakcinomis, kol jomis nepasiskiepys daugiau žmonių. Abejingumas dėl vakcinų gali paveikti įvairaus išsilavinimo, amžiaus ir etninės priklausomybės žmones. Tačiau per ilgas delsimas skiepytis sudaro sąlygas koronavirusui toliau plisti visuomenėje, atsirandant naujiems jo variantams. Sunkus COVID-19 gali būti labai pavojingas: Kuo greičiau pasiskiepysite, tuo greičiau būsite apsaugoti.

Vakcinos negali išgelbėti gyvybių, jei žmonės nesiskiepija

COVID-19 vakcinos pačios savaime negali sutrumpinti pandemijos. Jos gali veikti tik tada, kai bendruomenės sutiks jas gauti. Ir net jei esate paskiepyti, turėtumėte ir toliau dėvėti kaukę, plauti rankas ir laikytis fizinio atstumo, kol pandemija baigsis.

Kur galima pasiskiepyti vakcina nuo COVID?

Visą informaciją apie koronavirusą ir vakcinas rasite šioje oficialioje KORONASTOP interneto svetainėje: ČIA

Sąrašas vakcinų nuo koronaviruso

  • „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“) (reikia 2 dozių)
  • „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) (reikia 2 dozių)
  • „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech“ ir „Pfizer“) (reikia 2 dozių)
  • „COVID-19 Vaccine Janssen“ (gamintojas „Janssen Pharmaceutica NV“) (užtenka 1 dozės)

Taip pat skaitykite:

Exit mobile version