Į kibernetinę erdvę su grėsminga jėga skverbiasi „Deepfake“ technologija, o jos aukomis dažniausiai tampa moterys. Šiuo metu, kai jaunosios kartos yra jautresnės įvairioms kibernetinių patyčių formoms, tampa svarbu didinti informuotumą apie privatumą internete. Imdamiesi tokių priemonių, kaip slaptažodžių tvarkyklių naudojimas, kiekvienas gali geriau užtikrinti savo nepriklausomybę ir saugumą skaitmeniniame pasaulyje.
Net 96 proc. visų deepfakes – dirbtinio intelekto sukurtų vaizdų ir vaizdo įrašų, kuriems sukurti naudojamas svetimas atvaizdas – yra moterų atvaizdai ir jie sukuriami pornografiniais tikslais.
Nors tai palyginti nauja technologija, su dirbtinio intelekto prievarta susiduria nemažai moterų visame pasaulyje. Tyrimų duomenimis, vien JAV 25 % moterų teigia patyrusios prievartą internete, įskaitant kibernetines patyčias, doxxing (privačios informacijos apie kitą asmenį paviešinimą), seksualinį priekabiavimą ir trolinimą.
Kodėl moterys yra pažeidžiamos dėl prievartos internete?
Jaunoji karta socialine žiniasklaida naudojasi dvigubai dažniau nei vyresnioji (santykis yra 80 % ir 42 %). Jauni žmonės yra labiau pažeidžiami atakų, nes, palyginti su vyresniąja karta, jie mažiau rūpinasi savo asmeninių duomenų privatumu. Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame skaitmeninimas yra svarbiausias, daugelis žmonių praranda savo duomenų kontrolę. Dėl to kyla tokios grėsmės kaip tapatybės vagystė, duomenų nutekėjimas, sekimas ar sukčiavimas.
Tyrime taip pat pažymėta, kad moterys daug dažniau naudojasi socialine žiniasklaida. Dėl šios priežasties jos yra labiau pažeidžiamos kibernetinių patyčių, tyčiojimosi ir privatumo praradimo. Kaip nuo to apsisaugoti?
Kaip apsaugoti savo ir artimųjų duomenis?
Dėl pagrįstos baimės ieškoma sprendimų, kaip apsaugoti savo ir artimiausių žmonių asmeninius duomenis.
Pirmiausia kalbėkite apie privatumą internete. Pasaulyje, kuriame žmonės kasdien dalijasi mintimis ir nuotraukomis, lengva peržengti saugaus dalijimosi internete ribą. Todėl skatinkite bent jau apriboti savo pasiekiamumą nustatydami savo socialinių tinklų profiliuose „privatų“ režimą, kad galėtumėte kontroliuoti, kas jus stebės.
Svarbus žingsnis yra pašalinti asmeninę informaciją iš paieškos sistemų, jei ji mums nereikalinga – tai padės apsaugoti mūsų privatumą. Paieškokite savęs „Google“ ir sužinokite, kokia informacija apie jus yra prieinama. Jei radote ką nors, kas jums kelia susirūpinimą, sužinokite, ar galite tai pašalinti.
Taip pat reikia nepamiršti, kaip svarbu naudoti stiprius, unikalius slaptažodžius, kurie nebus lengvas atakos taikinys. Naudoti slaptažodžių tvarkykles ir dviejų veiksnių autentifikavimą saugumui padidinti yra puiki idėja.
Jei kas nors priekabiauja prie jūsų, praneškite apie jį ir užblokuokite. Yra tikimybė, kad atitinkama svetainė užblokuos jo paskyrą ir jis negalės susikurti kitos, tačiau vis dėlto daugelis socialinių tinklų rimtai nesirūpina savo naudotojų apsauga.
Visa tai padės kontroliuoti internete esančius duomenis. Tačiau ką daryti, kai kyla klausimas dėl vaizdų naudojimo ar kitokio piktnaudžiavimo? Tokioje situacijoje paruoškite medžiagą, kuri padėtų išspręsti atvejį, padarykite ekrano nuotraukas, jei piktnaudžiautojas pašalintų savo veiklą internete, ir praneškite apie atvejį portale, kuriame esate, o jei atvejis rimtas, kreipkitės į policiją. Taip pat nepamirškite pasikeisti slaptažodžio.
Šaltinis: Interia.pl