JAV jau seniai kovoja su kibernetinėmis atakomis, kurių šaltinis tikriausiai yra Kinija. Įsilaužėliai dažnai naudojasi Kinijos gamintojo „TP-Link“ maršrutizatorių saugumo spragomis. Dabar dėl to gali būti uždrausta prekiauti.
Kaip praneša „Wall Street Journal“, JAV valdžios institucijų ir „TP-Link“ ginčas gali turėti rimtų pasekmių. Pasak pranešimo, šiuo metu tiriama, ar Kinijos gamintojo interneto maršrutizatorių saugumo spragos nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui – ir todėl pateisina pardavimo draudimą.
Pasekmės būtų milžiniškos: „TP-Link“ užima 65 proc. JAV privačių namų ūkių ir įmonių maršrutizatorių rinkos. Tačiau dar rimčiau yra tai, kad JAV federalinės valdžios institucijos taip pat dažnai naudoja TP-Link įrenginius bendravimui internetu.
JAV nori uždrausti TP-Link maršrutizatorius
Konfliktas brendo kelis mėnesius. 2024 m. rugpjūtį JAV politikai pareiškė, kad „TP-Link“ „neįprastai didelis saugumo spragų skaičius ir priklausomybė nuo Kinijos Liaudies Respublikos įstatymų“ kelia susirūpinimą – ypač dėl to, kad kibernetinėse atakose, kurias tariamai kontroliuoja Kinija, dažnai buvo pasinaudojama „TP-Link“ maršrutizatorių trūkumais.
Pasak JAV žiniasklaidos, valdžios institucijos kritikuoja „TP-Link“ už tai, kad ši nebendradarbiauja su kibernetinio saugumo ekspertais ir dažnai neištaiso net žinomų saugumo spragų. Dėl to įsilaužėliai per interneto maršrutizatorius gali lengvai gauti prieigą prie privačių duomenų. Dabar bendrovė turės pasiteisinti per teismo posėdį. Komercijos departamentas, Gynybos departamentas ir Teisingumo departamentas atlieka savo tyrimus.
JAV ir „TP-Link“, taigi ir Kinijos vyriausybės, konflikto eskalavimas sutampa su antrąja JAV prezidento Donaldo Trumpo kadencija, kuri prasidės 2025 m. sausio mėn. D. Trumpas jau per savo pirmąją kadenciją 2017-2020 m. laikėsi griežtos pozicijos Kinijos atžvilgiu, dėl kurios galiausiai kilo prekybos ginčas.
Tuo metu labiausiai nukentėjo Kinijos kompanija „Huawei“, kurios technologijos buvo uždraustos JAV telekomunikacijų infrastruktūroje. Vienas iš rezultatų buvo tai, kad nuo to laiko „Huawei“ nebuvo leista naudoti operacinės sistemos „Android“ , todėl ji sukūrė „HarmonyOS“. Visai gali būti, kad D. Trumpas taip pat nori įgyvendinti „TP-Link“ maršrutizatorių draudimą.
Jau beveik šešis mėnesius vyksta plataus masto kibernetinė ataka prieš JAV tinklus. Šiuo atveju tiesioginiai taikiniai yra tinklų operatoriai, tokie kaip „AT&T“, „Verizon“ ir „T-Mobile“. JAV valdžios institucijų teigimu, Kinijos programišių grupės, tokios kaip „Salt Typhoon“, naudodamosi įvairiomis saugumo spragomis, įsitvirtina operatorių sistemose ir nuskaito privačius duomenis.
Veiksmai prieš „TP-Link“ nėra tiesiogiai su tuo susiję, rašo „Wall Street Journal“. Vykdydami atakas prieš tinklo operatorius įsilaužėliai tiesiog naudojasi apskritai pasenusia JAV tinklų infrastruktūra. Tačiau vienas iš padarinių yra tai, kad JAV valdžios institucijos dabar daugiau dėmesio skiria skaitmeninių tinklų saugumui, todėl TP-Link taip pat tapo tyrimų taikiniu.
Kinijos vyriausybė neigia, kad yra kaip nors susijusi su kibernetinėmis atakomis prieš JAV tinklų operatorius, ir neigia bet kokią įtaką „TP-Link“. Kinijos ambasados atstovas spaudai laikraščiui „Wall Street Journal“ sakė, kad tariama „grėsmė nacionaliniam saugumui“ tėra tik priedanga, siekiant sulaikyti sėkmingai veikiančias Kinijos bendroves.
Šaltinis: Chip.de