JAV prezidentas Donaldas Trumpas balandžio 2 d. paskelbė apie „abipusius tarifus“, kurie gali iš pagrindų pakeisti esamą pasaulinės prekybos tvarką. Nors naujųjų tarifų detalės vis dar neaiškios, jų galimas poveikis pasaulio ekonomikai kelia daug emocijų ir netikrumo. Ar naujieji muitai taps JAV reindustrializacijos pradžia, ar jie sukels pasaulinį prekybos karą?
Abipusiai tarifai, ką tai reiškia?
Donaldas Trampas (Donald Trump) jau kelias savaites pabrėžia balandžio 2 d. datos svarbą, vadindamas ją „Amerikos išlaisvinimo diena“. Tą dieną turėjo įsigalioti nauji „abipusiai tarifai“, tačiau iki pat paskutinių akimirkų detalės nebuvo žinomos. D. Trumpas paskelbė, kad naujųjų muitų principas bus paprastas:
„Kad ir ką jie mums taikytų, mes taikysime jiems“.
Tačiau iš Baltųjų rūmų sklindanti skirtinga ir dažnai viena kitai prieštaraujanti informacija sukėlė sumaištį finansų rinkose. Prekybos ministras Howardas Lutnickas iš pradžių paskelbė, kad kiekvienai šaliai bus taikomas individualus tarifų dydis, o finansų ministras Scottas Bessentas pasiūlė, kad tarifai bus taikomi „15-ai skrebų“ – šalims, turinčioms didžiausią prekybos su JAV perteklių.
Šio plano įgyvendinimas gali sukrėsti pasaulio ekonomiką
Baltųjų rūmų patarėjai parengė pasiūlymą įvesti 20 proc. tarifus daugumai JAV importuojamų prekių. Kaip rašo „Washington Post“, šis sprendimas gali turėti toli siekiančių pasekmių pasaulio ekonomikai.
Galimas poveikis ekonomikai
Pasak ekspertų, muitų įvedimas gali turėti toli siekiančių pasekmių JAV ir pasaulio ekonomikai. Džordžo Masono universiteto profesorius Kennethas Reinertas (Kenneth Reinert) pažymi, kad naujieji tarifai gali apversti tarptautinės prekybos logiką.
„Nuo pat pradžių PPO ir jos pirmtakės GATT pagrindas buvo abipusiškumo principas, tačiau tai buvo kitokio pobūdžio abipusiškumas, kai vienos šalies nuolaidos reiškė kitos šalies nuolaidas. Tuo tarpu D. Trumpas nori padidinti muitus iki aukščiausio kitų šalių taikomo lygio, jis nekalba apie abipusiškumą”, pažymėjo D. Reinertas.
Reinertas pridūrė, kad tokia politika gali būti trumparegiška ir pažeidžianti PPO taisykles, o tai pasauliui gali reikšti, kad JAV elgiasi nesąžiningai. Jis taip pat pabrėžia, kad muitų didinimas iš tikrųjų galėtų veikti kaip mokestis JAV vartotojams.
Tarptautinė reakcija ir prekybos karo rizika
JAV nustačius atsakomuosius muitus, kitos šalys gali imtis atsakomųjų veiksmų, o tai gali padidinti prekybinę įtampą. Valstybės sekretorius Marco Rubio nurodė, kad naujaisiais tarifais siekiama suteikti pagrindą deryboms dėl dvišalių susitarimų su partneriais. Tačiau dėl neaiškumo dėl galutinio tarifų pavidalo daugelis šalių atsidūrė nežinioje.
Baltųjų rūmų atstovė spaudai Karoline Leavitt pabrėžė, kad D. Trumpas nori reaguoti į „dešimtmečius trukusią nesąžiningą prekybos praktiką“, turėjusią neigiamą poveikį JAV ekonomikai.
JAV stabdo mokėjimus Pasaulio prekybos organizacijai
Donaldo Trumpo administracija nusprendė sustabdyti JAV narystės Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) mokesčius. Šią informaciją pranešė agentūra „Reuters“, remdamasi anoniminiu…
Ekonominiai iššūkiai ir perspektyvos
Ekonomistų tyrimai rodo, kad muitai gali neigiamai paveikti ekonomikos augimą. Agentūros „Moody’s“ vyriausiasis ekonomistas Markas Zandi įspėja, kad D. Trumpo muitai gali sukelti recesiją. Kiti ekspertai pabrėžia, kad su naujais tarifais susijęs neapibrėžtumas gali atbaidyti investuotojus ir vartotojus, o tai gali pakenkti prezidento tikslui atkurti JAV pramonę.
Prof. Reinertas pažymi, kad nors muitai gali paskatinti užsienio bendroves perkelti savo veiklą į JAV, tai yra ilgalaikis procesas, o galutinis rezultatas gali būti didesnės kainos vartotojams.
„Jis (D. Trumpas) mano, kad renka muitus iš užsienio šalių, tačiau iš tikrųjų jis renka pajamas iš JAV mokesčių mokėtojų. Jis mano, kad tai padės subalansuoti bendrą prekybos deficitą, tačiau taip nebus, nes bendrą prekybos deficitą lemia makroekonominės sąlygos, o ne tarifai, todėl per pirmąją jo kadenciją bendras prekybos deficitas padidėjo, o ne sumažėjo”, aiškina jis.
Šaltinis: strefabiznesu.pl