Net Kinija, artimiausia Rusijos sąjungininkė, pirmą kartą atvirai paskelbė apie Rusijos ekonomikos bankroto ir žlugimo riziką, jei karas su Ukraina tęsis.
Net Kinija, kuri visada rodė paramą Rusijai, nebeslepia akivaizdaus fakto: karas su Ukraina veda Rusijos ekonomiką į žlugimą. Kinijos agentūra „China Chengxin International Credit Rating“ (CCXI) paskelbė griežtą pareiškimą, kuriame nurodė realią Rusijos bankroto grėsmę.
CCXI analitikų nuomone, karo eskalavimas ne tik kenkia finansiniam stabilumui, bet ir kelia grėsmę visiškam šalies rezervų išsekimui. Tai pirmasis atvejis nuo karo pradžios, kai Kinijos agentūra viešai suteikė Rusijai BBB+g kredito reitingą – įvertinimą, rodantį vidutinį finansinį stabilumą ir nemokumo riziką.
Nemokumo grėsmė tampa realybe
Remiantis CCXI ataskaita, didžiulių valstybės išlaidų, darbo jėgos trūkumo ir infliacijos fone Rusijos ekonomika balansuoja ant žlugimo ribos. Karinis-pramoninis kompleksas, į kurį Kremlius dėjo viltis, mažina energetinę priklausomybę, tačiau tai neišgelbsti nuo vidaus problemų.
Ypatingą dėmesį atkreipia Rusijos Centrinio banko nustatyta 21 % palūkanų norma, kuri riboja ekonomikos augimą ir sukuria paklausos ir pasiūlos disbalansą. Net prisitaikiusi prie sankcijų ir finansinės politikos paramos, Rusija lieka pažeidžiama.
Kelias į niekur: kaip Kremlius toliau griauna ekonomiką
CCXI vertinimas tapo šaltu dušu Kremliui, nes anksčiau, prieš invaziją, Rusijos reitingas buvo BBB-g, o dabar jis sumažintas, nepaisant visų pastangų stabilizuoti padėtį.
Tarptautinės agentūros, tokios kaip „Fitch“, „Moody’s“ ir „S&P“, jau seniai atsisakė vertinti Rusiją, pripažindamos jos ekonomiką nestabilia ir rizikinga. Net Kinija, nepaisant sąjungininkų santykių, nebegali ignoruoti akivaizdžių žlugimo požymių.
Paskutinis įspėjimas: Rusija eina į ekonominį žlugimą
Ekonomistai pabrėžia: karo tęsimasis ir Kremliaus atsisakymas ieškoti taikių sprendimų veda prie visiškos finansinės katastrofos. Jei sankcijos nebus sušvelnintos ir karinės išlaidos toliau augs, Rusiją laukia bankrotas ir ilgametė recesija.
Olegas Kuzminas, vyriausiasis „Renesanso kapitalo“ ekonomistas, taip pat atkreipė dėmesį į Rusijos ekonominio stabilumo pablogėjimą, palyginti su 2021 m. Pasak jo, deglobalizacija, kurią sukėlė agresija prieš Ukrainą, jau padarė nepataisomą žalą šalies finansų sistemai.
Net sąjungininkai netiki Kremliaus sėkme
Pirmą kartą net Pekinas užsimena apie katastrofą, kuri laukia Rusijos, jei karas nesibaigs. Kremlius nebegali slėptis už „stabilumo“ retorikos: realybė tampa vis žiauresnė. Tarptautinės izoliacijos ir augančių skolinių įsipareigojimų sąlygomis Rusija artėja prie finansinės bedugnės.