Duomenys kalba patys už save: vis dažniau keliaujame vieni. Vienatvė keliaujant po nežinomas vietas tapo nauju Europos jaunimo iniciacijos ritualu. Tačiau tai ne apie pasaulio atradimą, o apie… savo vidaus atradimą.
Britų žurnalas „The Economist“, iš kurio paimtas šis straipsnis, leidžiamas nuo 1843 m. ir yra vienas populiariausių pasaulyje žurnalų, skirtų politikos ir verslo temoms. Jis laikomas vienu įtakingiausių pasaulio spaudos leidinių. Nuo pat pradžių savaitraštis laikosi liberalios krypties.
Drąsūs jaunuoliai jau seniai keliauja į užsienį ieškodami naujų įspūdžių ir patirčių. 1608 m. Thomas Coryat, anglas, kartais vadinamas „pirmuoju pasaulio keliautoju su kuprine“, išvyko į savo „Grand Tour“ (kelionės, į kurias leisdavosi jauni Europos aristokratai ir intelektualai, siekdami tobulinti savo išsilavinimą, praplėsti akiratį, išugdyti meninį skonį ir įgyti gerų manierų – red. po Europą. Be draugų kompanijos ir pėsčiomis Coryat atrado užsienio delikatesus („valgomas varles“) ir technologines naujoves („šakutę“).
Po keturių šimtmečių keliautojai keliauja greičiau ir toliau nei Coryat, nes pigūs skrydžiai ir mobilieji telefonai visą tai palengvino. Taip pat vis populiarėja vienišos kelionės.
Kelionės. Kodėl vis dažniau mėgstame keliauti vieni?
Per pastarąjį dešimtmetį Google paieškos sistemoje frazė „kelionė vienam“ buvo ieškoma daugiau nei du kartus dažniau. Didžiojoje Britanijoje vieni keliautojų skaičius, palyginti su visų poilsiautojų skaičiumi, išaugo beveik tris kartus – nuo 6 proc. 2011 m. iki 17 proc. 2024 m., rodo Britanijos kelionių agentūrų asociacijos duomenys.
Kodėl tiek daug žmonių keliauja vieni? Kaip Grand Tours tapo perėjimo ritualu jauniems aristokratams, taip ir šiuolaikinėse solo kelionėse svarbu ne atrasti tolimas vietas, o atrasti save.
Viešbučių milžinas „Hilton“ šią tendenciją vadina „me-mooning“ – priešingai nei „honeymooning“ (medaus mėnesiai – red.). Kelionių tinklaraštininkai patvirtina: Bali ar Belize paplūdimiuose galima „tapti tikresniu savimi“.
Tie, kurie neieško savęs, ieško nuotykių. Žmonės „keliauja ne tam, kad nuvyktų kur nors, bet tam, kad keliautų apskritai“, – sakė Robert Louis Stevenson, „Lobio salos“ autorius. Vieni keliautojai dažnai apibūdina jaudulį, kurį patiria darydami tai, ką nori, tada, kai nori. Tyrimai parodė, kad sąmoningas vienatvė, priešingai nei kitos vienatvės formos, gali padidinti mūsų gerovę.
Nauja mada tarp Z kartos
Daugelis, vietoj to, kad leistų laiką su draugais, keliauja vieni, kad susipažintų su naujais draugais ir meilužiais. Pandemijos sukeltas izoliavimas padarė žmones „atviresnius“ kelionėms su nepažįstamais žmonėmis, sako Lee Thompson iš kelionių agentūros „Flash Pack“. Įmonė, kurios šūkis „atvyk vienišas, išvyk su draugais“, šiuo metu gauna dvigubai daugiau užsakymų nei prieš pandemiją.
„Keliones ypač pamėgo Z karta, kurie šiam tikslui skiria didesnę dalį savo pajamų nei vyresni jų bendraamžiai”, – pažymi konsultacinė įmonė „McKinsey“. Daugelis jaunų žmonių atideda vedybas ir vaikų gimdymą, kad galėtų laisvai keliauti, kada tik nori. Keliauti vieniems skatina ir „TikTok“ influenceriai.
Šaltinis: wydarzenia.interia.pl