Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Sensacija: Po 200 metų pertraukos į Airiją sugrįžo baltieji gandrai!

2 min. skaitymo

Airijos dangų vėl raižo baltieji gandrai – paukščiai, kurių šioje šalyje nebuvo matyti beveik du šimtmečius. Šie paukščiai, įprasti Lenkijoje, Lietuvoje Latvijoje ir Estijoje, o Airijoje tai tapo tikra sensacija. Pastarosiomis savaitėmis jie pastebėti Belfasto botanikos sode, Downpatricko apylinkėse ir net Donegale.

Istorinė paukščių sugrįžimo istorija

Paskutinį kartą baltieji gandrai Airijoje buvo pastebėti 1416 metais, kai jie lizdavo Šv. Egidijaus katedroje Edinburge. Per šimtmečius šie paukščiai išnyko iš Britų salų, o jų sugrįžimas tapo įmanomas tik dėl atkūrimo projektų. 2020 metais pietų Anglijoje, Sasekse, išsiperėjo pirmieji po kelių šimtmečių baltieji gandrai, išleisti į laisvę per specialias programas.

Airijos gyventojai nustebinti

Baltųjų gandrų pasirodymas Airijoje sukėlė didelį susidomėjimą. Žmonės fotografuoja paukščius ir dalijasi nuotraukomis socialiniuose tinkluose. Ulsterio gyvūnų apsaugos draugija (USPCA) pranešė apie daugybę skambučių dėl sužeisto gandro, pastebėto Belfasto botanikos sode.

Gandro skrydis

Galimas naujos populiacijos pradžia

Per pastaruosius 15 metų Airijoje užfiksuoti 27 baltųjų gandrų pasirodymai, o vien per šių metų balandį ir gegužę – net 36 stebėjimai. Tai leidžia manyti, kad šie paukščiai gali pradėti naują populiaciją šioje šalyje. Airijos kraštovaizdis – atviros erdvės, pievos ir pelkės – suteikia tinkamas sąlygas gandrams gyventi net jų buvusio arealo pakraštyje.

Lenkijos indėlis į gandrų sugrįžimą

Lenkijos ornitologai prisidėjo prie baltųjų gandrų sugrąžinimo į Britų salas. Paukščių prieglaudos darbuotojai tikėjo, kad gandrai prisitaikys prie naujų sąlygų, nes „jie juk lenkai“. Baltasis gandras yra vienas iš tų rūšių, kurios įspūdingai sugrįžta į Didžiąją Britaniją, iš kurios daugelis gyvūnų išnyko dar istoriniais laikais.

Baltųjų gandrų sugrįžimas į Airiją po beveik 200 metų pertraukos yra ne tik ekologinis, bet ir kultūrinis įvykis. Šie paukščiai, simbolizuojantys pavasarį ir gyvybę, vėl džiugina Airijos gyventojus ir suteikia vilties dėl gamtos atkūrimo galimybių.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Odeta Bartkevičiūtė – gamtos mokslų specialistė ir KAIPKADA.LT straipsnių autorė. Mano tekstuose atgyja mūsų planetos gamta, augalijos ir gyvūnijos pasaulis. Su aistra tyrinėdama gamtos reiškinius, dalijuosi vertingomis įžvalgomis, padedančiomis geriau suprasti mus supančią aplinką ir jos išsaugojimo svarbą.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus