Įsivaizduokite – dirbate savo žemę ir netikėtai randate aukso. Skamba kaip svajonės išsipildymas? Ne Michel’iui Duponui, Prancūzijos ūkininkui iš Overnio-Ronos-Alpių regiono. Vyras aptiko spindinčius grynuolius savo molingoje dirvoje ir netrukus sužinojo, kad atrado milžinišką – net 150 tonų aukso – telkinį. Tačiau džiaugsmas greitai virto biurokratiniu košmaru.
Aukso vertas atradimas – bet ne jam
Pranešęs apie radinį vietos valdžiai, ūkininkas greitai buvo sustabdytas nuo tolimesnių paieškų. Prancūzijos įstatymai aiškūs – natūralūs gamtos ištekliai, įskaitant auksą, priklauso valstybei, net jei jie randami privačioje teritorijoje. Tad nors Duponas padarė vieną reikšmingiausių šalies atradimų, jis negavo nei cento.
Vietoj turtų – griežtas tyrimas ir draudimai
Prancūzijos valdžia nedelsdama pradėjo tyrimą. Kadangi aukso gavyba gali turėti poveikį aplinkai ir kultūriniam paveldui, valdžia sustabdė bet kokią veiklą, kol bus įvertinta ekonominė ir ekologinė rizika. Atradimas įvyko netoli Šveicarijos ir Italijos sienos, jautriame gamtiniame regione, kuris garsėja savo peizažais ir ekosistemomis.
Ekologų ir gyventojų nerimas – kas toliau?
Nors aukso kiekis, vertinamas milijardais eurų, galėtų reikšmingai padidinti šalies pajamas, ekologai įspėja apie nenumatytą žalą, kurią kasyba galėtų sukelti. Be to, vietos bendruomenės apie atradimą sužinojo tik po fakto, todėl kilo pasipiktinimas dėl informacijos trūkumo ir baimė dėl savo žemių ateities.
Iki šiol Prancūzija, turinti apie 2436 tonas aukso atsargų, ketvirtą pagal dydį pasaulyje, jo neieškojo savo žemėje. Didžioji dalis atsargų ateina iš užjūrio teritorijų, tokių kaip Naujoji Kaledonija ar Vakarų Afrika. Tad šis vietinis atradimas galėtų tapt istoriniu lūžiu – pirmąja Prancūzijos aukso kasykla žemyninėje dalyje.
Tačiau ar to pakaks?
Šiuo metu sprendimai dėl tolimesnių veiksmų dar nepriimti. Aistros verda tarp ekonominių interesų ir aplinkosauginių įsipareigojimų. O Michel’is Duponas – žmogus, kuris rado turtus, – lieka be jokio atlygio, bet su aibe teisinių, emocinių ir socialinių iššūkių.
Šis atvejis iškelia svarbų klausimą: kas iš tikrųjų priklauso žmogui – tai, ką jis atranda, ar tik tai, ką leidžia turėti valstybė?
Šaltinis: banque-france.fr