Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

36.6 °C temperatūra nebegalioja. Yra nauja norma

2 min. skaitymo

Sveiko žmogaus kūno temperatūra, kuri iki šiol buvo laikoma 36,6 laipsnio Celsijaus, turi naują standartą. Remiantis naujausiais tyrimais, dabar sveiko žmogaus temperatūra gali būti šiek tiek žemesnė, ir tai priklausys nuo daugelio veiksnių. Be kita ko, šis reiškinys susijęs ne tik su pagerėjusia žmonių sveikata visame pasaulyje, bet ir su oro kondicionavimo bei šildymo sistemų egzistavimu.

Nuo XIX a. vokiečių gydytojo Carlo Wunderlicho, kuris nustatė, kad „normali“ kūno temperatūra yra 37 laipsniai Celsijaus, laikų sveiko žmogaus temperatūros norma buvo sumažinta iki 36,6 laipsnių Celsijaus. Naujausi moksliniai tyrimai dar kartą rodo, kad mums visiems žinoma vertė gali nebeatitikti tikrovės.

Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje profesoriaus Maiklo Gurveno vadovaujama tyrėjų grupė susidomėjo žmogaus kūno temperatūros evoliucija. Gydytojų ir antropologų grupės darbas parodė, kad šiuolaikinių žmonių vidutinė kūno temperatūra gali būti šiek tiek žemesnė už seniai nusistovėjusią normą.

 

Naujas standartas

Nors 2017 m. Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas vis dar patvirtino tradicinę 36,6 laipsnių C vertę, vėlesnės JAV atliktos analizės parodė mažėjimo tendenciją. Kalifornijos Palo Alto mieste gyvenančių žmonių vidutinė kūno temperatūra nukrito iki 36,4 laipsnio C. Panašus reiškinys pastebėtas ir Bolivijos ūkininkų bei Tsimane genties gyventojuose, kur temperatūra per metus sumažėjo 0,05 laipsnio ir dabar siekia 36,5 laipsnio C.

Nauja temperatūros norma

Kas lemia šį pokytį? Mokslininkai nurodo, kad apskritai pagerėjo žmonių sveikata, pakilo higienos standartai, atsirado galimybė naudotis švariu vandeniu, skiepai ir šiuolaikiniai vaistai, kurie mažina organizmo poreikį kovoti su infekcijomis.

Išsivysčiusiose šalyse oro kondicionavimo ir šildymo sistemų naudojimas taip pat prisideda prie žemesnės kūno temperatūros, tačiau net ir mažiau nuo šiuolaikinių technologijų priklausomos bendruomenės (pvz., Tsimane gentis) patiria šiuos pokyčius, o tai rodo, kad bendras gyvenimo sąlygų pagerėjimas gali turėti didelę įtaką mūsų fiziologijai.

Prof. Gurvenas pabrėžia, kad nors šis tyrimas nepakeis medicinos praktikos, jis gali būti svarbus vertinant gyventojų sveikatą.

Šaltinis: onet.pl

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą. Turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Publikuoju straipsnius (KAIPKADA.LT interneto svetainėje) sveikatos ir sporto temomis.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus