Europos Komisijai ruošiantis sušvelninti Europos Sąjungos kosmetikos ir ženklinimo taisyklių reikalavimus, siekiant išvengti pavojaus sveikatai, prieš renkantis kosmetikos priemones, vartotojams gali tekti labai gerai apsvarstyti savo pasirinkimus.
Komisijai pasišovus bet kokia kaina supaprastinti daugelį europinės politikos sričių, šis procesas neaplenkė ir tokių su politika iš pažiūros mažai ką bendro turinčių aspektų kaip kosmetikos saugumas bei ženklinimas. Remiantis žiniasklaidos nutekintu cheminių medžiagų reglamentavimo supaprastinimo paketo projektu, ES ruošiasi sušvelninti toksiškų, vėžį sukeliančių medžiagų naudojimo kosmetikoje apribojimus ir kosmetikos produktų ženklinimo taisykles.
Nors pastaruoju metu sparčiai įsibėgėjantis sistemingas europinės politikos supaprastinimo procesas argumentuojamas poreikiu skatinti ES konkurencingumą tarptautinėje arenoje, mažinant biurokratinius reikalavimus Europos pramonei, tokie veiksmai susilaukia nemažai kritikos dėl sistemingo įmonių atskaitomybės, aplinkosaugos, maisto saugos ir kitų europinių standartų, visame pasaulyje laikomų vartotojų apsaugos bei tvarumo etalonais, silpninimo.
Siūloma supaprastinti ir kosmetikos ženklinimą
Portalų „Politico“ ir „Euractiv“ nutekintame cheminiams produktams taikomų reikalavimų ir procedūrų supaprastinimo reglamento projekte numatoma supaprastinti leidimų išdavimo procedūras kosmetikos gaminiuose naudoti kancerogenines, mutagenines ar reprodukcijai toksiškas (angl. carcinogenic, mutagenic or toxic for reproduction, CRM) medžiagas. Taip pat siūloma supaprastinti toksiškų cheminių medžiagų reklamos bei ženklinimo reikalavimus – tokiu atveju kosmetikos gamintojai nebūtų teisiškai įpareigoti skelbti tikslią informaciją apie produktus ant pakuočių ar reklamose.
Pati Europos Komisija savo tinklapyje nurodo, jog „apskritai kancerogeninių, mutageninių ar reprodukcijai toksiškų medžiagų naudojimas [ES] draudžiamas, išskyrus išimtinius atvejus“, o „šių medžiagų sauga turėtų būti vertinama atsižvelgiant į bendrą poveikį iš visų šaltinių (kosmetikos, cheminių medžiagų, maisto, vaistų), taikant kompleksinį požiūrį“.
Komisija taip pat nurodo, jog sprendimas drausti toksiškų medžiagų naudojimą kosmetikoje ir kituose produktuose buvo priimtas konsultuojantis su kompetentingomis institucijomis, tokiomis, kaip Mokslinis vartotojų saugos komitetas (angl. Scientific Committee on Consumer Safety, SCCS), Europos cheminių medžiagų agentūra (angl. European Chemical Agency, ECHA), Europos vaistų agentūra (angl. European Medicine Agency, EMA) ir Europos maisto saugos tarnyba (angl. European Food Safety Authority EFSA).
Prioritetas – gamintojams, o ne vartotojams
Vis dėlto, panašu, kad pasiūlymas supaprastinti kancerogeninių, mutageninių ar reprodukcijai toksiškų medžiagų naudojimą kosmetikoje nei pačios Komisijos deklaruojamu „kompleksiniu požiūriu“, nei minėtų kompetentingų institucijų mokslinėmis rekomendacijomis nesiremia ir iš esmės apsiriboja kosmetikos gamintojų – t.y., pelno siekiančių suinteresuotų subjektų – nusiskundimais dėl pernelyg griežtos biurokratinės naštos ir sudėtingo bei neaiškaus teisinio reguliavimo.
Komisijos pasiūlyme siekiama išplėsti toksiškas medžiagas kosmetikos gaminiuose leidžiančių naudoti išimtinių atvejų taikymo ribas. Kaip nurodoma dokumento projekte, juo „siekiama išsamiau išdėstyti nukrypti leidžiančios nuostatos taikymo procedūrą ir supaprastinti nukrypti leidžiančios nuostatos taikymo kriterijus“ – iš esmės tai reiškia, kad išimtys šiuo atveju gali tapti taisykle.
Anot pasiūlymo projekto, tai padėtų sumažinti administracinę naštą kosmetikos gamintojams, o „suinteresuotosios šalys iš esmės palankiai įvertino siūlomus pakeitimus“. Tačiau šiuo atveju kyla pagrįstas klausimas, kodėl dokumente prioritetas teikiamas būtent komercinių interesų siekiančioms „suinteresuotoms šalims“, t.y., kosmetikos gamintojams, neatsižvelgiant į vartotojų poreikius įsigyti saugius ir tvariai pagamintus kosmetikos gaminius.
Prieštarauja vartotojų lūkesčiams ir pačios Komisijos įsipareigojimams
Europos vartotojų organizacijos (angl. European Consumer Organization, BEUC) vyresnysis patarėjas Pelle Moos portalui „Politico“ nurodė, jog Komisijos pasiūlymas išplėsti vėžį sukeliančių medžiagų naudojimą kosmetikoje kelia nerimą dėl vartotojų apsaugos ir pasiūlė persvarstyti pasiūlymą, siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą. Anot jo, toks sprendimas ne tik prieštarautų vartotojų teisėtiems lūkesčiams naudoti saugius produktus, bet ir Komisijos įsipareigojimui išlaikyti aukštus vartotojų apsaugos standartus.
Europos vartotojų organizacija pabrėžia, jog aukšti vartotojų apsaugos standartai, įskaitant kosmetikos saugą, skatina europietiškų produktų paklausą už Europos ribų, vartotojams pasitikint jų kokybe ir savotišku „pagaminta ES“ aukso standartu. Organizacijos teigimu, internetu parduodami ir į ES importuojami pavojingi produktai kelia grėsmę vartotojų apsaugai, o kartu sukuria nevienodas ir nesąžiningas sąlygas Europos kompanijoms, taigi ES turėtų koncentruotis būtent į šią problemą.
Tuo tarpu kosmetikos sudėtį reglamentuojančius ES teisės aktus, anot Europos vartotojų organizacijos, būtų galima supaprastinti pratęsiant šiuo metu jau galiojantį vėžį sukeliančių cheminių medžiagų draudimą, kas ne tik sustiprintų vartotojų apsaugą, bet ir suteiktų daugiau teisinio aiškumo kosmetikos gamintojams, juolab, kad dabartinis Komisijos pasiūlymas prieštarauja anksčiau jos pačios iškeltam tikslui griežtinti kosmetikos taisykles, kaip deklaruojama 2020 metų ES cheminių medžiagų tvarumo strategijoje (angl. Chemical’s Strategy for Sustainability, CSS).
Komerciniai interesai – aukščiau visuomenės sveikatos ir tvarumo vizijos
Pasiūlymo projektas numato, jog toksiškos medžiagos kosmetikos produktų sudėtyje būtų draudžiamos tik tuo atveju, jei būtų pripažintos pavojingomis dėl jų poveikio per odą, bet ne nurijus ar įkvėpus. Tačiau europinėje teisėje terminas „kosmetika“ apima ne tik dekoratyvinės kosmetikos produktus ar plaukų priežiūros priemones, bet ir tokias kasdienės higienos priemones, kaip dantų pasta – šiuo konkrečiu atveju pasiūlymas aiškiai demonstruoja kosmetikos gamintojų komercinių interesų iškėlimą aukščiau visuomenės sveikatos ir ilgalaikės ES tvarumo vizijos.
Pasiūlymas supaprastinti kancerogeninių, mutageninių ar reprodukcijai toksiškų medžiagų naudojimą kosmetikos gaminiuose ne tik kelia grėsmę vartotojų saugai ir sveikatai, bet ir prieštarauja ES cheminių medžiagų tvarumo strategijos, kuria siekiama, kur tik įmanoma, visiškai atsisakyti jų naudojimo, principams bei nuostatoms. Pasiūlymas taip pat tiesiogiai kertasi ir su esminiais ES žaliojo kurso principais, europinės tvarumo ir aplinkosaugos politikos nuostatomis bei žiedinės ekonomikos tikslais.
Galiausiai, sveikatai pavojingų, toksiškų medžiagų naudojimas kosmetikos produktuose kelia grėsmę ES, kaip vartotojų apsaugos ir tvarumo standartų lyderės statusui pasaulyje, kartu menkinant visuomenės pasitikėjimą europiniu reguliavimu.
Šį tekstą parengė „Klimato reporteriai“ (klimatoreporteriai.lt).