Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Nieko jam nebejaučiu… Ką daryti, jei jausmai išblėso?

6 min. skaitymo

Santykiai – sudėtingas ir daugialypis procesas, reikalaujantis nuolatinio dėmesio ir darbo. Santykių kelionės pradžioje, kai emocijos kunkuliuoja, atrodo, kad meilė tęsis amžina. Tačiau laikui bėgant daugelis porų susiduria su jausmų praradimo problema.

Kodėl dingsta jausmai mylimam žmogui? Ir ką daryti tokioje situacijoje?

 

Jausmų dingimo priežastys

Laikui bėgant bet kokie santykiai gali tapti nuspėjami ir įprasti… Pavyzdžiui, kai kiekvienas vakaras vyksta pagal tą patį scenarijų, o savaitgaliai atrodo kaip ankstesnių pasikartojimas, atsiranda nuobodulio ir nepasitenkinimo jausmas. Galbūt nebenorite su partneriu aptarinėti savo jausmų, nes kiekvienas pokalbis baigiasi tuo pačiu kivirču arba, dar blogiau, visišku abejingumu. O gal jaučiate, kad partneris jūsų nebesupranta taip, kaip anksčiau.

Bendravimo trūkumas sukelia susvetimėjimą, atrodo, kad kiekvienas gyvena savo atskirą gyvenimą. Atsiranda neišspręstų problemų, kurios kaupiasi ir ima tolinti jus vienas nuo kito. Žmonės auga ir keičiasi, deja, bet keičiasi ir jausmai.

 

Hormonų įtaka jausmams

Meilė ir fizinė trauka yra ne tik emocijos, bet ir sudėtingi neurobiologiniai procesai. Kai tik pradėjote susitikinėti, jūsų organizmas gamino didelį dopamino, kuris yra atsakingas už malonumo ir euforijos jausmus, kiekį. Todėl negalėjote sulaukti susitikimo su partneriu, jautėte begalinį jaudulį ir laimę. Tačiau laikui bėgant dopamino kiekis mažėja ir tie patys susitikimai nebesukelia tokių pačių emocijų.

Jausmų dingimo priežastys

Oksitocinas, vadinamas „prisirišimo hormonu“, taip pat atlieka svarbų vaidmenį stiprinant emocinį ryšį. Jis išsiskiria apkabinimų, bučinių ir kitų fizinio artumo formų metu, padėdamas kurti pasitikėjimą ir saugumo jausmą. Kai fizinis intymumas tampa retas, oksitocino kiekis sumažėja ir pradedate jaustis atstumtas bei pamirštas.

Šie natūralūs biocheminiai pokyčiai reikalauja sąmoningų pastangų meilei palaikyti. Kai pradinė euforija atslūgsta, išryškėja bendravimo, palaikymo ir bendrumo svarba.

Kodėl meilei palaikyti reikia sąmoningų pastangų?

Meilė susijusi ne tik su emocijomis, bet ir su veiksmais. Pastebėjus, kad jausmai pradeda blėsti, svarbu ne panikuoti, o imtis veiksmų. Gali būti verta prisiminti, kas iš pradžių jus patraukė prie partnerio. Pagalvokite, kodėl įsimylėjote šį žmogų, kokios akimirkos suteikė jums džiaugsmo ir laimės. Įpraskite kasdien dalytis savo mintimis ir jausmais, nenutylėti problemų, o stengtis jas spręsti kartu.

Terapeutai dažnai kalba apie abipusio palaikymo ir naujų prisiminimų kūrimo kartu svarbą. Prisiminkite, kada paskutinį kartą kartu juokėtės, atostogavote ar tiesiog mėgavotės vienas kito draugija. Naujų teigiamų prisiminimų kūrimas padeda sustiprinti ryšį ir sugrąžinti prarastą intymumą.

 

Kaip palaikyti meilę?

Vienas iš svarbiausių meilės palaikymo aspektų yra atviras bei nuoširdus bendravimas.  Reguliariai aptarkite su partneriu savo jausmus ir išgyvenimus, nebijokite pasidalyti savo svajonėmis ir baimėmis. Gali būti verta atrasti bendrą veiklą, kuri padės jums užmegzti ryšį. Pavyzdžiui, kartu išbandykite naują hobį arba keliaukite – tai ne tik paįvairins jūsų gyvenimą, bet ir sukurs naujų bendrų prisiminimų.

Kalbėkite apie tai, ko norite ir apie ką svajojate: pažeidžiamumo parodymas partneriui yra viena svarbiausių intymumo kūrimo dalių.

Fizinis intymumas taip pat atlieka svarbų vaidmenį stiprinant santykius. Nepamirškite prisilietimų, apkabinimų ir bučinių svarbos. Šios paprastos prieraišumo išraiškos skatina oksitocino gamybą ir padeda palaikyti emocinį ryšį. Pasistenkite rytą pradėti bučiniu arba prieš eidami miegoti laikykitės už rankų. Apkabinkite savo partnerį, kai susitinkate vakare po darbo – taip, tai skamba labai paprastai ir elementariai, tačiau net mylimo žmogaus kvapas gali pažadinti mumyse išblėsusius jausmus.

 

Pratimai, kurie padės ugdyti susidomėjimą vienas kitu

  • Vienas iš būdų iš naujo atrasti susidomėjimą vienas kitu – kasdien sakyti komplimentus. Pradėkite rytą pasakydami ką nors malonaus savo partneriui. Tai gali būti kažkas paprasto, bet nuoširdaus, kas primintų jam ar jai apie jūsų meilę ir susižavėjimą.
  • Kartą per savaitę pasistenkite surengti pasimatymą. Tai gali būti kelionė į kiną, vakarienė restorane arba tiesiog vakaras namuose su mėgstamu filmu. Svarbiausia šį laiką praleisti kartu, nesiblaškant ir sutelkiant dėmesį vienas į kitą.
  • Naudokite konkrečius klausimus, kad geriau pažintumėte vienas kitą. Pavyzdžiui, paklauskite: „Kas tau gyvenime yra svarbiausia?“ arba „Kokia tavo laimingiausia akimirka?“. Tokie klausimai padeda pasiekti naują supratimo lygį ir sustiprinti emocinį ryšį.
  • Pagalvokite apie bendrus projektus ir veiklą – jie taip pat gali padėti sustiprinti santykius. Dirbkite kartu prie kokio nors projekto, nesvarbu, ar tai būtų namų remontas, sodininkystė, ar naujos kalbos mokymasis. Bendri tikslai ir pasiekimai sukuria vienybės jausmą ir padeda jaustis kaip komandai. Galite susitarti, kad kartą per savaitę kartu eisite ryte pabėgioti, lankysitės sporto salėje arba važinėsitės dviračiu. Arba užsiimkite labiau buitine veikla – kartu gaminkite maistą ar kt. Svarbiausia, kad tai neatrodytų kaip prievolė ir teiktų nuoširdų džiaugsmą.

 

Išvada

Jausmų praradimas santykiuose yra sunkus ir skausmingas procesas, tačiau tai nebūtinai reiškia santykių pabaigą. Priežasčių supratimas ir noras dirbti su santykiais gali padėti atkurti prarastus jausmus ir sugrąžinti intymumą.

Meilė – ne tik jausmas, bet ir sąmoningas veiksmas, reikalaujantis nuolatinio dėmesio ir pastangų. Vis tik, jei visi bandymai nepavyko, svarbu išlikti sąžiningiems ir išdrįsti priimti sprendimą, kuris atneš jums abiem ilgalaikę laimę bei harmoniją.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Agne-B
AutoriusAgnė
Sekti:
KAIPKADA.LT portalo santykių ir psichologijos straipsnių autorė, turinti gilias žinias apie žmogaus emocijas, santykių dinamiką ir psichologinius aspektus. Mano tikslas – padėti žmonėms geriau suprasti save ir kitus, suteikti praktinių patarimų, kaip kurti sveikus ir harmoningus santykius, bei išspręsti kasdienius psichologinius iššūkius.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus