Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Europa šąla, o planeta šyla. Žmonijai gresia katastrofiškos pasekmės

3 min. skaitymo

2024 m. bus ne tik karščiausi per visą istoriją, bet ir pirmą kartą pasieks 1,5 laipsnio Celsijaus atšilimo ribą, kurios 2015 m. susitarė laikytis beveik visos šalys. Iki metų pabaigos likusios trys savaitės bendram vaizdui didelės įtakos neturės, padarė išvadą Europos mokslininkai.

 

Europos Sąjungos „Copernicus“ klimato kaitos tarnyba (C3S) pirmadienį pranešė, kad lapkritis buvo antras šilčiausias per visą istoriją nuo praėjusių metų lapkričio mėn. „Dabar galime visiškai užtikrintai teigti, kad 2024 m. bus šilčiausi metai per visą istoriją“, – sakė C3S vadovo pavaduotoja Samantha Burgess. „Paryžiaus susitarimo tikslai dar nepažeisti, tačiau dabar labiau nei bet kada anksčiau reikia imtis plataus užmojo veiksmų kovai su klimato kaita.“

 

Klimato kaita žmonijai gresia katastrofiškomis pasekmėmis

JT duomenimis, vien dėl karščio kasmet miršta pusė milijono žmonių, o pasaulio ekonomika patiria trilijonų nuostolių. Yra ir kitų pasekmių. Dėl planetos įkaitimo nukenčia vandens ir oro vėsinimo bei cirkuliacijos sistema. Dėl to orai smarkiai keičiasi iš šaltų į karštus, daugėja sausrų, šalčių, uraganų, miškų gaisrų ir potvynių.

Pasaulis šyla, o Europa sąla

Turistai mėgaujasi ir džiaugiasi, o vietiniai gyventojai su siaubu stebi, kaip Siciliją naikina karštis

Italijos Sicilijos saloje galėjo būti užfiksuota karščiausia kada nors Europoje užfiksuota temperatūra: termometro stulpelis pakilo iki 48,8 laipsnio Celsijaus …

Nors likusioje pasaulio dalyje buvo užfiksuoti nauji temperatūros rekordai, praėjusį mėnesį Europoje net nepavyko patekti į šilčiausių lapkričio mėnesių dešimtuką. Tačiau smarkios liūtys sukėlė pražūtingus potvynius Ispanijoje ir paliko apsemtą didžiąją dalį Rytų Europos, Balkanų ir pietų Graikijos, Londoną ir visą pietų Britaniją. Buvo ne tik šalta ir drėgna, bet ir nevėjuota. Dėl to paaštrėjo energetikos krizė. Šviesos ir šilumos kainos Europoje tebėra didelės.

Per drėgną lapkritį iš Europos požeminių saugyklų buvo išgaunama daugiausia dujų, rašo BBC.

Tokiu tempu dujų atsargos bus beveik išnaudotos iki šildymo sezono pabaigos, o tai reiškia, kad Europos vartotojams dar metus teks brangiau mokėti už elektrą ir šildymą, o pramonė pralaimės Kinijos ir JAV gamykloms, kur dujos yra penkis kartus pigesnės.

Ar Europa pritrūks dujų

Sinoptikai prognozuoja dar vieną šalčio bangą Europoje, sniegą Vokietijoje ir Škotijoje. Ir tik ilgalaikės prognozės palieka vilties, kad tradiciškai šalčiausi metų mėnesiai – sausis ir vasaris – bus šiek tiek šiltesni nei vidutiniškai.

 

Šaltinis: jauns.lv

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Odeta Bartkevičiūtė – gamtos mokslų specialistė ir KAIPKADA.LT straipsnių autorė. Mano tekstuose atgyja mūsų planetos gamta, augalijos ir gyvūnijos pasaulis. Su aistra tyrinėdama gamtos reiškinius, dalijuosi vertingomis įžvalgomis, padedančiomis geriau suprasti mus supančią aplinką ir jos išsaugojimo svarbą.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus