Medžių ar žolių žiedadulkėms alergiški žmonės žiemą gali kvėpuoti šiek tiek lengviau. Tačiau dėl šiltėjančio klimato žiedadulkių sezonas prasideda anksčiau ir trunka ilgiau. Augalai pabunda dar prieš ateinant pavasariui.
Žiema – tai metas, kai žolių, medžių, gėlių ar javų žiedadulkėms alergiški žmonės gali šiek tiek atsikvėpti nuo varginančių simptomų. Priešingai, šiuo laikotarpiu labiau kenčia namų dulkių erkutėms ar gyvūnų plaukams alergiški asmenys. Tai yra ištisus metus trunkančios alergijos, tačiau žiemos sezono metu jos sustiprėja dėl šildymo laikotarpio ir su tuo susijusio dažnesnio buvimo šildomose uždarose patalpose, kuriose oras sausas.
Augalų žiedadulkės prasideda jau sausio viduryje. Vasario mėn. daugiausia žiedadulkių būna iš alksnių ir lazdynų.
Tačiau dėl šiltėjančio klimato ir vis šiltesnių žiemų augalų vegetacija ir žiedadulkių kiekis taip pat spartėja ir prasideda jau metų pradžioje, kai augalai pabunda po trumpos ir švelnios žiemos.
Žiedadulkės 2025 m. vasario mėnesį?
Lazdynas – jo žiedadulkių sezonas prasidėjo sausio pabaigoje. Visą vasarį ir kovą lazdyno žiedadulkių koncentracija bus vidutinė. Balandžio pradžioje ji pradės mažėti, o vėliau bus maža,
Alksnis (kitaip vadinamas alksniu) – vasario mėnesį prasideda alksnio žiedadulkių plitimas. Mėnesio pradžioje jo žiedadulkių koncentracija ore yra vidutinė, o kitomis vasario savaitėmis ji padidėja iki didelės ir tokia išlieka visą kovo mėnesį. Tačiau balandžio pradžioje ji jau būna maža ir išnyksta.
Kaip atpažinti alergiją? Žiedadulkių alergijos simptomai vasario mėn.
Vasario mėnesio žiedadulkių alergijos simptomus galima supainioti su peršalimo simptomais. Taip yra todėl, kad kai kurie iš jų pasireiškia sergant abiem negalavimais, o žiemą dažniau tikimės infekcijos nei alergijos. Tačiau vasario mėnesį jau galite jausti stiprius alergijos žiedadulkėms simptomus. Kaip atskirti infekciją nuo alergijos?
Alergija – tai nenormali imuninės sistemos reakcija į alergeną, kuris šiuo atveju yra žiedadulkės. Žiedadulkės yra mikroskopinės augalų sporos, kurios į žmogaus organizmą patenka įkvėpus (kaip ir dauguma ligų sukėlėjų). Imuninė sistema jas sutapatina su grėsmingais virusais ar bakterijomis ir su jomis kovoja, todėl alergiško organizmo reakcija į žiedadulkes yra panaši į peršalimo simptomus.
Alergijos žiedadulkėms simptomai pirmiausia yra šie:
- dažnas čiaudulys,
- varvanti, vandeninga nosis,
- užsikimšusi nosis,
- sausas kosulys,
- nosies ir gerklės niežulys,
- konjunktyvitas, lydimas akių niežulio, ašarojimo ir paraudimo,
- dusulys,
- odos niežėjimas,
- galvos skausmas,
- nuovargis ir sumišimas.
Kaip elgtis su žiedadulkių alergija žiemą? Tai padės palengvinti alergijos simptomus
Geriausias būdas išvengti žiedadulkių alergijos – vengti pačių ją sukeliančių žiedadulkių. Tačiau daugumai mūsų tai neįmanoma, nes net jei visą žiedadulkių sezoną užsidarytume namuose, vis tiek nepavyktų visiškai išvengti kontakto su alergenu.
Tačiau šiais metodais galima sumažinti alergijos simptomus:
- sekite žiedadulkių kalendorių – taip sužinosite, kada didžiausia alergizuojančių žiedadulkių koncentracija,
- venkite eiti į lauką šiltomis, sausomis, nevėjuotomis dienomis – tuomet žiedadulkių koncentracija ore būna didžiausia,
- pasivaikščiokite ir vėdinkite butą po lietaus arba naktį – lietus išvalo orą nuo žiedadulkių ir jį sudrėkina, todėl lietingas oras yra palengvinimas alergiškiems žmonėms. Kita vertus, žiedadulkių koncentracija ore mažiausia naktį,
- naudokite oro valytuvus ir drėkintuvus – tuo metu, kai intensyviai daugėja alergizuojančių augalų žiedadulkių, šie prietaisai padeda išvalyti orą nuo į namus patenkančių žiedadulkių. Oro drėkinimas patalpose taip pat padės atsinaujinti akių ir nosies gleivinei, kurią dirgina žiedadulkės,
- nešiokite akinius nuo saulės – saulės spinduliai gali dirginti akis ir sustiprinti konjunktyvito simptomus, dažnai lydinčius alergiją žiedadulkėms.
Šaltinis: i.pl