Kada ir kaip purkšti vaismedžius?

kada purksti vaismedzius

kada purksti vaismedzius

Vaismedžius reikia reguliariai prižiūrėti. Labai svarbi šios priežiūros dalis yra cheminis medžių ir krūmų apdorojimas nuo kenkėjų ir ligų. Kaip tinkamai purkšti vaismedžius ir krūmus ir kokią chemiją naudoti?

vasmedziu purskimas
Vaismedžių purškimas

Kodėl reikia purkšti vaismedžius?

Purškimas išsprendžia tris pagrindines problemas:

  • Kenkėjų naikinimas;
  • Apsauga nuo ligų;
  • Augalų tręšimas.

Nėra vienos priemonės, galinčios vienu metu kovoti su ligomis ir kenkėjais. Dauguma chemikalų atlieką vieną ar kitą funkciją, todėl jie turi būti naudojami atsižvelgiant į visas rekomendacijas.

Insekticidai, apsaugantys vaismedžius nuo kenkėjų

Preparatai, apsaugantys augalus nuo kenksmingų vabzdžių, vadinami insekticidais. Jų veikimo principas:

  • Kontaktiniu būdu (sunaikina kenkėjus, kai cheminė medžiaga tiesiogiai patenka į kenkėjus su veikliąja medžiaga);
  • Kenkėjų žarnyno veikimas (patekęs į vabzdžių virškinimo organus, sukelia apnuodijimą);
  • Sistemingai veikia kenkėjus suvalgius apipurkštus lapus;
  • Akaricidai nuo erkių.

Populiariausi yra sudėtingo veikimo preparatai, kurie tuo pačiu metu susidoroja su daugeliu kenkėjų: Aktara, Actellik, Confidor, Bi-58, Movento, Calypso, Engio.

Verta žinoti, kad daugeliui kenkėjų pasireiškia atsparumas cheminėms medžiagoms. Todėl cheminiai preparatai turi būti periodiškai keičiami, nes kenkėjai gali priprasti prie naudojamo preparato.

Insekticidai pasirenkami atsižvelgiant į sezoną. Pavasario pabaigoje ir vasarą, kai ant medžių ir krūmų galima rasti specifinių kenkėjų (amarų, erkių, vikšrų), naudojami insekticidai nuo šių vabzdžių. Ankstyvam pavasariui geriausia rinktis kuo platesnio veikimo spektro insekticidus.

Apsaugokite vaismedžius ir krūmus nuo ligų

Patamsėję ar supeliję lapai, vaisiai, nudžiūvusios šakos – visa tai atsiranda veikiant kenksmingiems mikroorganizmams.

Suaktyvėja žalinga flora, žiemojusi žemėje, ant medžių žievės ir po nukritusiais lapais, sukeldama įvairias augalų ligas:

  • grybelinis (miltligė, įvairių rūšių rūdys, puvinys);
  • virusinis (nekrozė);
  • infekcinis (bakterinis).

Taip pat išskiriama atskira neinfekcinių augalų ligų, susijusių su tam tikrų medžiagų trūkumu, grupė – pavyzdžiui, chlorozė.

Augalų ligų gydymas reikalauja kompleksinės priežiūros. Nepakanka nupurkšti pažeistas vieno krūmo ar vaismedžio dalis – būtina apdoroti ir kitus augalus, kad liga neplistų visame sode.

Patikimas būdas apsaugoti daugumą vaisinių ir dekoratyvinių sodo augalų rūšių yra purkšti fungicidais ir antibakteriniais vaistais.

Bordo mišinys (vario sulfatas + kalkės) jau seniai žinomas ir sodininkų plačiai naudojamas augalų apsaugai. Tai universali priemonė, apsauganti nuo daugelio grybelinių ligų. Pavasarį dažnai purškiami medžiai variu arba geležies sulfatu.

Sisteminiai fungicidai naudojami gydant augalus nuo daugelio ligų, kurias sukelia grybelinės infekcijos.

Chemija ar liaudies išmintis?

Česnakų ar svogūnų lukštai, žolelės ar riešutų kevalai? Augalų priežiūrai rekomenduoja sveikos mitybos ir ekologiškos sodo apsaugos ekspertai. Tačiau kažkodėl augalų auginimo ekspertai tik juokiasi iš šių receptų.

Faktas yra tas, kad visos šios liaudies medicinos priemonės kenkėjų nežudo, bet juos gąsdina. Po dienos ar dviejų išnyksta česnako kvapas, o amarai ramiai grįžta suvalgyti lapų ir pumpurų. Šiuolaikiniai insekticidai ir akaricidai ne tik naikina vabzdžius, bet jų poveikis trunka daug ilgiau.

Galima naudoti tinktūras ir nuovirus, tačiau tik tuo atveju, jei kenkėjai pastebimi nedideliais kiekiais.

Atminkite, kad visos cheminės medžiagos turi tam tikrą laikotarpį, kai cheminė medžiaga visiškai pasišalina iš augalo. Tik tada saugu valgyti vaisius.

Kada purkšti vaismedžius ir krūmus?

Daugelis nepatyrusių sodininkų mano, kad nėra prasmės be reikalo purkšti vaismedžius ir krūmus. Bet jie taip galvoja tik iki pirmosios rimtos problemos, kai sode atsiranda kenkėjai ir ligos. Ligos kartais pasirodo nepastebimai, jas sunku atpažinti.

Augalų auginimo ekspertai naudojasi išsamia augalų apsaugos sistema. Vos nutirpus sniegui, nupurškiami vaismedžiai ir krūmai. Tada gydymas atliekamas etapais prieš pumpurų išsiskleidimą, prieš žydėjimą ir kai atsiranda vaisių užuomazgos.

Medžių ir krūmų purškimas rudenį padeda atsikratyti daugelio problemų ir rūpesčių kitiems metams. Vabzdžių kiaušinėliai ir lervos gerai žiemoja po medžių žieve, nukritusių lapų kupstuose ar dirvožemyje arti kamieno. Todėl rudenį rekomenduojamas vaismedžių ir krūmų apdorojimas cheminėmis medžiagomis.

Bordo mišinys, vario sulfatas, geležies sulfatas, karbamidas. Visą tai naudojama vėlyvą rudenį, pačioje lapų kritimo pabaigoje.


Taip pat skaitykite:

Exit mobile version