Gyvūnai / Gamta

Kaip ir kada sodinti vyšnias arba trešnes?

Derlingas sodas yra daugelio privačių namų ir sodininkų svajonė. Detaliai paaiškiname ir patariame kaip sodinti vyšnias arba trešnes pavasarį ar rudenį.

Kada ir kur sodinti vyšnias arba trešnes?

Vyšnių arba trešnių augimas ir vaisių kiekis priklauso nuo vietos pasirinkimo. Kadangi šie augalai netoleruoja persodinimo, būtina iš karto pasirinkti nuolatinę vyšnių arba trešnių vietą. Vyšnia arba trešnė gerai auga lengvame, priemolio, priesmėlio, šiek tiek rūgščiame dirvožemyje.

kaip sodinti vysnias arba tresnes 1

Sodinimo vieta turėtų būti gerai apšviesta. Gruntinis vanduo turi būti ne mažesnis kaip 1,5 metro, kitaip vyšnių arba trešnių šaknų sistema supūva.

Vyšnios ir trešnės sodinamos rudenį ar pavasarį. Jei vyšnias arba trešnes nuspręsite sodinti rudenį, tai turėtų būti padaryta spalį. Šiuo laikotarpiu daigai jau yra ramybės būsenoje.

Sodinuko pasirinkimas ir paruošimas

Sodinimui tinka vienmečiai sodinukai, kurių aukštis yra iki 80 cm ir dvimečiai – iki 110 cm. Augalas turėtų būti tankus ir su išvystyta šaknų sistema. Renkantis veisles, atkreipkite dėmesį į atsparumą šalčiui (pirmenybė turėtų būti teikiama vyšnioms, pritaikytoms konkrečiam klimatui).

vienmetes vysnios ir tresnes

Svarbu žinoti, kad vyšnios ir trešnės yra kryžmadulkiai augalai, todėl reikėtų pasodinti bent du tris sodinukus.

Paprastai sodinukai parduodami rudenį. Jei vyšnias arba trešnes nuspręsta sodinti pavasarį, rudenį įsigytus sodinukus reikia įkasti į žemę. Pasirinkite vietą, iškaskite maždaug 40 cm gylio duobę, kurios vienos pusės nuolydis būtų 45 laipsnių. Sodinukus padėkite ant pasvirusios sienos, šaknis gerai užpilkite vandeniu. Tada užkaskite žemėmis, suformuodami kalną virš augalų šaknų.

vysniu ir tresniu sodinukai ziema

Uždenkite daigus eglių šakomis, kad apsaugotumėte augalą nuo graužikų. Žiemą ant šių sodinukų meskite sniegą, kad apsaugotumėte nuo peršalimo. Pavasarį sodinukai iškasami prieš pat juos pasodinant į paruoštas duobutes.

sodinuku uzdengimas ziemai

Prieš sodindami į nuolatinę vietą, patikrinkite sodinuko šaknis. Šalčio pažeisti ar supuvę galai nukerpami sekatoriumi iki gyvo dalies. Jei šaknys yra sausos, prieš sodinant jos 3-4 valandas mirkomos vandenyje.

nukarpykite saknis

Vietos paruošimas ir vyšnių arba trešnių sodinimas

Pasirinkite vietą, iškaskite ir patręškite dirvą. Kasant, kalkės ir organinės trąšos dedamos į viršutinius dirvožemio sluoksnius. Norėdami neutralizuoti labai rūgštų dirvožemį,, turėsite padidinti kalkių kiekį. Atskirai barstomos/pilamos mineralinės trąšos – superfosfatas (20 g / m2), kalio chloridas (25 ha / m2).

kaip sodinti vysnias arba tresnes

Kiekvienam sodinukui paruoškite duobę, kurios skersmuo turėtų būti nuo 60 cm, o gylis – 60 cm, duobę paruoškite iš anksto, likus bent 2 – 3 savaitėms iki sodinimo.

vietos paruosimas

Atstumai tarp medžių:

  • medžio veislės vyšnios arba trešnės – kas 3 – 3,5 m, kad vainikai galėtų teisingai formuotis;
  • krūmų veislės vyšnioms arba trešnėms – po 2 – 2,5 metro.

Jei yra keli sodinukai, patogiau juos pasodinti šachmatais.

Į duobės centrą supilkite žemes, įdėkite sodinuką į duobę, pastatydami jį vertikaliai ir atsargiai paskleiskite šaknis. Kruopščiai užpildykite duobę dirvožemiu nuo viršutinio sluoksnio. Skiepo kaklelis turi būti iškilęs 3–4 cm virš  dirvožemio. Tada užpilkite 3–4 kibirus vandens.

tresnes arba vysnios sodinimas

pririsimas

Iš dirvožemio suformuokite negilią duobutę aplink visą kamieną – tai leis sulaikyti drėgmę laistant. Aplink medį suformuokite pjuvenų ir humuso sluoksnį (apie 3-5 cm storio) – mulčiavimas padeda apsaugoti dirvą nuo išdžiūvimo.

mulcias vysnioms arba tresnems

Sodinukai gausiai laistomi pirmąsias 3–4 dienas po pasodinimo. Po to tik kai lauke karšta ir sausa.

Kaip prižiūrėti vyšnias?

Jaunus sodinukus reikia kruopščiai prižiūrėti. Kad augalai gerai augtų ir teisingai vystytųsi, būtina:

  • vegetacijos metu reguliariai purenti dirvą;
  • piktžoles ravėti pavasarį ir vasarą, kad iš sodinukų nepaimtų drėgmės ir maistinių medžiagų;
  • naikinti kenkėjus ir užkirsti kelią ligoms;
  • nupjauti šakas, pašalinti negyvas dalis ir suformuoti vainiką;

Vyšnios ir trešnės yra atsparios sausrai, užaugusių medžių ir krūmų nereikia laistyti net sausomis vasaromis. Tačiau reguliariai ir gausiai laistant nuo vėlyvo pavasario iki derliaus nuėmimo padidėja derlius, taip pat pagerėja vyšnių skonis.


Taip pat skaitykite:

Jei radote klaidą, praneškite mums apie tai pažymėdami tekstą ir paspausdami Ctrl+Enter.

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius.

Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite:
el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Back to top button

Pranešimas apie klaidą

Šis tekstas bus išsiųstas mūsų redaktoriams: