Atsakymai į klausimą "Kaip...?"Atsakymai į klausimą „Kada…?“

Šilauogės: kada sodinti, kaip auginti ir prižiūrėti

Šilauogės yra ne tik skanios uogos, bet ir maistinių medžiagų šaltinis. Šilauoges gana lengva prižiūrėti ir rūpintis. Pasodinus šilauoges, gausus derlius gali džiuginti net 3 metus ir daugiau.

Šilauogės

Daugelis sodininkų jau yra įpratę kiekvieną vasarą miške rinkti šilauoges. Turėtumėte žinoti, kad šilauoges lengva užsiauginti ir savo sode. Žinoma, šilauogės užaugintos sode skiriasi nuo miškinės šilauogės.

Šilauogės: sodinimas, auginimas ir priežiūra

Naudingos mėlynių savybės

  • Mėlynėse yra daug būtinų organinių rūgščių (citrinų, obuolių, pieno), kurios teigiamai veikia virškinimo sistemą, padeda esant sutrikimams, apsinuodijimams ir vidurių užkietėjimui.
  • Mineralinės geležies, fosforo, mangano ir kalio druskos yra būtinos normaliam žmogaus gyvenimui.
  • Naudingi ne tik vaisiai, bet ir lapai, jie dažnai naudojami cukriniam diabetui gydyti.
  • Dėl šilauogėse esančio didelio antioksidantų kiekio sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
  • Mėlynių lapų arbata malšina galvos skausmą ir padeda nuo peršalimo.

Šilauogių auginimas ir priežiūra

Europos konditeriams uoga labai patiko, o pradėjus auginti pramoniniu mastu paaiškėjo, kad miško šilauogės nesugeba augti net idealiai sukurtomis sąlygomis. Štai todėl augalų ekspertai sukūrė specialias sodo veisles.

Šilauogių auginimas Lietuvoje: tinkamiausios veislės

Pasirinkite, tai kas jums tinkamiausia:

Kaukazo šilauogė

Daugiausia auga kalnuose ir spygliuočių miškuose, puikiai tinka sodui. Tai krūmas arba nedidelis medis, kurio aukštis gali siekti iki 2,5 m. Jis turi didelius lapus ir vaisius, sunoksta vasaros pabaigoje.

Paprastoji šilauogė

Ji auga ir prie vandens telkinių, ir ant sausringų kalvų. Jautri temperatūros pokyčiams. Apie 30 cm aukščio krūmuose gali susidaryti tankūs krūmai. Apvalių vaisių skersmuo siekia net 1 cm. Ši veislė vaisius duoda vasaros pabaigoje – ankstyvą rudenį.

Ovalialapė šilauogė

Taip pavadinta dėl lapų formos. Auga kaip krūmas spygliuočių ar mišriuose miškuose. Kasmet reikia genėti, nes greitai susidaro tankumynai. Vaisiai – liepos-rugpjūčio mėnesiais.

silauogiu krumai

Šilauogių sodinimas ir priežiūra

Kad vaisiai būtų dideli ir sultingi, o jų skonis nebūtų rūgštus, šilauoges reikia tinkamai prižiūrėti.

Vietos pasirinkimas

Skirtingai nuo miško veislių, sodo šilauogės mėgsta atviras, saulėtas vietas ir netoleruoja pavėsio. Joms labai patinka drėgmė, tačiau nemėgsta jo pertekliaus, todėl sodinimui reikėtų pasirinkti smėlingą dirvą ir pasirūpinti geru laistymu. Taip pat mėlynėms reikalingas didesnis dirvožemio rūgštingumas, pH turėtų būti bent 3,8.

Dirvožemio paruošimas

Prieš sodinant šilauoges į dirvą reikia pasirūpinti durpėmis. Į duobę įterpiama 30 g / m² trąšų, sumaišius jas su pjuvenomis arba ąžuolo lapų humusu. Duobė daroma 1,5 m pločio ir 0,5 m gylio tranšėjos pavidalu. Taip pat į žemę įpilama sieros miltelių (200 g / m³ žemės), tai padidins dirvožemio rūgštingumą.

Kada sodinti šilauoges?

Geriausia šilauoges sodinti rudenį (spalio – lapkričio mėnesiais), tačiau tai galite padaryti ir kovo – balandžio mėn. Sodinimui dažniausiai naudojami jauni dvejų metų krūmai. Šaknys greitai prisitaiko prie naujo reljefo.

Atstumas tarp krūmų turi būti nuo 1 iki 1,5 m. Sodinimo vietą būtų naudinga mulčiuoti pjuvenomis ar nukritusiais lapais, tai užtikrins drėgmės palaikymą.

Priežiūros ypatybės

Geriausia būtų žemę padengti pjuvenomis, daržovių žievelėmis (bulvių, moliūgų) ir eglių spygliais. Tai užtikrins tinkamą drėgmės lygį ilgą laiką. Jei neturite tinkamos mulčiavimo medžiagos, pasirūpinkite dirvos purenimu. Tai turėtų būti daroma dažnai iki 3 cm gylio, nes mėlynių šaknys yra labai arti paviršiaus.

Trąšos

Kas 2 metus po pasodinimo į dirvą aplink krūmą reikia įmaišyti 2–3 kg organinių trąšų (tinka vištų išmatos), jos išbarstomos ir švelniai sumaišomos su žeme, naudojant kapliuką.

Pirmasis tręšimas atliekamas pavasarį. Dažniausiai naudojamos „Schultz“ trąšos druskos pavidalu.

Naudojimas: pakuotės viduje yra šaukštelis-dozatorius atitinkantis 1/4 arbatinio šaukštelio. Kambariniams augalams: 1/4 arbatinio šaukštelio trąšų 4 litrams vandens. Terasos, balkono augalams: 1/2 arbatinio šaukštelio trąšų 4 litrams vandens. Lauko augalams: 1 arbatinis šaukštelis trąšų 4 litrams vandens. Persodintiems augalams: 1/4 arbatinio šaukštelio trąšų 4 litrams vandens. Milteliai ištirpinami vandenyje. Paruoštu tirpalu laistomi augalai. Nurodytos trąšų normos naudojamos kiekvieną kartą laistant. Jei tręšiama 1-2 kartus per mėnesį, naudojama dviguba norma.

schultz trasos silauogems


Taip pat skaitykite:

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button