Kaip ir kada sodinti vyšnias arba trešnes?

Derlingas sodas yra daugelio privačių namų ir sodininkų svajonė. Detaliai paaiškiname ir patariame kaip sodinti vyšnias arba trešnes pavasarį ar rudenį.

Kada ir kur sodinti vyšnias arba trešnes?

Vyšnių arba trešnių augimas ir vaisių kiekis priklauso nuo vietos pasirinkimo. Kadangi šie augalai netoleruoja persodinimo, būtina iš karto pasirinkti nuolatinę vyšnių arba trešnių vietą. Vyšnia arba trešnė gerai auga lengvame, priemolio, priesmėlio, šiek tiek rūgščiame dirvožemyje.

Sodinimo vieta turėtų būti gerai apšviesta. Gruntinis vanduo turi būti ne mažesnis kaip 1,5 metro, kitaip vyšnių arba trešnių šaknų sistema supūva.

Vyšnios ir trešnės sodinamos rudenį ar pavasarį. Jei vyšnias arba trešnes nuspręsite sodinti rudenį, tai turėtų būti padaryta spalį. Šiuo laikotarpiu daigai jau yra ramybės būsenoje.

Sodinuko pasirinkimas ir paruošimas

Sodinimui tinka vienmečiai sodinukai, kurių aukštis yra iki 80 cm ir dvimečiai – iki 110 cm. Augalas turėtų būti tankus ir su išvystyta šaknų sistema. Renkantis veisles, atkreipkite dėmesį į atsparumą šalčiui (pirmenybė turėtų būti teikiama vyšnioms, pritaikytoms konkrečiam klimatui).

Svarbu žinoti, kad vyšnios ir trešnės yra kryžmadulkiai augalai, todėl reikėtų pasodinti bent du tris sodinukus.

Paprastai sodinukai parduodami rudenį. Jei vyšnias arba trešnes nuspręsta sodinti pavasarį, rudenį įsigytus sodinukus reikia įkasti į žemę. Pasirinkite vietą, iškaskite maždaug 40 cm gylio duobę, kurios vienos pusės nuolydis būtų 45 laipsnių. Sodinukus padėkite ant pasvirusios sienos, šaknis gerai užpilkite vandeniu. Tada užkaskite žemėmis, suformuodami kalną virš augalų šaknų.

Uždenkite daigus eglių šakomis, kad apsaugotumėte augalą nuo graužikų. Žiemą ant šių sodinukų meskite sniegą, kad apsaugotumėte nuo peršalimo. Pavasarį sodinukai iškasami prieš pat juos pasodinant į paruoštas duobutes.

Prieš sodindami į nuolatinę vietą, patikrinkite sodinuko šaknis. Šalčio pažeisti ar supuvę galai nukerpami sekatoriumi iki gyvo dalies. Jei šaknys yra sausos, prieš sodinant jos 3-4 valandas mirkomos vandenyje.

Vietos paruošimas ir vyšnių arba trešnių sodinimas

Pasirinkite vietą, iškaskite ir patręškite dirvą. Kasant, kalkės ir organinės trąšos dedamos į viršutinius dirvožemio sluoksnius. Norėdami neutralizuoti labai rūgštų dirvožemį,, turėsite padidinti kalkių kiekį. Atskirai barstomos/pilamos mineralinės trąšos – superfosfatas (20 g / m2), kalio chloridas (25 ha / m2).

Kiekvienam sodinukui paruoškite duobę, kurios skersmuo turėtų būti nuo 60 cm, o gylis – 60 cm, duobę paruoškite iš anksto, likus bent 2 – 3 savaitėms iki sodinimo.

Atstumai tarp medžių:

Jei yra keli sodinukai, patogiau juos pasodinti šachmatais.

Į duobės centrą supilkite žemes, įdėkite sodinuką į duobę, pastatydami jį vertikaliai ir atsargiai paskleiskite šaknis. Kruopščiai užpildykite duobę dirvožemiu nuo viršutinio sluoksnio. Skiepo kaklelis turi būti iškilęs 3–4 cm virš  dirvožemio. Tada užpilkite 3–4 kibirus vandens.

Iš dirvožemio suformuokite negilią duobutę aplink visą kamieną – tai leis sulaikyti drėgmę laistant. Aplink medį suformuokite pjuvenų ir humuso sluoksnį (apie 3-5 cm storio) – mulčiavimas padeda apsaugoti dirvą nuo išdžiūvimo.

Sodinukai gausiai laistomi pirmąsias 3–4 dienas po pasodinimo. Po to tik kai lauke karšta ir sausa.

Kaip prižiūrėti vyšnias?

Jaunus sodinukus reikia kruopščiai prižiūrėti. Kad augalai gerai augtų ir teisingai vystytųsi, būtina:

Vyšnios ir trešnės yra atsparios sausrai, užaugusių medžių ir krūmų nereikia laistyti net sausomis vasaromis. Tačiau reguliariai ir gausiai laistant nuo vėlyvo pavasario iki derliaus nuėmimo padidėja derlius, taip pat pagerėja vyšnių skonis.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš mobilios versijos