Atsakymai į klausimą "Kaip...?"Sportas / Sveikata

Kaip ištraukti erkę?

1. Įsisiurbusią erkę svarbu ištraukti kaip galima greičiau, nes kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo didesnė tikimybė užsikrėsti kai kuriomis erkių platinamomis ligomis.

2. Erkę galima ištraukti pincetu, specialiu įrankiu erkėms šalinti arba tiesiog pirštais. Jei traukiate erkę pirštais, reiktų naudoti vienkartines pirštines arba traukti paėmus vienkartinę servetėlę.

3. Suėmus erkę įrankiu arba pirštais, ją reikia traukti atsargiai ir tolygiai tiesiai į viršų, nesukiojant į šonus. Sukiojant į šonus gali atitrūkti erkės pilvelis, o galva ir straubliukas liks odoje, kas padidina įvairių infekcijų ir erkių pernešamų ligų riziką.

4. Erkę reikia suimti kaip įmanoma arčiau tos vietos, kur ji yra įsisiurbusi (t.y. kaip įmanoma arčiau Jūsų odos). Niekada netraukite erkės už pilvelio, t.y. jos kūno, kuris, prisisiurbus kraujo, padidėja, nes taip galite erkę sutraiškyti. Sutraiškius erkę į žaizdą ir ant odos patenka dar daugiau potencialaus užkrato.

5. Jei traukiant erkę visgi atsitiko taip, jog erkės galva ir straubliukas liko Jūsų odoje, pabandykite tą dalį pašalinti su pincetu. Jei erkės dalis yra giliai Jūsų odoje, galite išdezinfekuoti ir palikti žaizdą sugyti, tačiau turite stebėti, ar neprasideda infekcija.

6. Ištraukus erkę, įsisiurbimo vietą būtina išdezinfekuoti, bei nusiplauti rankas.

7. Ištrauktą erkę reikia sunaikinti. Tą galite padaryti įmerkę erkę į spiritą arba tiesiog įmetę į tualetą ir nuleidę vandenį. Tačiau, jei norėtumėte erkę atiduoti ištirti, ar ji nėra Laimo ligą arba Erkinį encefalitą sukeliančių patogenų nešiotoja, tuomet ištrauktą erkę įdėkite į plastikinį užsegamą maišelį (tokį, kokie naudojami maistui laikyti) ir padėkite į šaldytuvą iki to laiko, kai galėsite nuvežti ją į tokius tyrimus atliekančią laboratoriją. Erkę tyrimams geriausia nuvežti nedelsiant – tą pačią arba kitą dieną po ištraukimo. Erkę šaldytuve iki tyrimo laikykite ne ilgiau kaip 10 dienų.

8. Jei nepavyksta ištraukti erkės patiems arba dalis erkės liko Jūsų odoje, jei įtariate alerginę reakciją ar infekciją, būtinai kreipkitės į gydytoją.

9. Atidžiau stebėkite savo sveikatą apie mėnesį nuo erkės įsisiurbimo. Jei pajausite tokius simptomus, kaip aukšta temperatūra, šaltkrėtis, galvos ir raumenų skausmai, Laimo ligai būdingas bėrimas ir kitus erkių pernešamoms ligoms būdingus požymius, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Erkės ištraukimo eiga

erkes istraukimas eiga

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button