Sportas / Sveikata

Kaip susidoroti su alergija be vaistų?

Jei alerginė reakcija pažeidžia kvėpavimo takus arba pasireiškia pernelyg stipriai, sukeldama patinimą, paraudimą, niežulį ir kitus padarinius visame kūne, kuo greičiau kvieskite greitąją pagalbą arba vykite į sveikatos priežiūros centrą. Anafilaksija, t. y. sunki alergija, yra mirtina, todėl būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Neatsakinga manyti, kad galite susidoroti su šia liga be profesionalios pagalbos.

Ne kiekvieną alergiją galima įveikti be vaistų ir medicininės pagalbos.

Taip pat nereikėtų atsisakyti vaistų, jei juos paskyrė gydytojas.

Tačiau jei alergija pasireiškia tik retkarčiais ir apsiriboja nemaloniais, bet nekenksmingais simptomais – čiauduliu, sloga, paraudusiomis akimis ir nosimi, ašarojimu, odos reakcijomis – galite pabandyti ją sutramdyti be vaistų.

Svarbiausias žodis čia yra „pabandyti“. Įrodymais pagrįsta medicina negarantuoja, kad ne vaistai tikrai padės. Tačiau yra vilties.

Nustatykite dirgiklį ir jo venkite

Alergija – tai perdėta imuninės sistemos reakcija į į organizmą patekusį dirgiklį. Toks dirgiklis gali būti, pavyzdžiui, medžių ir augalų žiedadulkės. Tokiu atveju kalbame apie polinozę.

Sukėlėjai, t. y. alergiją sukeliančios medžiagos, taip pat gali būti namų dulkės ir erkės, naminių gyvūnėlių pleiskanos ir seilės, pelėsis, maisto produktai ir vaistų sudedamosios dalys.

Pabandykite išsiaiškinti, kas jus verčia čiaudėti ir verkti. Tyrimus galite atlikti atsižvelgdami į metų laikus ir simptomų dažnumą. Pavyzdžiui, jei alergija pasireiškia pavasarį, vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje, o kitu metu gyvenate ramiai, greičiausiai tai polinozė. Tačiau jei nepageidaujamų reakcijų kyla visus metus, jas gali sukelti namų dulkės, pelėsis, kontaktas su gyvūnais arba kažkas, ką suvalgėte.

Geriausias būdas nustatyti sukėlėją – atlikti alergenų testą.

Nustatę dirgiklį, stenkitės jo vengti. Vien tai gali apsaugoti jus nuo alergijos simptomų.

Stenkitės išvengti kryžminės alergijos

Kryžminė alergija yra tada, kai reakciją į vieną alergeną sustiprina reakcija į kitą alergeną.

Pavyzdžiui, alergija beržo žiedadulkėms gali sustiprėti, jei valgysite obuolių. Į pelyno žiedadulkes, jei kvepiate ramunėlėmis. Kačių plaukams (t. y. kačių odos dalelėms ir seilėms) – jei valgote kiaulieną.

Jei žinote savo alergeną, turėtumėte aptarti kryžminės alergijos riziką su gydytoju. Gali tekti vengti ne tik tiesioginio dirgiklio, bet ir iš pažiūros nekaltų maisto produktų ar augalų.

Dažniau valgykite svogūnus ir česnakus

Šiose daržovėse gausu kvercitino – antioksidanto, kuris slopina histaminų išsiskyrimą. Taip vadinamos konkrečios cheminės medžiagos, sukeliančios alerginę reakciją.

Pabandykite į maistą dėti svogūnų ir česnakų. Jie gali būti jūsų išsigelbėjimas. Tačiau nebūtinai, nes nėra daug tyrimų apie jų veiksmingumą.

Išbandykite baltąjį smaigalį.

Nedidelis atsitiktinės atrankos būdu atliktas tyrimas parodė, kad peteliškės ekstraktas yra toks pat veiksmingas kaip vaistiniai antihistamininiai preparatai. Bent jau nuo alerginio rinito.

Tačiau tyrime dalyvavo tik 131 žmogus. Įrodymais pagrįstos medicinos požiūriu to nepakanka, kad būtų galima daryti vienareikšmiškas išvadas apie šaltalankių veiksmingumą.

Tai, kad krūmo šaknų ir lapų ekstraktas yra labai veiksmingas gydant alergines odos reakcijas ir astmą, nėra pagrįsta įrodymais. Kita vertus, yra įrodymų, kad peteliškė gali būti toksiška kepenims ir sukelti daug šalutinių poveikių – nuo pilvo pūtimo, galvos skausmo ir viduriavimo iki kryžminės alerginės reakcijos žmonėms, kurie yra jautrūs ambrozijų, chrizantemų, medetkų ir ramunėlių žiedadulkėms.

Taigi prieš pradėdami eksperimentuoti su maisto papildu, būtinai pasitarkite su jus prižiūrinčiu gydytoju, bent jau šeimos gydytoju.

Įtraukite rozmarino į savo mitybą

Vienas nedidelis tyrimas parodė, kad vartojant rozmarino ekstraktą gali gerokai sumažėti nemalonūs sunkiai gydomos astmos, įskaitant alerginę astmą, simptomai. Dalyviai nurodė, kad mažiau kosėjo, beveik nesikvėpavo krūtinėje ir beveik neskleidė skreplių.

Vis dėlto, norint nustatyti antialerginį rozmarino veiksmingumą, reikia atlikti daugiau tyrimų.

Ciberžolė

Su šiuo prieskoniu susijusi ta pati istorija, kaip ir su baltažiedžiais kėniais ir rozmarinais.

2016 m. buvo atliktas bandomasis tyrimas, kuriame dalyvavo 241 žmogus, sergantis alerginiu rinitu. Paaiškėjo, kad tiems, kurie du mėnesius vartojo ciberžolės papildus, simptomai gerokai sumažėjo. Žmonės teigė, kad jiems beveik nebeliko nosies užgulimo.

Vis dėlto ciberžolės antialerginių savybių tyrimų dar nedaug.

Imbieras

Įrodyta, kad imbiero ekstraktas (500 mg per parą) nuo alerginio rinito yra toks pat veiksmingas, kaip ir vaistiniai antihistamininiai preparatai. Šį faktą patvirtina bent vienas tyrimas.

Kada nors mokslas surinks pakankamai duomenų šia tema ir galbūt imbieras pakeis tabletes. Bet ne dabar.

Jei radote klaidą, praneškite mums apie tai pažymėdami tekstą ir paspausdami Ctrl+Enter.

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius.

Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite:
el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Back to top button

Pranešimas apie klaidą

Šis tekstas bus išsiųstas mūsų redaktoriams: