Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kaip atgaivinti rožes po žiemos?

Ar esate susidūrę su situacija, kai nuėmę žieminę pastogę (agroplėvelę, eglišakius ar pan.) nuo savo rožės staiga matote priešais ne sveikas žalias šakas, o juodus stiebus, rudas ar raudonas dėmeles ant ūglių, pelėsį ar pilkas ataugas? Gėlė atrodo visiškai negyva ir visai ne tokia, kokią tikėjotės pamatyti.

Tokia augalo būsena yra tiesioginis įrodymas, kad jūsų rožė buvo neteisingai uždengta žiemos periodo metu, kad ji blogai peržiemojo ir dabar, švelniai tariant, nesijaučia gerai.

roziu atgaivinimas po ziemos

Deja, bet arba augalas, paprasčiausiai, nušalo dėl nekokybiškos pastogės, arba, priešingai, jūs per vėlai nuėmėte nuo jo dangą, kuri jį turėjo saugoti žiemos metu. Be to, rožėms nepatinka, jei pastogė pašalinama iškart po žiemos, neleidžiant augalams po ilgos žiemos prisitaikyti ir pamažu pratintis prie gryno oro.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad rožė nebegyva ir jos atgaivinti neįmanoma. Tiesą sakant, taip nėra. Yra patikimų gaivinimo būdų, kurie gali padėti jūsų augalui atsigauti, tačiau reikia veikti greitai.

Ko negalima daryti su rože?

Svarbiausia nepamiršti, pradedančiajam gėlių augintojui, kad rožė yra gana atsparus augalas, todėl jokiu būdu neturėtumėte skubėti iškasti ir išmesti šio augalo manydami, kad jis mirė. Būna, kad rugpjūtį, net ant tokios rožės atsiranda jaunų ūglių, todėl rekomenduoju kurį laiką palaukti ir stebėti rožę, net jei jos gaivinimo procedūros neduos greitų rezultatų.

Svarbu nepasitikėti kai kurių „ekspertų“ patarimais, kurie pataria palaistyti tokią rožę verdančiu vandeniu – esą tada ji tikrai atsigaus. Tai visiška netiesa, jei dėl tokios „terapijos“ ji trumpam ir atsigaus, tai tik labai trumpam laikui, o tada jau tikrai galėsite su ja atsisveikinti.

Ką daryti pirmiausia, norint atgaivinti rožę?

Jei augalo stiebai sutrūkinėję, dėmėti ar supeliję, nukirpkite juos su aštriu sekatoriumi kuo trumpiau, kad rožė galėtų atsigauti. Nebūtina, kaip kai kurie pataria, pjūvius tepti tam skirtais tepalais, tai nėra labai naudinga procedūra ir tikslinga ja pasinaudoti tik tuo atveju, jei pjovimo skersmuo yra tikrai didelis.

roziu atgaivinimas po ziemos 2

Atlikę šią procedūrą palaukite, kol įsivyraus stabili teigiama temperatūra ir naktinės šalnos atslūgs. Po to, rožę gausiai palaistykite šiltu vandeniu. Tada, atsargiai nukaskite dirvą, kad aplink rožę neatsirastų sausa pluta ir užberkite augalą sausu mėšlu. Kelias dienas po to, neleiskite vandeniui patekti ant rožės – jei lietingas oras, augalą kartu su mulčiu galite uždengti plastikine dėže, neleidžiančia prasiskverbti drėgmei.

Tada, po kelių dienų (mažiausiai trijų), dėžę galima nuimti ir leisti augalui priimti saulės spindulius ir pajusti gryną orą. Paprastai, jei rožė nėra per daug pažeista, pakanka tokių procedūrų, kad ji galėtų pradėti leisti jaunus ūglius.

roziu karpymas pavasari

Nepamirškite periodiškai palaistyti savo augalo ir būkite kantrūs – jis tikrai turėtų atsigauti.

Jei ant stiebo atsiranda įtrūkimų

Kartais ant rožių stiebų atsiranda vertikalių įtrūkimų, kurie gali būti labai maži arba gana ilgi. Jei toks įtrūkimas nėra labai didelis, nenupjaukite stiebo, o, paprasčiausiai, apdorokite jį specialiais preparatais. Tokios sudėties tirpalą nesunkiai galite pasigaminti ir patys:

  • purkšti stiebą vario sulfatu (3%) arba geležies sulfatu (4%) tiesiai ant plikų kamienų, nelaukiant, kol pasirodys jauni ūgliai;
  • pražydus pumpurams ant apdoroto stiebo ir pradėjus pasirodyti ūgliams, augalą apdorokite fungicidais (1%), į tirpalą įpylę skysto žalio muilo.

roziu iskilimai ir pelesis

Dažniausiai šių procedūrų pakanka, kad įtrūkimai nebekeltų jokio pavojaus augalo sveikatai.

Atminkite, kad saulėtomis šiltomis dienomis rožes galite purkšti arba anksti ryte, arba po saulėlydžio, kitaip procedūra padarys daugiau žalos nei naudos. Tačiau debesuotomis dienomis tai galite padaryti bet kuriuo paros metu.

Jei ant rožės atsirado pelėsis

roziu pelesis

Jei ant rožės stiebų aptinkate pelėsių, juos reikia nupjauti beveik iki pagrindo, o tada augalą gydyti silpnu kalio permanganato arba vario sulfato tirpalu. Ši procedūra puikiai tinka kovojant su grybeliais, kurie ant stiebų suformuoja plaukuotą dangą. Pelėsiai ypač dažnai atsiranda ant augalų, kurie, jau praėjus žiemos šalčiams, vis dar būna laikomi po pastoge (plėvele ar pan.). Plėvelė neleidžia cirkuliuoti orui ir išgaruoti viduje susidariusiai drėgmei, būtent todėl ir atsiranda pelėsis.

Išvada

Paprastai, jei rožė nėra visiškai nušalusi, pakanka aukščiau nurodytų procedūrų, kad ji per dvi savaites galutinai atsigautų ir pasipuoštų jaunais ūgliais. Tačiau, jei rožė nerodo jokių atsigavimo požymių, neskubėkite atsikratyti augalo – kaip jau minėjome, nauji ūgliai ant rožės gali pasirodyti net po kelių mėnesių.

Turėkite kantrybės ir tęskite įprastą augalų priežiūrą – laistymas, ravėjimas ir purenimas yra būtinos procedūros, kurių reikia jūsų rožei, kad ji ir toliau džiugintų jus savo grožiu.


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai