Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kaip tinkamai prižiūrėti savo sodą?

Žydi, kvepia ir žaliuoja tik tas sodas, kuris jaučia meilę, rūpestį ir dėmesį. Sodas, kurio niekas neprižiūri ir nepuoselėja, greitai praranda savo harmoningumą, grožį ir žavesį. Dažnam naujam sodininkui kyla klausimas: „Kaip prižiūrėti ir puoselėti savo sodą, nuo ko pradėti?” Pabandykime atsakyti į šį klausimą.

Kas įtraukta į „sodininkystės“ sąvoką?

Krūmų ir medžių priežiūra

sodo augalu prieziura

Ypatingą dėmesį reikėtų skirti jaunam sodui, t. y. naujai pasodintiems medžiams ir krūmams. Per pirmuosius kelis mėnesius labai svarbu juos reguliariai laistyti ir, jeigu reikia, pasirūpinti šaknų įsitvirtinimo stimuliavimo medžiagomis, kurios padės augalams greičiau įsitvirtinti naujoje vietoje.

Ateityje, be laistymo, jums reikės atlikti šiuos darbus:

 • Gydykite augalus nuo kenkėjų ir ligų specialiomis priemonėmis. Dažniausia priemonė yra vario arba geležies vitriolis, atskirai arba sumaišytas su kalkėmis.
 • Laiku atlikite augalo tręšimą organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Trąšų sudėtis priklauso nuo sezono, taip pat nuo augalo tipo, amžiaus ir būklės.
 • Atlikite genėjimą – sanitarinį, reguliuojantį ar formuojantį, atsižvelgiant į sezoną ir augalo būklę. Atliekant sanitarinį genėjimą, pašalinamos sausos, pažeistos šakos ir suploninamas vainikas. Atjauninant – pašalinkite senas šakas. Formuojant – suteikite vainikui tam tikrą formą ir dydį. Skirtingų tipų medžiams ir krūmams genėjimo metodai ir laikas yra skirtingi.

Vejos priežiūra

vejos prieziura

Naują, ką tik paklotą arba ką tik pasėtą veją reikia kasdien laistyti. Praėjus vienam mėnesiui po pasėjimo (sėjos) bus galima pradėti tręšti vejos žoles. Tačiau pirmiausia įsitikinkite, kad žolė įsišaknijo, t.y. pradėjo augti.

Tolesnė vejos priežiūra yra tokia:

 • Reguliarus šienavimas. Veją reikės pjauti maždaug kartą per 7–10 dienų, atsižvelgiant į tai, kaip greitai auga žolė. Jos aukštis gali priklausyti nuo kelių veiksnių: žolių rūšių įvairovės, vejos tipo ar jūsų pasirinkimo. Vidutiniškai aukštis gali būti nuo 2 iki 5 cm.
 • Piktžolių naikinimas. Net jei dirva buvo kruopščiai paruošta, laikui bėgant piktžolės vis tiek gali pasirodyti. Labiausiai prieinamas ir patikimas būdas jas išnaikinti yra ravėjimas rankomis. Žinoma, galite naudoti ir tam skirtus įrankius.
 • Apsauga nuo kenkėjų. Deja, kai kuriais atvejais chemikalai yra nepakeičiami.
 • Tręšimas. Norint, kad vejos žolės normaliai vystytųsi ir būtų išraiškingos žalios spalvos, reikia reguliariai naudoti kompleksines mineralines trąšas.
 • Aeravimas. Aeravimas yra dirvožemio perforavimas specialiais įrankiais visame vejos plote. Ši procedūra atliekama 1-2 kartus per metus, atsižvelgiant į dirvožemio sudėtį. Tai leidžia šaknims gauti daugiau vandens, trąšų ir deguonies.

Gėlynų priežiūra

Gėlynai yra tie sodo elementai, kurie labiausiai traukia akį. Būtent todėl jie turi būti nepriekaištingai prižiūrimi.

geliu prieziura

Pagrindinės gėlynų priežiūros veiklos:

 • Laistymas. Atkreipkite dėmesį, kad skirtingų tipų augalams reikia skirtingo drėgmės kiekio. Intensyviausiai laistyti reikia aktyvaus augimo, pumpuravimosi ir žydėjimo tarpsniais. Laistymas, taip pat purškimas turėtų būti atliekamas vakare, kai saulė jau beveik horizonte.
 • Dirvožemio purenimas. Vėlgi, skirtingas gėlių rūšis purenti reikia kitaip, atsižvelgiant į tai, kiek augalų šaknys ir stiebai yra dirvožemio paviršiuje.
 • Mulčiavimas. Mulčiavimui naudojamos įvairios medžiagos: keramzitas, medienos žievės gabaliukai, pjuvenos, akmenukai, kompostai su durpių priedais ir kt.
 • Piktžolių naikinimas. Piktžoles lengviau pašalinti iš šlapio dirvožemio. Daugiamečiai augalai turėtų būti išrauti, kad jie negalėtų daugintis.
 • Tręšimas. Šiais laikais trąšų įvairovė yra itin didelė, todėl nepatingėkite pasidomėti, būtent kokių trąšų jums reikia vienam ar kitam augalui.
 • Valymas. Būtina nuolat pašalinti negyvas augalų dalis: lapus, ūglius, išblukusius gėlių žiedus.
 • Atgaivinimas. Daugiamečiai augalai kas keleri metai turėtų būti atnaujinami (genimi, padalijami ir pan.), nes kitaip jie gali prarasti savo dekoratyvumą.

Sėkmės sodo priežiūros ir puoselėjimo darbuose, tegu jūsų sodas džiugina savo grožiu bei harmoningumu!


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *