Genėjimas yra būtina medžio priežiūros dalis. Juk tai pagerina medžių augimą ir vystymąsi. Sodininkams dažnai kyla klausimas, kokius medžius galima genėti, o kurių ne. Skaitykite daugiau apie tai.
Jauni medžiai daugiausia genimi, kad suformuotų šakų griaučius ir proporcingai patalpintų juos į medienos lają. Kitas tikslas – skatinti medžių derėjimą. Tuo pačiu metu svarbu atsižvelgti į tai, kiek pumpurai jau pabudo, ir galimą jų augimą.
Genėjimo rūšys
Yra 3 medžių genėjimo tipai.
Atjauninamasis genėjimas atliekamas tuose medžiuose, kurių viršūnė nudžiūna ir ūgliai nebeauga. Tokio genėjimo metu vainiko pašaliname daugiau nei 20 proc. Tai daroma taip, kad medis atrodytų estetiškai ir proporcingai bei netaptų pavojingu žmonėms. Tačiau atjauninimo procesas turėtų būti atliekamas tolygiai ir neskubant keletą metų.
Formuojamasis genėjimas atliekamas siekiant išsaugoti natūralią medžių formą ir užtikrinti proporcingą šakų išsidėstymą.
Sanitarinis genėjimas naudojamas norint atsikratyti senų, nereikalingų ir ligotų šakų. Taip pat pašalinamos tos šakos, kurios auga lajos viduje arba auga arti viena kitos.
Norint išlaikyti pusiausvyrą tarp augimo, derėjimo ir šakų atnaujinimo, reikalingas reguliuojamas genėjimas .
Retinamasis genėjimas atliekamas siekiant atsikratyti stiebų ten, kur jie nukrypsta nuo pagrindinės šakos. Tai padeda atsirasti naujiems jauniems ūgliams.
Detalus genėjimas yra skirtas retinti medžių vaisines vainikas.
Sutrumpinimas yra metodas, kurio esmė yra pašalinti viršutinę šakos galinę dalį. Taigi maistinės medžiagos ir vanduo pradeda geriau tekėti į pumpurus. Tai skatina naujų ūglių susidarymą.
Kaip genėti jaunus medžius?
Svarbu žinoti, kaip tinkamai genėti medžius skirtingais jų vystymosi laikotarpiais.
Visų pirma, pirmaisiais jauno medžio genėjimo metais. Jauną augalą be šakų reikia patrumpinti vieno metro aukštyje nuo žemės. Norėdami tai padaryti, turite padaryti įstrižą pjūvį virš gerai išsivysčiusio pumpuro. Bet kokius įpjovimus reikia apdoroti sodo virimu . Pasirodžius pirmiesiems lapeliams, reikia nupjauti lapus iš apačios iki 60 centimetrų aukščio, kad liktų 4-5 pumpurai. Jie sudarys pirmąją būsimo medžio pakopą.
Dvejų metų jauno medelio genėjimas yra ne mažiau svarbus. Tokiuose sodinukuose reikia pasirinkti 4-5 stiprius ūglius, kad susidarytų pirmoji skeleto šakų pakopa. Pagrindinės 4-5 šakos turi būti sutrumpintos antra arba trečia jų ilgio dalimi. Viskas priklauso nuo medžio rūšies. Jei šakos išaugo bent iki pusės metro, reikia nupjauti ilgį ir palikti apie 25 centimetrus virš skeletinių šakų.
Per trečius metus susidaro 2 griautinių šakų pakopos, 60-80 centimetrų toliau nuo pirmosios. Ant tų 4-5 šakų nuo pirmos pakopos, kurios išaugo iš įsigyto sodinuko, ant kiekvienos reikia palikti po 2 šakas ir augimo tašką (pagrindinę ir 2 šakas). Po to juos nupjauname ir paliekame po 5-6 pumpurus.
Kad laja nestorėtų, kasmet reikia šalinti tuos ūglius , kurie auga link centro, taip pat tuos, kurie kertasi ir liečiasi vienas su kitu.
Per vienerius metus daugiausiai išaugusius ūglius reikėtų trumpinti per pusę. Vaismedžius su stipriomis šakomis reikėtų patrumpinti trečdaliu.
Reikia žinoti, kad jauni medžiai ir sodinukai genimi tik pavasarį, kol medžiuose nepradeda tekėti sulai.