Lietuvą pasiekė tikras žiemos „kandimas“ – šįryt vienoje meteorologijos stotyje užfiksuotas speigas, kurio tokio masto šalyje nebuvome matę daugiau nei dešimtmetį. Remiantis preliminariais duomenimis, prieš Saulės patekėjimą Šeduvoje (Radviliškio r.) oro temperatūra nukrito iki –30,1 °C. Tai viena žemiausių reikšmių per pastaruosius metus ir aiškus signalas, kad šaltis šiemet pasiekė rimtą ekstremumo ribą.
Meteorologai pažymi, kad paskutinį kartą Lietuvoje dar šalčiau buvo tik prieš maždaug 14 metų – 2012 m. vasario 6 d. Akmenėje, kai termometrų stulpeliai smigo iki –30,4 °C. Tad Šeduvos rodmuo – ne tik išskirtinis, bet ir istoriškai retas reiškinys šiuolaikinėje Lietuvos klimatologijoje, kai tokios temperatūros tampa vis retesnės.
Vis dėlto, nors šaltis įspūdingas, rekordas nefiksuojamas, nes istoriniai duomenys rodo, kad ši kalendorinė diena kadaise buvo dar žiauresnė. Ryškiausias pavyzdys – lygiai prieš 70 metų, 1956 m. sausio 31 d. Utenoje buvo užregistruota net –38,9 °C. Šis skaičius iki šiol išlieka vienu įspūdingiausių Lietuvos žiemos ekstremumų, parodančių, kokią „temperatūrinę prarają“ kartais gali pasiekti mūsų platumos.
Penktadienį Lietuvoje dominavo sausas ir saulėtas oras, tačiau atvėsimas įvyko staigiai. Aukščiausia oro temperatūra dieną siekė 7–12 laipsnių šalčio, bet naktį šaltis smogė daug stipriau ir labai nevienodai. Žemiausia temperatūra daugelyje vietovių buvo –19…–25 °C, o kai kur termometrai rodė net –26…–30 °C. Skirtumai tarp regionų išryškino vieną svarbiausių žiemos faktorių – mikroklimatą, kuris lemia, kodėl vienur šąla „iki kaulų“, o kitur tuo pat metu sąlygos būna žymiai švelnesnės.
Išimtimi tapo kai kurios vietovės, ypač vakariniame šalies pakraštyje – ten šaltis buvo kiek „mandagesnis“ ir laikėsi ties –16…–18 °C riba. Tai būdinga situacija, kai Baltijos jūros artumas sušvelnina temperatūros kritimą, nors bendras šaltis išlieka.
Šiandien, sinoptikų duomenimis, Lietuvoje vyraus giedri ir sausi orai. Pūs rytų, šiaurės rytų vėjas 5–10 m/s, o vakariniame pakraštyje gūsiai gali siekti iki 12 m/s. Oro temperatūra dieną daug kur laikysis –13…–18 °C, vietomis bus –10…–12 °C. Tačiau ramintis neverta, nes net ir nedidelis vėjas tokiomis sąlygomis tampa rimtu rizikos faktoriumi: juntamoji temperatūra gali būti dar 5–7 laipsniais žemesnė, o tai reiškia, kad kai kur realus pojūtis priartės prie –25 °C ar net žemiau.
Svarbiausias įspėjimas – priešakyje dar dvi naktys, kurios, pasak meteorologų, gali būti dar šaltesnės. Tokie speigai ypač pavojingi dėl greito organizmo atšalimo, nušalimų rizikos bei papildomos įtampos šildymo sistemoms ir transportui. Todėl šiomis dienomis verta elgtis taip, lyg oras būtų „ant ribos“: kelionėms ruoštis atsakingai, vengti ilgo buvimo lauke, saugoti vaikus ir vyresnio amžiaus žmones, o automobilius – laikyti kuo šiltesnėje vietoje arba bent jau pasirūpinti akumuliatoriaus būkle.
Speigas Lietuvoje nėra naujiena, tačiau –30 °C riba vis dar išlieka psichologinis ir praktinis slenkstis, už kurio oro sąlygos tampa nebe šiaip nemalonios, o jau pavojingos. Ir šįkart, panašu, žiema primena apie save visu rimtumu.
Šaltinis: Meteo.lt
