Nors vaistas nuo COVID-19 dar neišrastas, specialus antikūnų kokteilis būtų puiki koronavirusinės infekcijos profilaktikos priemonė, o užsikrėtus – padėtų žmonėms pasveikti.
JAV mokslininkai baigė klinikinį tyrimą, skirtą išvengti koronavirusinės infekcijos. Jie ištyrė monokloninių antikūnų, kuriuos gamina organizmo imuninės ląstelės, derinį ir nustatė, kad juos sujungus į kokteilį, rizika užsikrėsti koronavirusu sumažėtų beveik 70 %. O sergantis žmogus pasveiks 14 dienų anksčiau nei įprastai.
Tyrimą mokslininkai paskelbė žurnale “The New England Journal of Medicine”.
Kas šiandien žinoma apie COVID-19 gydymą?
Kol kas žinome, kad vakcina apsaugo nuo koronaviruso ne 100 %. PSO patvirtina, kad skiepai visiškai neapsaugo nuo viruso.
Net jei pasiskiepysite abiem vakcinos dozėmis ir palauksite, kol imunitetas sustiprės, vis tiek yra tikimybė užsikrėsti koronavirusu. Ypač didelė rizika kyla tiems, kurie nesiima apsaugos priemonių.
Ką daryti su vaistais?
Vaistai nuo COVID-19 išlieka neveiksmingi. Įmanoma pašalinti tik simptomus taikant tinkamą gydymą. Toks gydymas tik padeda organizmui įveikti infekcijos poveikį.
Buvo bandyti naudoti įvairius vaistus – antivirusinius ir antimaliarinius, tačiau nesėkmingai.
Dabar mokslininkai kuria vaistus, galinčius atakuoti virusą. Jie turėtų neleisti infekcijai patekti į ląstelę ar joje daugintis.
Taip pat jau pradėti gaminti vaistai, kurių pagrindą sudaro monokloniniai antikūnai, galintys blokuoti viruso patekimą į ląstelę.
Klinikinių tyrimų metu kasirivimabo ir imdevimabo antikūnų kokteilis sumažino hospitalizacijos ar mirties riziką koronavirusine infekcija sergantiems pacientams 70 %. JAV jis yra patvirtintas naudoti skubos tvarka nuo 12 metų amžiaus, kad būtų išvengta koronaviruso po kontakto su užsikrėtusiais asmenimis.
Kaip vyko tyrimas?
JAV farmacijos bendrovė “Regeneron” subūrė tyrėjų komandą, kuri atliko klinikinius tyrimus su monokloninių antikūnų kokteiliu REGEN-COV (kasirivimabu ir imdevimabu).
Tyrėjai į tyrimą pakvietė pacientus, kurie 96 valandas turėjo kontaktą su apsikrėtusiu žmogumi, tačiau įtraukimo į tyrimą metu dar nebuvo užfiksuota antikūnų, o PGR tyrimas dėl koronaviruso buvo neigiamas.
Žmonės buvo suskirstyti į dvi grupes: 753 žmonės gavo REGEN-COV, o 752 – placebą. Sergamumas buvo stebimas vieną mėnesį.
Koronavirusinės infekcijos simptomai pasireiškė 11 vaistų grupės dalyvių (1,5 %) ir 59 placebo grupės dalyviams (7,8 %).
Šie skaičiai atitinka 81,4 % (p < 0,001) sumažėjusią santykinę riziką susirgti tiems dalyviams, kurie gavo monokloninių antikūnų.
Atsižvelgiant į besimptomę koronavirusinę infekciją, koronavirusas buvo nustatytas 36 dalyviams REGEN-COV grupėje (4,8 %) ir 107 dalyviams placebo grupėje (14,2 %). Santykinė rizika susirgti sumažėjo iki 66,4 %.
Pacientams, kuriems pasireiškė koronaviruso infekcijos simptomai ir kurie anksčiau profilaktiškai vartojo REGEN-COV, liga truko dvi savaites trumpiau nei placebą vartojusiems pacientams.
“New England Journal of Medicine” padarė išvadą: monokloninių antikūnų kasirivimabo ir imdevimabo kokteilis, suleistas per pirmąsias 96 valandas nuo kontakto su užsikrėtusiu asmeniu, sumažina tiek simptominės, tiek besimptomės infekcijos išsivystymo tikimybę.