Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Griežtėja grynųjų pinigų kontrolė: Europos Sąjunga ribos dideles operacijas – Lietuvoje taip pat laukiama pokyčių

4 min. skaitymo

Grynieji pinigai ilgą laiką buvo neatsiejama mūsų kasdienybės dalis. Jais atsiskaitome turguje, dovanodami „vokelius“ šventėse, mokėdami meistrams ar tiesiog – turėdami juos „juodai dienai“. Tačiau ši pinigų forma, kurią daugelis dar laikė viena paskutinių tikro fizinio santykio su valiuta išraiškų, netrukus susidurs su esminiais apribojimais. Europos Sąjunga žengia į naują etapą – grynųjų pinigų naudojimo ribojimą, kurio tikslas ne tik suvaldyti nelegalų finansų judėjimą, bet ir paskatinti dar gilesnę skaitmenizaciją.

Nuo šiol bus įvesta 3000 eurų riba, kurios negalima viršyti atliekant atsiskaitymus grynaisiais. Už šios sumos ribų – papildoma kontrolė, priežiūra, o kai kuriais atvejais ir sankcijos. Nors Lietuvoje skaitmeniniai mokėjimai įsitvirtinę gana stipriai, nemažai žmonių vis dar noriai renkasi popierinius banknotus. Ne tik vyresnioji karta, kuriems grynieji – tai įprotis ir pasitikėjimo simbolis, bet ir jaunimas, kuris neretai sąmoningai vengia kortelių, kad lengviau valdytų savo finansus.

Atsiskaitymai grynaisiais bus dar labiau ribojami

Neretai grynieji išlieka vienintele išeitimi ten, kur nėra interneto ryšio ar kortelių skaitytuvų – pavyzdžiui, kaimo vietovėse, mažose parduotuvėse, pas amatininkus ar turgavietėse. Ir visgi globalios finansų kontrolės tendencijos žengia pirmyn, o laisvas pinigų judėjimas po truputį užleidžia vietą atsekamumui, skaidrumui ir algoritmais grįstai priežiūrai.

Europos Sąjunga teigia, kad šie pokyčiai būtini. Viena pagrindinių motyvacijų – kova su pinigų plovimu, mokesčių slėpimu ir net teroristų finansavimu. Grynieji pinigai, nors ir legalūs, itin patogūs nelegalioms schemoms: sunkiau atsekti, iš kur jie atėjo, kam buvo perduoti, koks buvo jų tikslas. Būtent todėl įvedus 3000 eurų limitą, tikimasi, kad didelės vertės operacijos taps labiau matomos, kontroliuojamos ir užkirs kelią neteisėtai veiklai.

Nuo 2027 m. pokyčiai su grynaisiais pinigais

Lietuvoje šis žingsnis kelia dvejopus jausmus. Verslo atstovai kalba apie būtinybę prisitaikyti, ypač tie, kuriems iki šiol grynųjų naudojimas buvo patogesnis ar net vienintelis galimas būdas. Tuo tarpu finansų sektorius ruošiasi sustiprintai kontrolei – daugiau atsakomybės teks bankams, kredito unijoms, net mažesnėms finansinėms platformoms. Bus įdiegiami nauji algoritmai, stiprinama klientų veiklos stebėsena ir plečiamos įstaigų galios.

Visa tai reiškia ir platesnius socialinius pokyčius. Ilgainiui, net nepastebimai, žmogaus finansiniai įpročiai bus vis labiau grįsti skaitmeniniais sprendimais. Prie to neišvengiamai prisideda ir tokios naujovės kaip DI valdomi atsiskaitymo agentai, išmaniosios apsipirkimo platformos, automatiniai finansiniai asistentai.

Grynieji pinigai niekur nedings

Tačiau nepaisant pokyčių, svarbu suprasti – grynieji pinigai niekur nedings. Jie ir toliau liks teisėta atsiskaitymo priemonė, tik jų naudojimas bus aiškiau reglamentuotas. Taip norima sukurti aplinką, kur pinigai tarnautų sąžiningam verslui ir vartotojui, o ne šešėliui. Tai nėra karas prieš grynuosius – tai kovos su neteisėtumu dalis.

Todėl jei šiandien dar turite įprotį laikyti stambią pinigų sumą stalčiuje ar planuojate grynais atsiskaityti už automobilį ar renovaciją – pats metas pasidomėti, kokie pokyčiai laukia ir ką reikš šis naujas finansų valdymo etapas Lietuvoje.

Jeigu jums rūpi finansų skaidrumas, atsakomybė ir ateities saugumas – šis pokytis nėra grėsmė, o žingsnis į brandesnę ir labiau apsaugotą visuomenę. Tik laikas parodys, ar įpratę prie grynųjų žmonės lengvai perims naująjį žaidimo lauką. Viena aišku – finansinis gyvenimas keičiasi. Ir tai – tik pradžia.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Sekti:
Esu KAIPKADA.LT portalo redaktorius, rašantis apie naujienas, įvykius ir praktiškus patarimus. Mano tikslas – suteikti skaitytojams aktualią informaciją. Padedu atrasti naudingas žinias ir pasidalinti svarbiausiais įvykiais, kurie gali turėti įtakos mūsų gyvenimui.
guest
4 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Rimantas
Rimantas
prieš 1 mėnesį

Debilai jau nežino kaip isipysineti iš ponių pinigų.Koks jusu sušiktas reikalas ka aš darau su savo pinigais.Kad tik ta žmogų apgauti tie bankai taip ir nori.

Vytautas
Vytautas
prieš 1 mėnesį

Dar vienas žingsnis link totalinio žmonių kontroliavimo

Petras iš Rūgpieniu.
Petras iš Rūgpieniu.
prieš 1 mėnesį

Eina jie…… kur rűsų laivas nuéjo jokios laisvės finansinės totali kontrolé …….

Rimantas
Rimantas
prieš 1 mėnesį
Atsakinėti į  Petras iš Rūgpieniu.

Rusų laivas nuėjo.Bet ir tie Ukrainos kariai paskui pasidave Rusams į nelaisvę.Koks čia patrioškumas kad išsigando nekariavo iki mirties.