Pastarosiomis dienomis Lietuvoje buvo fiksuojamas pastebimas oro kokybės pablogėjimas, o artimiausiomis dienomis padėtis gali pablogėti dar labiau. Apie tai pranešė “Facebook” grupė “Orai ir klimatas Lietuvoje”. Mus vėl aplankys šilta, sausa ir, deja, nešvari oro masė, atkeliaujanti iš pietryčių. Šis oro srautas, kilęs iš Baltarusijos ir Ukrainos regionų, kartu neša nemažą kiekį oro teršalų, kurie mūsų sveikatai tikrai nieko gero neprideda.
Kodėl oro kokybė prastėja?
Oro užterštumo priežastis – kietosios dalelės, dar vadinamos KD10 (kietosios dalelės, kurių skersmuo neviršija 10 mikronų). Jos yra viena iš labiausiai sveikatai pavojingų teršalų formų, nes geba ilgai išsilaikyti atmosferoje ir giliai prasiskverbti į kvėpavimo takus. Šios dalelės kyla dėl įvairių šaltinių: transporto, pramonės taršos, miškų gaisrų, o kartais net iš dykumų – nors tai retai pasitaiko Lietuvoje.
Šiuo atveju, blogėjančią oro kokybę lemia pietryčių krypties vėjai, kurie atneša oro taršą ne tik iš Baltarusijos ir Ukrainos, bet ir dar toliau – iš rytų Europos regionų, kur pastaruoju metu aktyvūs miškų ir žolės gaisrai. Šie gaisrai, kartu su pramonės ir žemės ūkio veikla, sukuria sąlygas teršalams plisti per tūkstančius kilometrų.
Kaip tai paveiks Lietuvą?
Remiantis meteorologiniais modeliais, šis oro užterštumas pirmiausia paveiks rytinę Lietuvos dalį, kurioje šiuo metu dangus giedrėja, o temperatūra kyla. Jau šiandien kai kuriuose regionuose gyventojai gali jausti dūmų kvapą, o ryte virš miesto gali kaboti pilkšva migla. Oro tarša pasiekusi aukštą lygį, gali padidinti susirgimų kvėpavimo takų ligomis skaičių, todėl jautresniems asmenims – senjorams, vaikams ir tiems, kas turi lėtinių ligų – patartina vengti ilgo buvimo lauke.
Prognozės rodo, kad sekmadienio vakarą dūmų kvapą bei teršalų miglą gali užuosti ir pietrytinės Lietuvos gyventojai. Tuo tarpu pirmadienį naktį bei ryte teršalai turėtų judėti link vakarinių rajonų. Tai reiškia, kad visos Lietuvos teritorijoje tam tikrais momentais oro kokybė gali būti žema.
Ką daryti siekiant sumažinti poveikį?
Labai svarbu laikytis tam tikrų rekomendacijų:
- Venkite buvimo lauke – ypač jei priklausote rizikos grupėms (vaikai, senjorai, sergantieji astma, širdies ligomis).
- Vėdinimas – užteršto oro periodu stenkitės kuo mažiau vėdinti patalpas, ypač rytinėmis valandomis, kai tarša būna didžiausia.
- Naudokite oro valytuvus – jei turite galimybę, investuokite į oro valytuvą, kuris gali efektyviai sumažinti kietųjų dalelių koncentraciją jūsų namuose.
- Sekite prognozes – nuolat stebėkite oro kokybės prognozes. Daugybė internetinių svetainių ir programėlių leidžia tai daryti realiu laiku.
- Rinkitės mažiau aktyvias veiklas lauke – jei visgi reikia būti lauke, stenkitės rinktis mažiau aktyvias veiklas, kurios nereikalauja intensyvaus kvėpavimo.
Kaip matyti situaciją žemėlapyje?
Oro užterštumą realiu laiku galite stebėti čia: https://experience.arcgis.com/experience/c7d16712c5ab4c6087a1eede67491329/page/Realaus-laiko-duomenys/
Taip pat ir čia: https://waqi.info/lt/#/c/55.469/23.687/7.8z
Gaisrų žemėlapis: https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#d:24hrs;@31.8,51.5,6.5z
Taigi ives tarsos mokesti ir bus svaru 🤣
Laižykit ukrams toliau subines.
Aukokit ukrainai! Nedelsiant!!
Jo, tuoj už tai mums taršos mokesčius pakels ir naujų pridės..
O tai vadinas lietuvoj reik ka nors uzdrausti arba ppildomi pmokeatinti