Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Virš Lietuvos pavojingai suplonėjo ozono sluoksnis. Kokią tai įtaką turi žmonėms?

2 min. skaitymo

Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pranešimu, virš Lietuvos pavojingai suplonėjo ozono sluoksnis. Nors žiemą ozono sluoksnis natūraliai plonėja ir pasiekia metinį minimumą, šių metų gruodis išsiskyrė itin žemais rodikliais. Kauno meteorologijos stoties duomenimis, gruodžio 27 ir 29 dienomis bendrasis ozono kiekis (BOK) nukrito atitinkamai iki 256 ir 251 Dobsono vienetų (DU), tai yra 20-21% žemiau daugiamečių vidurkių.

 

Ozono skylės riba laikoma 220 DU, tad nors šie rodikliai ir kelia nerimą, jie vis dar gerokai viršija istorinį Lietuvos minimumą – 202 DU, užfiksuotus 2007 metais. Vis dėlto, gruodžio 27 ir 29 dienomis stebėtas BOK sumažėjimas šį rekordą viršijo atitinkamai 27 ir 24%.

Ne tik Lietuvoje

Žemėlapis rodo, kad ozono sluoksnio plonėjimas fiksuojamas ne tik Lietuvoje, bet ir didžiojoje Rytų bei Vidurio Europos dalyje, ypač virš Baltijos šalių ir Lenkijos.

Specialistai ramina, kad žiemos metu dėl debesuotų orų, žemo saulės aukščio ir trumpos dienos, ultravioletinių spindulių srautas, pasiekiantis Žemės paviršių, yra minimalus. Todėl, net ir esant sumažėjusiam ozono sluoksniui, žmonių sveikatai pavojus nekyla.

Prognozuojama, kad artimiausiomis dienomis BOK ims didėti ir grįš prie įprastų daugiamečių rodiklių.

Žemėlapyje – ozono sluoksnio storis (DU vienetais) šiauriniame pusrutulyje 2024 m. gruodžio 29 dieną. Šaltinis: pasaulinis ozono ir ultravioletinės Saulės spinduliuotės duomenų centras (WOUDC).
Žemėlapyje – ozono sluoksnio storis (DU vienetais) šiauriniame pusrutulyje 2024 m. gruodžio 29 dieną. Šaltinis: pasaulinis ozono ir ultravioletinės Saulės spinduliuotės duomenų centras (WOUDC).

 

Įtaka žmonėms

Svarbu prisiminti, kad ozono sluoksnis saugo mus nuo žalingos UV spinduliuotės ištisus metus. Nors šiuo metu tiesioginio pavojaus nėra, reikėtų stebėti situaciją ir laikytis atsargumo priemonių, ypač kai saulė aktyvesnė:

  • Dėvėti akinius nuo saulės: Apsaugokite akis nuo UV spindulių.
  • Naudoti apsauginį kremą nuo saulės: Net ir debesuotą dieną UV spinduliai prasiskverbia pro debesis.
  • Riboti buvimo saulėje laiką: Ypač vidurdienį, kai saulė yra stipriausia.

Apskritai, ozono sluoksnio plonėjimas yra rimta problema, reikalaujanti nuolatinio stebėjimo ir prevencinių priemonių.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Sekti:
Esu KAIPKADA.LT portalo redaktorius, rašantis apie naujienas, įvykius ir praktiškus patarimus. Mano tikslas – suteikti skaitytojams aktualią informaciją. Padedu atrasti naudingas žinias ir pasidalinti svarbiausiais įvykiais, kurie gali turėti įtakos mūsų gyvenimui.
3 komentarai
  • Karo metu ir per pasaulini atšilima, dar ir po kovido?! Kaip Jis drįsta, juk deguonis is vandenyno medziai ne tik kad užima vieta bet ir kompensacijų Draustiniu kompensavimui reikalauja, nor tai Nadinga Seimo Savininkams Uz 98, kas met bamba užverti o cia nukerti ir Ner, Visus prihvatizuokit Nauda Turi But!

  • Labai įdomu, kaip yra matuojamas ozono sluoksnis, iš apačios į viršų, ar iš viršaus į apačią, su rulete ar lazeriu ?

    • Manyčiau, kad turbūt pagal tikinčių avinų skaičių. Kuo daugiau tiki, tuo ozono sluoksnis plonesnis. Nes jokių kitų realių įrodymų nepateikta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *