Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Atskleista tiesa – popieriniuose gėrimų šiaudeliuose rasta toksinių medžiagų

2 min. skaitymo

Popieriniai šiaudeliai, palyginti su plastikiniais, kurie pastaraisiais metais daugelyje šalių uždrausti, laikomi „draugiškais aplinkai”. Tačiau Europos mokslininkai nustatė, kad tokiuose šiaudeliuose yra toksiškų cheminių medžiagų, kurios gali kelti pavojų žmonėms, laukiniams gyvūnams ir aplinkai, praneša „Sky News„.

Tyrimo metu buvo analizuojami parduotuvėse ir restoranuose iš įvairių medžiagų pagaminti šiaudeliai. Rezultatai parodė, kad daugumoje tirtų popierinių ir bambukinių šiaudelių (18 iš 20 prekės ženklų) rasta poli- ir perfluoroalkilinių medžiagų (PFAS), kurios ilgainiui gali pakenkti žmonių sveikatai.

Plastikiniuose ir stikliniuose šiaudeliuose jų aptikta rečiau. PFAS pėdsakų neaptikta nė viename iš tirtų plieninių šiaudelių.

Apskritai PFAS koncentracija šiaudeliuose buvo nedidelė, o kadangi jie retai naudojami, belgų mokslininkai teigė, kad tokie šiaudeliai kelia nedidelę riziką žmonių sveikatai. Tačiau jie įspėjo, kad cheminės medžiagos per daugelį metų gali kauptis organizme. Tačiau šiame tyrime nebuvo tiriama, ar PFAS iš šiaudelių pateko į skysčius.

Bambukiniai šiaudeliai

PFAS plačiai naudojamos tokiuose gaminiuose kaip viršutiniai drabužiai ir nelimpančios keptuvės, nes yra atsparios vandeniui, karščiui ir dėmėms. Pažymima, kad labiausiai paplitusi PFAS, perfluoroktano rūgštis (PFOA), nuo 2020 m. uždrausta visame pasaulyje.

Šios cheminės medžiagos siejamos su daugeliu sveikatos problemų, įskaitant mažesnį atsaką į vakcinas, mažesnį gimimo svorį, skydliaukės ligas, padidėjusį cholesterolio kiekį, kepenų pažeidimus, inkstų vėžį ir sėklidžių vėžį.

PFAS buvimas popierinių šiaudelių masėje paaiškinamas tuo, kad kai kuriais atvejais jie buvo naudojami kaip vandenį atstumianti danga, pridūrė mokslininkai.

Atsižvelgdamas į išvadas, mokslininkai rekomendavo naudoti plieninius gėrimo vamzdelius, tačiau taip pat patarė „apskritai vengti naudoti šiaudelius”.

„Iš augalinių medžiagų, pavyzdžiui, popieriaus ir bambuko, pagaminti šiaudeliai dažnai reklamuojami kaip ekologiškesni už plastikinius. Tačiau PFAS kiekis šiuose šiaudeliuose reiškia, kad taip nebūtinai yra”, – pridūrė Groffenas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Odeta Bartkevičiūtė – gamtos mokslų specialistė ir KAIPKADA.LT straipsnių autorė. Mano tekstuose atgyja mūsų planetos gamta, augalijos ir gyvūnijos pasaulis. Su aistra tyrinėdama gamtos reiškinius, dalijuosi vertingomis įžvalgomis, padedančiomis geriau suprasti mus supančią aplinką ir jos išsaugojimo svarbą.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus