Žuvis yra svarbi sveikos žmogaus mitybos dalis. Daugelis žmonių į savo racioną neįtraukia pakankamai žuvies, nors ji yra puikus baltymų ir maistinių medžiagų, tokių kaip omega-3 riebalų rūgštys, geležis ir cinkas, šaltinis. Žurnalas “Forbes” išsiaiškino, kokią žuvį geriausia valgyti.
Žuvies nauda sveikatai
Pasak Kimberly Homer, registruotos dietologės ir mitybos specialistės, žuvyje yra daug būtinų vitaminų ir mineralų, kurie gali būti naudingi bendrai žmogaus sveikatai, įskaitant:
- Baltymų, kurių reikia kiekvienai kūno ląstelei, kad būtų sukurti ir palaikomi kaulai, raumenys ir oda.
- Vitaminas A prisideda prie sveiko regėjimo, imuninės sistemos veikimo, ląstelių komunikacijos, vyrų ir moterų reprodukcinės funkcijos, širdies, plaučių ir kitų organų formavimosi ir priežiūros.
- B grupės vitaminai, įskaitant tiaminą, riboflaviną, niaciną, folio rūgštį ir kitus, palaiko ląstelių, ypač smegenų ir nervų sistemos, funkciją.
- Vitaminas D padeda organizmui pasisavinti kalcį, stiprina kaulus, leidžia raumenims judėti, perduoda pranešimus nervais iš smegenų į kitas kūno dalis ir stiprina imuninę sistemą. Vitaminas D taip pat padeda kovoti su virusais ir bakterijomis.
- Omega-3 riebalų rūgštys prisideda prie širdies, plaučių, kraujagyslių, imuninės ir endokrininės sistemų sveikatos.
- Kalcis būtinas kaulų tvirtumui, raumenų funkcijai, hormonų išsiskyrimui ir kraujotakai.
- Jodas būtinas skydliaukės hormonų, reikalingų medžiagų apykaitai reguliuoti ir kaulų bei smegenų vystymuisi nėštumo metu, gamybai.
- Geležis reikalinga hemoglobino, mioglobino ir kai kurių hormonų gamybai.
- Selenas skatina reprodukciją, skydliaukės funkciją, DNR gamybą ir apsaugą nuo infekcijų.
- Cinkas stiprina imuninę sistemą ir dalyvauja DNR bei baltymų gamyboje.
- Riebios žuvys, tokios kaip lašiša ir skumbrė, yra tinkamesnės už liesas baltąsias žuvis, tokias kaip plekšnė, nes riebiose žuvyse yra būtinų omega-3 riebalų rūgščių ir riebaluose tirpių maistinių medžiagų, kurias organizmas gali įsisavinti, aiškina Homeras.
7 sveikiausios žuvys
Sveikiausia žuvis jūsų sveikatai yra ta, kurioje gausu maistinių medžiagų, tačiau beveik nėra kenksmingų.
Sveikiausia žuvis, kurią reikia valgyti:
- Sardinės;
- Skumbrės;
- Ančiuviai;
- Lašiša;
- Silkės;
- Upėtakiai;
- Tunai.
Galimas šalutinis žuvų poveikis
Daugumai sveikų žmonių valgyti žuvį yra saugu. Tačiau, jei esate alergiškas žuviai, gali pasireikšti tam tikras šalutinis poveikis, įskaitant:
- Dilgėlinė arba odos bėrimas;
- Pykinimas, pilvo skausmas, vėmimas ar viduriavimas;
- Nosies užgulimas, sloga, čiaudulys;
- Galvos skausmas;
- Anafilaksija – kvėpavimo sutrikimas.
Amerikos alergijos, astmos ir imunologijos koledžo duomenimis, alergija žuviai gali pasireikšti staiga suaugus. Arba žmogus gali būti alergiškas tam tikros rūšies žuviai ir jūros gėrybėms.
Dažna žuvies užterštumo gyvsidabriu problema. Gyvsidabris, natūraliai egzistuojantis elementas, į aplinką gali patekti su buitinėmis ar pramoninėmis atliekomis, taip pat naudojant iškastinį kurą. Kai gyvsidabris nusėda vandenyje ar nuosėdose, bakterijos natūraliai jį paverčia metilgyvsidabriu – stipriu neurotoksinu, kuris pažeidžia nervų sistemą. Šiomis bakterijomis gali maitintis maži jūros gyvūnai, jais minta mažos žuvys, o jomis minta didesnės žuvys, kuriomis paprastai minta žmonės.
Didelėse ir senesnėse žuvyse gyvsidabrio yra daugiau, todėl patartina jų nevalgyti. Nėštumo metu susikaupęs gyvsidabris gali sukelti kūdikių ir mažų vaikų raidos sulėtėjimą ir mokymosi sutrikimus. Suaugusiesiems gyvsidabris gali pažeisti centrinę nervų sistemą bei širdies ir kraujagyslių sistemą.
Žuvyje taip pat galima rasti pesticidų ir pramoninių cheminių medžiagų. Tačiau, FDA duomenimis, mažai tikėtina, kad šių teršalų kiekis yra toks didelis, kad galėtų paveikti žmonių sveikatą.