Mokesčiai už šilumos ir elektros energiją sudaro didžiąją dalį išlaidų, todėl yra labai svarbu atkreipti dėmesį į jos taupymą. Šilumos suvartojimą daugiabučių namų ir kitų pastatų šildymui didžiąja dalimi apsprendžia pastatų būklė. Geriausias sprendimas – pastatų atnaujinimas, tačiau kol namas nerenovuotas, reikėtų laikytis tam tikrų taisyklių, kuriomis remiantis galite ne mažai sutaupyti.
Turinys
Stogas
Namas praranda 25% šilumos dėl prastai apšiltinto stogo ar palėpės privačiuose namuose. Todėl apšiltinkite stogą specialiomis izoliacinėmis medžiagomis.
Sienos išorėje
Apšiltinkite sienas ir įdėkite šilumos izoliaciją. Trečdalis šilumos (33 proc.) namuose prarandama būtent dėl netinkamai apšiltintų sienų.
Sienos ir lubos
Dažykite baltai. Balta siena atspindi 80% spindulių. Palyginimui: tamsiai žalias paviršius atspindi tik 15% šviesos, juodas – 9%. Nepamirškite natūralios šviesos!
Radiatorius
Patikrinkite namo šildymo sistemą, pakeiskite seną įrangą nauja. Neuždenkite radiatorių drabužiais ar baldais – tai sumažina jų efektyvumą 20%. Ant radiatoriaus sumontuokite termostatinį vožtuvą, kad galėtumėte valdyti reikiamą šilumos kiekį.
Siena už radiatoriaus
Ant šios sienos (už radiatoriaus) uždėkite šilumą atspindinčią plėvelę ar panašią medžiagą, kad šiluma būtų nukreipta į patalpą.
Grindys
Grindinio šildymo sistema š yra efektyvesnė, nes padeda išlaikyti šilumą daug stabiliau.
Langai
Laikykite langus sandariai uždarytus. Tai padės sutaupyti iki 20% visų namo šilumos nuostolių.
Pageidautina, kad langai būtų dviejų ar trijų stiklų, o balkonai ir lodžijos būtų įstiklinti stiklo paketais – tai sumažins šilumos nuostolius iki 50%.
Ant langų montuokite šilumą atspindinčią plėvelę, ji praleidžia 80% matomos šviesos, o buto viduje atspindi apie 90% šiluminės spinduliuotės, todėl žiemą patalpoje bus šilta, o vasarą – vėsu.
Lauko durys
Įsitikinkite, kad durys yra hermetiškai uždarytos. Tai padės sutaupyti iki 20% visų namo šilumos nuostolių.
Lemputės kambaryje
Išeidami išjunkite šviesą. Be to, švari lemputė šviečia 10-15% ryškiau nei dulkėta. Naudokite energiją taupančias lemputes, kurios sunaudoja iki 70% mažiau elektros nei halogeninės lemputės ir tarnauja iki 10 kartų ilgiau.
Maitinimo lizdas, šildytuvas ar kiti prietaisai
Nenaudokite šildytuvų, kai nesate kambaryje. Nepalikite elektros prietaisų budėjimo režimu – jie ir toliau eikvoja energiją.
Šaldytuvas
Nemontuokite jo šalia radiatoriaus ar viryklės. Šaldytuvas sunaudos mažiau energijos, jei bus pastatytas šalia išorinės sienos.
Nedėkite į šaldytuvą karšto maisto ir nepalikite atidarytų durelių. Du tris kartus per metus atitirpinkite šaldytuvą, kad nesusidarytų ledo sluoksnis.
Elektrinė viryklė
Naudodami indus ant viryklės uždenkite dangčiu. Virkite maistą ant silpnos ugnies. Naudokite tinkamai parinktus indus – kurių dugnas yra lygus arba šiek tiek didesnis nei elektrinės viryklės degiklio skersmuo. Indai su nelygiu dugnu gali sukelti energijos švaistymą iki 40-60%.
Virdulys
Nukalkinkite virdulį, kuris beveik 30 kartų prasčiau praleidžia šilumą nei metalas, todėl žymiai padidina vandens užvirinimui reikalingą energijos kiekį.
Vonios kambarys
Prieš maudydamiesi vonioje, pirmenybę teikite dušui. Maudantis po dušu 5 minutes sunaudojama daugiausiai 100 litrų vandens, o pripildyti vonią reikia daugiau nei 200 litrų.
Dušas
Naudojant ekonomiškus purkštuvus su mažesnėmis skylutėmis ant maišytuvų ir dušo mazgų, vandens išleidžiama 2 kartus mažiau. Ir vandens slėgio skirtumo nėra. O dušo rankena su vandens srauto pertraukikliu sumažina jo suvartojimą ketvirtadaliu.
Tualetas
Du nuleidimo režimai (pilnas ir ekonomiškas) sutaupo maždaug 15 litrų vandens per dieną 3 asmenų šeimai.
Vamzdžiai vonios kambaryje
Sumontuokite skaitiklius. Sunaudotos šiluminės energijos skaičiavimai pagal skaitiklių rodmenis yra vidutiniškai 30-40% mažesni už nustatytas normas, vandens ir dujų – 2-3 kartus mažesni už normatyvą.
Skalbimo mašina
Kai skalbimo mašinos būgnas pripildytas tik iki pusės, išeikvojama 50 % jo talpos. Skalbimas 30°C temperatūroje, o ne įprastoje 40°C, sutaupo 40% energijos.