Nėra vakcinos nuo nė vienos iš trijų pavojingų virusinių ligų, kurias perduoda uodai. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) perspėja, kad “Aedes” (tai uodų gentis dažniausiai aptinkama atogrąžų miškuose), virusinių ligų, tokių kaip Dengės karštligė, Zikos karštligė ir Čikungunya, nešiotojai vis dažniau aptinkami pietų Europoje.
Klimato kaita įtakoja uodų populiaciją
Klimato kaita ir kylanti temperatūra šiuose regionuose palengvino vabzdžių veisimąsi, sakė PSO tropinių ligų atstovas daktaras Ramanas Welayudhanas.
PSO perspėja, kad paskutiniais praėjusių metų mėnesiais ir pirmaisiais šių metų mėnesiais kai kuriose Pietų Amerikos šalyse pastebėtas dengės karštligės ir chikungunya atvejų padidėjimas gali būti įspėjimas pietų Europos šalims, tokioms kaip Ispanija, Prancūzija, Italija, Graikija ar Kroatija.
Europos šalyse pavasario ir vasaros mėnesiais užfiksuota aukšta temperatūra prisideda prie uodų dauginimosi žemyne.
PSO ekspertai primena, kad pavojingi maliariją pernešantys uodai, Aedes uodai žmonėms įkanda dažniausiai dieną. Be to, kadangi šie uodai gali užpulti kelis žmones per vieną dieną, tai prisideda prie protrūkių atsiradimo vietovėse, kuriose yra didelis gyventojų tankis.
Iki šiol nėra vakcinos nuo nė vienos iš trijų paminėtų uodų platinamų virusinių ligų. Tačiau PSO ekspertai mano, kad tokių vakcinų galima gauti, jei tyrimai bus intensyvesni.