Kaip žinia, fizinio pasirengimo ir aktyvumo palaikymas didina ilgaamžiškumo tikimybę, lavina sąnarius ir raumenis, padeda stiprinti širdį ir plaučius. Pasak mokslininkų, yra vienas paprastas fizinis testas, galintis numatyti žmogaus gyvenimo trukmę, koks tai testas? Testą sukūrė Brazilijos mokslininkai ir paskelbė Europos prevencinės kardiologijos žurnale.
Ilgaamžiškumo testas
Brazilijoje atliktame tyrime, kuriame dalyvavo 2000 suaugusiųjų nuo 51 iki 80 metų, šis testas parodė, kaip greitai žmogus gali atsisėsti ir atsistoti. „Per šešerius metus trukusį tyrimo laikotarpį mirė 159 žmonės, tai yra, mirtingumas siekė 7,9%. Dauguma šių mirčių įvyko žmonėms, kurių tyrimų rezultatai buvo žemi, ir tik dvi mirtys įvyko tiriamiesiems, surinkusiems 10 balų. “, – sakė mokslininkai.
Testas vadinamas “Sit-Rise” ir susideda iš vieno pratimo. Tačiau norint sėkmingai jį įveikti, reikia išlaikyti pusiausvyrą, turėti ištemptus ir pakankamai stiprius raumenis, lanksčius sąnarius, neperteklinį svorį.
Kaip atlikti testą?
Turite atsistoti, ištiesti rankas į priekį ir tokioje padėtyje lėtai atsisėsti ant grindų. Reikia atsisėsti ant grindų nieko nenaudojant: nei rankų, nei dilbių, nei kelių. Tada taip pat reikia pakilti nuo grindų į stovinčią padėtį. Sėdantis ir kylant leidžiama sukryžiuoti kojas ir išskėsti rankas į šonus, kad išlaikytumėte pusiausvyrą.
Testo metu tiek sėdėjimas, tiek stovėjimas vertinamas 10 balų skalėje. Už kiekvieną atramos panaudojimą atimami 2 taškai, už nedidelius sunkumus, pavyzdžiui, pusiausvyros praradimą – 1 balas, už nesėkmingą bandymą atsisėsti ar stovėti atimami 2 taškai. Remiantis testo rezultatais, galima padaryti tam tikras išvadas. Būtent, jei surinkote 8-10 balų, vadinasi, jūsų sveikata puiki, surinkusiems iki 3 balų rizika susirgti rimtomis ligomis yra 5 kartus didesnė nei surinkusiems 10 balų. Jei balai svyruoja nuo 4 iki 6, tai reiškia, kad sveikatos problemų rizika yra dvigubai didesnė nei surinkusiųjų 10 balų.
Tyrėjai paaiškino, kad aukštas “sėsk ir stokis” testo rezultatas gali pademonstruoti gebėjimą sėkmingai atlikti įvairią kasdienę veiklą. Eksperimentas parodė aerobinių treniruočių ilgaamžiškumo svarbą, kūno lankstumo, raumenų jėgos, jėgos ir kūno svorio santykio bei bendros koordinacijos palaikymą. Testo rezultatų nereikėtų suprasti pažodžiui, kalbama tik apie tikimybę, kad toks žmogus gyvens ilgiau. Nepaisant to, testas padės kiekvienam įvertinti savo sveikatą.