Butai / Namai

Ką daryti, jei dingo elektra namuose?

Dažnais atvejais gedimas įvyksta individualaus ar daugiabučio namo vidaus tinkle. Deja, bet kartais elektra dingti gali esant stipriam vėjui, snygiui ar nutrūkus elektros laidams dėl užvirtusių medžių ir kt. Paaiškiname, ką daryti, jeigu privačiame name ar bute dingsta elektra.

Eelektros energija

Taigi, ką daryti jeigu name ar bute dingsta elektra?

Kad būtumėte pasiruošę elektros dingimui, atsižvelkite į šiuos patarimus ir planuokite tai iš anksto.

Būkite pasirengę gedimui

Prieš susidurdami su dar vienu elektros energijos tiekimo sutrikimu, įsitikinkite, kad esate pasiruošę spręsti su elektros energijos tiekimo sutrikimu susijusias problemas:

 • Taip, žinoma, turite žibintuvėlį. Bet ar žinote, kur jis yra? Ar galėtumėte jį rasti tamsoje? Ar turite papildomų baterijų? Arba įkraunamą (ir visiškai įkrautą) žibintuvėlį?
 • Mažiems vaikams tamsa gali būti bauginanti. Paruoškite juos žaisdami žaidimą „užgesus šviesai“, kad surastų žibintuvėlį.
 • Turėkite po ranka žvakių ir degtukų. Atminkite, kad žvakės yra romantikos elementas, bet gali būti ir pavojingos. Turėkite tvirtus, stabilius jų laikiklius ir būkite ypač atsargūs, jei šalia yra vaikų ar naminių gyvūnų.
 • Netoliese turėkite gesintuvą ir žinokite, kaip juo naudotis.

Avarinio elektros energijos tiekimo nutraukimo rinkinys padės jums pasirūpinti priemonėmis, kurių prireiks nutrūkus elektros energijos tiekimui:

 • Žibintuvėlis;
 • Radijo imtuvas su baterijomis;
 • Geriamasis vanduo;
 • Jei nutrūktų elektros energijos tiekimas šaltuoju metų laiku, pasirūpinkite antklodėmis, rankų šildytuvais ir šiltais drabužiais;
 • Ištirkite, kodėl dingo elektra;
 • Jei dingsta elektra ir nebuvo suplanuotas joks elektros energijos tiekimo nutraukimas dėl remonto darbų, pirmiausia reikia nustatyti, ar tai tikrai elektros energijos tiekimo sutrikimas, ar problema, susijusi su jūsų saugikliais skydinėje. Pasiimkite žibintuvėlį ir patikrinkite pagrindinį elektros skydelį. Jei suveikė saugiklis, paprasčiausiai įjunkite jį atgal ir elektros tiekimas turėtų būti atkurtas.

Jei tai ne saugiklis, patikrinkite, ar elektros energija nedingo ir jūsų kaimynams. Elektra gali dingti labai lokalizuotoje teritorijoje. Pavyzdžiui, namai, kuriuos aptarnauja tas pats ant stulpo sumontuotas elektros transformatorius, bus tamsūs, o kaimyniniuose namuose bus elektra.

Jei nutrūko elektros energijos tiekimas, paskambinkite į ESO (Energijos skirstymo operatorius) ir praneškite apie tai ir užregistruokite gedimą. Kartais gali būti sunku prisiskambinti, nes apie sutrikimus praneša ir kiti klientai. Prašome būti kantriems. Tikėtina, kad jie jau žino apie problemą ir stengiasi ją išspręsti.

zaibas

Išjunkite elektros prietaisus

Yra kelios svarbios priežastys išjungti visus prietaisus, kuriuos naudojote dingus elektrai:

 • Kai elektros tiekimas atsinaujins, atsiras elektros energijos pliūpsnis, kuris gali sugadinti jautrią įrangą, pavyzdžiui, stacionarius kompiuterius, nešiojamuosius kompiuterius ar televizorius.
 • Nutrūkus elektros energijos tiekimui lengva pamiršti, kad įjungėte viryklės degiklį ar lygintuvą. Jei elektros energijos tiekimą atkūrus, jūsų nebus namuose, gali kilti rimtas pavojus.
 • Iš naujo įjungti prietaisai gali sunaudoti beveik dvigubai daugiau elektros energijos nei įprastai veikiantys. Pagalvokite, kaip trumpam pritemsta šviesos, kai įsijungia oro kondicionieriaus ventiliatorius. Tada įsivaizduokite, koks elektros energijos poreikis tenka elektros sistemai, kai kiekvienam klientui reikia daugiau energijos nei įprastai – ir viskas tuo pačiu metu. Kai pagrindiniai jungikliai vėl įjungiami, dėl tokio poreikio gali išsijungti saugikliai.

Yra du prietaisų išjungimo variantai:

 • Pirmasis variantas – atjungti prietaisus vieną po kito, paliekant vieną įjungtą lemputę, kad žinotumėte, jog elektros tiekimas atstatytas.
 • Antroji galimybė – išjungti pagrindinį elektros grandinės saugiklį.

Jei elektros energijos tiekimo nutraukimas gali užsitęsti, pasiruoškite

 • Gerkite daug vandens, kad išvengtumėte dehidratacijos.
 • Stebėkite savo šeimos narius, o iškilus medicininei būtinybei skambinkite 9-1-1.
 • Nusiveskite šeimą į patalpą, kurioje gali būti palaikoma komfortiška temperatūra. Jei įmanoma, apsvarstykite galimybę praleisti laiką ne namuose.
 • Apsirenkite oro sąlygas atitinkančiais drabužiais.

ESO elektros energijos atjungimo žemėlapis

Elektros gedimo registravimas internetu 

Jeigu dingo elektra, patikrinote namie esančius saugiklius ir neradote elektros dingimo priežasties, galite registruoti gedimą čia:

https://www.eso.lt/lt/eso-kontaktai/neturiu-elektros-pavojinga-situacija.html

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button